Hromosvod nerez komín

Ahoj, máme pasivní dům a budeme pořizovat hermeticky uzavřená peletová kamna. Máme připravený komín viz foto. Jde mi o jímač. Máme to udělané dle normy, ale od technika z obchodu mám doporučení, že máme oddělit jímač od komínu. Důvod? Prý kvůli elektronice v kamnech, že se tam můžou dostat nějaké proudy a má zkušenost, že se kamna v krajním počasí můžou chovat nestandardně. Máte někdo zkušenost? Má smysl opravdu ten jímač oddělit? Díky
Odpovědět
Ohledně napojení ke komínu se obraťte na zkušeného revizního technika, protože to co je vidět kolikrát na střechách, tak to není zrovna podle ČSN a ani sami hromosvodáři, byť jsou to odborníci se neshodnou... Také jsem to řešil - zatím ještě hromosvod nemáme hotový, ale elektrikáři také chtěli napojit zemnící drát - jímač přímo na nerez kryt komínu v jeho horní části. Zajímal jsem se o to a správně by dle normy mělo být napojení provedeno odděleným hromosvodem,. Na pultové střeše kde máme dva komíny od krbů budeme mít postavený na trojnožce jímač, který bude vyšší než komín a pro zajištění stability bude jímač pomocí nevodivé tyče DEHN uchycen k uvedenému nerezovému krytu, takže bude cca 50 cm od komínu. Co se týče výšky jímače nad komínem - to také řeší norma, je na to speciální výpočet, kterým se vypočte ta výška tak, aby jímač plně pokryl v uvedené vzdálenosti vše potřebné. Tak jak je to na tom snímku u Vašeho dotazu to dle mého není v souladu s platnou normou, ten jímač takto spojený může zapříčinit, že část svodového proudu - napětí může jít přes komínové těleso dolů a to nemusí být ani vodivý nerez komín, ale uvnitř komínových těles bývají zevnitř saze, které mohou být v určitém stavu vodivé, takže by to nemělo být takto ani u nevodivých komínových těles. Docela jsem zvědavej jak se zde rozvine na toto téma diskuze, ale jak píšu - kontaktujte odborníka. Sousedé mají novostavbu - montovaný dům, jímač má na komínu napojený obdobným způsobem, montáž prováděla firma, která montovala uvedený dům, takže bych předpokládal že vědí co dělají. Když jsem se souseda ptal prč to má takto zapojené, nevěděl - prostě to takto zapojili oni.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od franti_p:

Ohledně napojení ke komínu se obraťte na zkušenéh…
@franti_p Díky za odpověď :) No my se samozřejmě nejdříve radili s hromosvodařem, ale pak nás trochu dostal technik od kamen. Ale každopádně máme od hromosvodaře vyjádření: Dle ČSN EN 62 305 ed.2:2012 jsou v zásadě přípustné tyto dvě varianty : 1 Pokud není dopočítána tzv. přeskoková vzdálenost S LPS se instaluje jako tzv. pospojení "všeho se vším". _V tomto případě ale musí být komínová vložka u země vodivě spojena s uzemňovací soustavou. Jímač resp. pomocný jímačse může, ale nemusí instalovat přímo na vodivý plášť komínu. Není pravdou, že komín se stává jímačem, neboť funkci jímače ( přijímače bleskového proudu ) přebírá pomocný jímač, nebo jímací tyč. Tato je na příjem bleskového proudu dostatečně dimenzována dle výše uvedené ČSN EN. Kovový plášť komínu tedy funguje pouze jako vedení bleskového proudu. Svojí plochou těmto požadavkům vyhovuje - viz čl.5.2.5. tab.3 ČSN EN 62 305 ed.2. 2 Jako druhou možnost instalace JT lze použít tzv. oddálený jímač. Pro tuto variantu je nutné spočítat vzdálenost S. JT se po té instaluje min. v S vzdálenosti od komínu a následně se může, ale nemusí vodivě spojit s komínem. JT musí svojí výškou zajistit ochranný prostor Op pro chráněné zařízení. Komínová vložka je spojena s potenciálem PE. Asi chápu, že jistota je to oddělit, ale normy by to mělo být takto OK. Uvidíme nakonec, co zvolíme. Jako určo nechci mýt kamna, která se budou chovat neočekáváně.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od lilscrash:

@franti_p Díky za odpověď :) No my se samozřejmě …
@lilscrash Také děkuji za informaci, my jsme se přiklonili k tomu oddálenému jímači, vložky v krbech - jedná se o kombinovaný komín s krbem zn. Schiedel mají uzemňovací přípojku, máme k ní přitažený měděný vodič, který bude vodivě spojen s uzemněním. V krbu můžeme mít elektroniku, ale nebudeme instalovat. No a právě bleskové přepětí by mohlo elektroniku poškodit, proto jsem se přiklonil k oddálené variantě. No a jak je vidět, obě varianty jsou přípustné a správné. Tak se ani nedivím, že co hromosvodář to jiný, ale správný názor.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od lilscrash:

Ahoj, máme pasivní dům a budeme pořizovat hermeti…
@lilscrash udělej te to jak doporučuje technik ví co říká vždy se může nějaké přepětí stáhnout do kamen a spálit elektroniky případně si to zavlečete i jinam.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od franti_p:

@lilscrash Také děkuji za informaci, my jsme se …
@franti_p Já bych to dal normálně okolo ocelovou objímku a vyřešené, stejně když to bude oddělené tak co? Prší, mokrá střecha a je úplně jedno jestli bude na tom ta tyčka nebo půl metru vedle. Voda je vodivá. A když ten blesk praští, tak vám stejně něco odpálí, vím to z vlastní zkušenosti ani nemusel tady udeřit a odešly za 13 let 3 routery, po úderu další router včetně napáječe, síťová karta v PC, praskly žárovky na půdě, vyletělo fíčko v rozvaděči atd..... A to máme celou plechovou střechu pokrytou hromosvodem..... A ani to není spojené na PE svorku domu ani nemáme žadný pásek okolo základů, ale jen zakopané zemnící tyče 2m hluboko a 2m daleko od domu
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od vladimir_sacha:

@franti_p Já bych to dal normálně okolo ocelovo…
@vladimir_sacha mlčeti zlato. 😉
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Mám stejný problém. Nerez komín, peletový kotel, stará chalupa, tašková střecha bez hromosvodu. Kominická firma říká, že je to v pořádku, prodejce mě varuje, že to spálí elektroniku. V okolí kotle všechno pospojené, chalupa je uzemněna, zemní odpor ještě nezměřen. Jak z toho ven? Děkuji.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od danelko:

Mám stejný problém. Nerez komín, peletový kotel, …
@danelko tak buď budete doufat že nebudete mít Černého Petra a v blízkosti neuhodí blesk a nic se s kotlem nestane a nebo budete muset udělat ochranu před bleskem. Nejjednodušší je mít dobrou pojistku aby v případě spálení kotle vám zaplatili nový ale chce to pořešit s pojišťovnou aby se nekroutily kdyz prodejce doporučuje hromosvod a vy ho nemáte jak se pojišťovna zachová.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?