Obezdění krbové vložky

Zdravím, chci se zeptat, kdo má obezděnou krbovou vložku - dávali vám na zeď za vložku ještě nějakou protipožární desku nebo není potřeba ? Zeď máme z Porothermu. A další otázka ohledně konečného vzhledu - náš krbař namazal obezdění jen tmelem, který se drolí a práší se z něj, řekl nám, že to takto stačí jen natřít barvou. Neměla by výsledná vrstva mít strukturu jak omítka? Díky za odpověď, přijde mi, že nám to pěkně odflákl!
Odpovědět
Kolko vas to stalo?
Odpovědět
Když se něco drolí a práší, tak to natřít barvou, profi práce 😃 zeď musí být obložená deskou vše žáruvzdorné
Odpovědět
Profilova fotka
mrknite sem, tady je to docela detailně popsáno https://www.vseprokrby.cz/a/stavba-kr...
Odpovědět
https://stavba.selfici.com/2017/08/st... Tady je to také hezky popsáno
Odpovědět
Ahoj, já si to dělal sám a stěny jsem obložil, protože jsem měl strach, že uvnitř bude dost teplo. Mrkněte na mou fotogalerii.
Odpovědět
Pár fotek z realizace. Krb je natažen do lepidla a na lepidle je použit finální tmel. :-)
Odpovědět
Ano, na zdi má být deska a ano, odfláknul. Má to být tak, jako v tom odkazu co posílal Alda33, nebo jako na fotkách výše.
Odpovědět
Díky, tak krbař chybu přiznal a k tomu hodil spoustu výmluv. Prý nám krb opraví tak, že vyřízne svislý otvor z boku krbu a desku tam vsadí. Jinak to dle jeho názoru opravit nejde. Vůbec mu nevěříme, takže máte nějakou radu jak krb opravit tak, aby to bylo správně? Nejraději bychom ho krb nechali rozebrat a ať si to udělá celé znovu a pořádně.
Odpovědět
Profilova fotka
@andy.fandy nejsem si jistý, jestli musí být stěny odizolovány. splodiny se mezi vložku a zeď nikdy nedostanou a i kdyby, tak tam kvůli kouři nevydržíte. navíc porotherm je sám o sobě nehořlavý. podle mě to postrádá smysl... ale nevím. my máme kachláky obestavěné příčkou z plné cihly a žádnou protipožární desku tam nemáme. já bych ji tam ani necpal. podstata je, aby zeď akumulovala, ne? máme hotovou revizi a bydlíme v dřevěnici, tak nevím :)
Odpovědět
@andy.fandy Vsadit jednu desku nic neřeší. Pán si musí být jist, že naplní požadavky normy ČSN EN 734230. Obávám se, že jí neviděl ani z rychlíku... Pokud byste potřebovali pomoc, odkazuji: http://www.cechkamnaru.cz/kontakt/
Odpovědět
Profilova fotka
@bchannu podle mě je pán zedník a ne kamnář :-D
Odpovědět
Tak zasílám vyjádření od revizního technika: K vašemu dotazu na CKČR ohledně absence izolace v krbové obestavbě sděluji následující : Stavba krbu s vložkou, ve vašem případě se jedná o otevřený teplovzdušný systém, se řídí ČSN 734230. Podle této normy je třeba konstrukci domu, u vás nosnou stěnu domu, chránit před působením tepla z vložky dostatečnou izolací. Druh izolace a její tloušťka není normou stanovena, je však třeba použít izolaci neovlivňující negativně životní prostředí v bytě a zvolit dostatečnou tloušťku izolace podle výkonu vložky. Teplota stěny za izolací by neměla dosahovat takových hodnot, které by způsobily změnu kvality příslušného stavebního materiálu, tepelné namáhání konstrukce nebo zapálení stavby. Dalším důsledkem absence této izolace je tepelná ztráta z výkonu vložky. Každopádně je neizolování stěny za krbem vážným nedostatkem. Dodatečné izolování stěny tak, jak popisujete je narušením stability obestavby a nelze to provést dobře. Zhotovitel by měl volit radikálnější a pochopitelně dražší řešení. Takže věc se má tak, že blbě to je a oprava je možná jedině tím, že se krb zbourá a postaví znovu. Krbař, který všechno takto po... navrhoval opravu, krou by narušil stabilitu krbu, takže další blbost. Chtěl bychom po něm vrátit peníze a ať si ten svůj zázrak co tam vytvořil okolo vložky odveze. Nevíte zda jsou nějaké možnosti jak na něj? Zda, když má živnosťák je někdo nad ním? Kam ho případně, když nebude chtít vrátit peníze udat. U projektantů je třeba ČESKÁ KOMORA AUTORIZOVANÝCH INŽENÝRŮ A TECHNIKŮ ČINNÝCH VE VÝSTAVBĚ tak zda krbaři mají něco podobného?
Odpovědět
Článek se načítá
@andy.fandy Samozřejmě cesta je a už jste jí zvolil(a). Můžete se obrátit na CKČR s požadavkem na posouzení technikem (placená služba), který zpracuje nezávislý posudek o nějž je možné se opřít při argumentaci. Silnější i nákladnější cesta je soudní znalec (kontakt opět najdete na webu cechu), jehož stanovisko je případně určující i pro rozhodování soudu. Obrátit se tak můžete na místně příslušný živnostenský úřad s podnětem k prošetření, pokud máte podezření, že řemeslník nepracuje dle platného ŽO pro řemeslnou (nikoli volnou) živnost "kamnářství" (mimochodem by mě zajímalo, zda ho má a jak ho získal...).
Odpovědět
Profilova fotka
@andy.fandy to je natolik obecná formulace, že by ji dokázali vypotit chytřejší děcka na druhém stupni ZŠ. cituji: Podle této normy je třeba konstrukci domu, u vás nosnou stěnu domu, chránit před působením tepla z vložky dostatečnou izolací. pokud je vaše zdivo odolné vyšším teplotám, což teď nevíme, je izolace teoreticky zbytečná. cituji: Teplota stěny za izolací by neměla dosahovat takových hodnot, které by způsobily změnu kvality příslušného stavebního materiálu Pokud je tato skutečnost naplněna i tím, že tam izolace není, je podle mě její použití diskutabilní. Navíc se zde nabízí argument akumulační zdi... Nerýpu, jenom naznačuji, čím se bude kamnář asi bránit. Co není v zákoně uvedeno, je možné realizovat... Pozor na to.
Odpovědět
@tomas80 Musím se technika Tomáši zastat v tom, že on má pouze dvě možnosti odpovědi na takový dotaz - buď bude normu přesně citovat (pak to trochu postrádá smysl a je možné si prostě normu koupit a předložit "krbaři", který ji má samozřejmě mít pro svou praxi "v malíku") a nebo se ji pokusí interpretovat (přeložit do "laičtiny", což jsi označil za trochu dětinské... Každá řemeslná norma stanovuje "výsledek", kterého má řemeslník (zde "kamnář") dosáhnout. Není v žádném případě návodem a logicky nemůže být. Norma nemůže předepsat materiál izolace nebo jeho tloušťku - vývoj jde zvlášť v materiálech tak rychle dopředu, že by ta norma platila možná pár dní... Konkrétně: "pokud je vaše zdivo odolné vyšším teplotám, což teď nevíme, je izolace teoreticky zbytečná" * Toto není pravda, norma předepisuje max. teplotu přilehlých konstrukcí 85°C bez ohledu na materiál konstrukce. "Pokud je tato skutečnost naplněna i tím, že tam izolace není, je podle mě její použití diskutabilní. Navíc se zde nabízí argument akumulační zdi..." * Částečně ano. Nejde ovšem "jen" o bezpečnost stability konstrukce, ale tak o hygienu prostředí - stěna nesmí být ze sprašného materiálu, který by při provozu tvzd. krbu vzduch v místnosti "obohacoval" o jakýkoli prach.
Odpovědět
Profilova fotka
@bchannu tak potom je věc jasná a izolace tam být bez diskuze musí. otázkou je, zda-li je reálné dodržet těch 85 stupňů i s izolací, když si vezmu, jaké jsou v obestavbě dlouhodobě vysoké teploty, ale to už je věc jiná. ptal jsem se kamnáře. my máme izolaci pouze za vložkou, jelikož zbytek příčky za kamny je dozděný z těch jeho akumulačních desek. zbytek, který je mimo kamna je z plné cihly. trochu jsem to popletl.
Odpovědět
@tomas80 Dosáhnout toho stavu jde vždycky, často (hlavně u akumulačních krbů a kamen) ale jedině s pomocí větrané vzduchové mezery, resp. sendviče ve skladbě třeba 4cm izolace+4cm nevětraná vzduch. mezera+3cm izolace+3cm větraná vzduch mezera. Pokud je to u hořlavé stěny (dřevostavby), pak třeba ještě s nespalnou přizdívkou (cihla, Ytong apod.).
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?