TČ vzduch voda, rekuperace, klimatizace + komín s krbem nebo FVE?

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, jdu si pro radu a názor na technické řešení vytápění domu. V projektu máme TČ, rekuperaci a krb. V posledním týdnu přemýtám nad otázkou, toho zda a případně jaký krb vůbec dělat a postupně docházím k názoru, že možná žádný. Potřebuji to ale nechat uležet a také si přečíst další názory. Pro přiblížení: bungalov 185m2, izolace EPS šedý 20 cm, podlaha 20 cm eps, strop 50 cm vaty. Umístění 250 m n. m. Teploty v zimě jsou oproti zbytku ČR nadprůměrné. Mám tři varianty vytápění a ohřevu TUV, které se defacto liší jen ve využití krbu (TČ a rekuperace bude v každé variantě). Tak jako tak chceme po dostavbě domu udělat v rámci 2-3 let FVE (pokud to v té době půjde, tak s využitím dotace, proto čekáme 2 roky po dostavbě). Myšlenka s FVE je nastíněna u třetí varianty. FVE ale bude i u variant 1 nebo 2 (za dva roky) ale nebude tak výkoná viz níže: Var. 1) TČ, reku, akumulační krbová kamna - ASI nejlevnější řešení z hlediska krbu. I přesto investice do spalování dřeva okolo 140 tisíc. Potenciál a ohřev domu do L z krbu velice nízký. Defacto jen pro atmosféru a apokalypsu. (Na apokalypsu se lze zajistit topení i jinak, levněji) Var. 2) TČ, reku, teplovodní krb s akumulační nádrží asi 300l - o něco dražší varianta vlivem krbu s výměníkem a akumulační nádrží. Asi i sofistikovanější systém z hlediska instalatéřiny. Využití potenciálu krbu ale o dost vyšší než ve variantě 1. Dražší tipuji o 70 tisíc. Tudíž za krb s výměníkem, komin Schiedel Absolut a akumulační nádrž, práce a zapojení tipuji okolo 210 tisíc. Var. 3) TČ, reku, příprava na FVE a poté silnější FVE. Varianta při které komín a krb úplně zrušit. Jednoduše to nedělat ušetřit 150 - 200 tisíc a o tyto peníze udělat navýšit investici do FVE a udělat ji silnější/větší FVE - více panelů a silnější baterku. Já se pocitově přikláním čím dál více k variantě 3. Z několika důvodů. Pokud nemá člověk dřevo zdarma nebo z nějaké samotěžby za pár kaček, tak kupovat jej to téměř nemá cenu a rovnou může topit TČ. Neušetří topením dřeva nic. Když i do té samotěžby člověk promítne nutné nářadí (kvalitní pily), spočítá vozík, benzín a v neposlední řadě čas a zdraví, tak nevím nevím jestli i kdyby ten strom byl zadarmo, tak jestli se to vyplácí... Děkuji za názory, rady a zkušenosti.
Odpovědět
1
2

Odpověď na příspěvek od edison101:

@vladimir_sacha ale to dřevo když někde leží není…
@edison101 do 7cm měřeno bez kůry, klest lze brát jakkoliv no a od SŽDC mám kolem kolejí povolené kácení náletu
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od edison101:

@cast vemu můj případ topím plynem podlahová ploc…
@edison101 Počítám to podobně, ale já jedním dnem topení dřevem pokud je kolem nuly ušetřím cca 80kWh a pokud mrzne tak klidně 120kWh...
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od deto_oesya:

Varianta 3. FVE sice mi nepokryje spotrebu v zim…
@deto_oesya Vy máte FVE východ západ, ale on bude mít převážně čiský jih, který dá v zimě skoro jednou tolik než východ západ.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od jirkajiri:

@deto_oesya Vy máte FVE východ západ, ale on bude…
@jirkajiri A vravim, ze neda? :) Dal som svoju skusenost na margo niektorych predoslych vyjadreni v diskusii.
Odpovědět
@edison pokud Vam topeni tuhymi palivy usetri 20kc za jeden den topeni tak se Vam to prece nemuze financne vyplatit. Pokud vezmu hrubym odhadem 200 dni kdy se topi a vynasobim 20Kc tak dostanu 4000,- za rok. Odecteme od toho 2000,- za rocni kontrolu a cisteni kominu, cas co stravim zarizovanim techto sluzeb a pak stanim remeslnikovi za zadekem, naklady na zvyseny uklid domacnosti a jsme +/- na usetrene 1000 za rok, cca ~3Kc za den. Je mi jasne, ze proti gustu zadny disputat, a kdyz topeni tuhymi palivy nekoho bavi, proc ne. Ja si dovedu predstavit travit svuj volny cas jinak.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od cast:

@edison pokud Vam topeni tuhymi palivy usetri 20k…
@cast no těch 5 hodin za rok obětují to člověk blbostma projebe mnohem víc času. A ta trocha dřeva jde i koupit. A není to ani tak na úsporu ale že jsem nezávislí a jak jsem psal do budoucna nás čekají obrovské výkyvy cen elektřiny. A ktem nákladům komín čistím sám ano měl bych dělat kontrolu to nedělám a krb řešit nemusím ale každý ať si to dělá jak chce jen jsem tu četl cosi o topení propanbutanem atd. Na to velké bacha když nemujde elektřina nepůjde ani rekuperace čili výměna vzduchu a můžete se tím velice rychle otrávit.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od cast:

@edison pokud Vam topeni tuhymi palivy usetri 20k…
@cast Vyplatí, nevyplatí. Vyplatí se předimenzovat zateplení. Tzn místo 15 EPS cm dát 20 cm EPS do stěn, místo 30 cm vaty na půdu dát 50 cm a tím zmenšit prostor půdy a místo 12 cm EPS v podlaze dát 20 cm EPS? Pak si člověk stejně pořídí TČ a úspora bude dejme tomu 2500 Kč ročně v dnešních vysokých cenách elektřiny. V případě fotovoltaiky ještě méně. Vyplatí se to? Moc ne, ale stejně to lidi dělaj. Podobně vyplatí se dělat natápěcí nádrže, aby se ušetřilo trochu proudu? Stejně tak rekuperace. Co uspoříte na teple, tak dáte za provoz větráků, filtry a čištění. A to se ještě s rekuperací může něco pokazit, pak se nevyplatí vůbec. Ale zase nemusíte tolik větrat. Podobně je to s komínem a krbovými kamny. Podobně vyplatí se fotovoltaika? Ta se z výše uvedeného vyplatí asi nejvíc.
Odpovědět
Hlavně se tedy nehádejte a neberte to osobně. Chápu, že každý bude do jisté míry hájit to své řešení, které má v domě. Nadruhou stranu každý dům i člověk je originál, tudíž každému bude sedět něco jiného. Z diskuze vyplynulo, že finančně nárazové topení v mém budoucím domě nedává valný smysl. Je vidět, že nedává smysl v drtivé většine domů s TČ a dobrým zateplením. Tudíž co se týče krbu, tak se jedná o opravdu apokalyptický scénář, na které se lze připravit i jinýmy způsoby než mít v domě krb při investici min. 150k. @jirkajiri Srovnání krbu a rekuperace má ale problém ten, že rekuperace Vám do života přináší určitý komfort a tudíž přidanou hodnotu, to se o krbu a činnostech s ním spojených říci moc nedá. Já se tedy rozhodl krb nedělat a půjdu cestou technologií. I na případné kolísavé ceny elektřiny a případné dlouhotrvající blackouty se dá připravit lépe než investicí do krbu. Ten vám elektřinu nevyrobí, FVE však ano. Nechci tedy dělat Hollywoodské scénáře, ale při případných dlouhotrvajících výpadcích by to dost možná lidé s pořádnou baterkou a FVE zjistili jako poslední. Elektřinu do baterek by mi při těchto scénářích mohlo dobíjet slunce - poslední 3 dny poměrně slušně, elektrocentrála a topit můžu plynem. V případě opravdového kolapsu stejně máme v jakémkoliv domě vyšší naději na nějaké rozumné řešení než lidé v bytech. Tak do garáže připravte ostnatý drát a pěknou zásobu nábojů. :-))
Odpovědět
Někdo má rád sálavé teplo a má rád atmosféru s krbem, což má také svoji hodnotu. Já osobně kdybych byl na Vašem místě, tak bych si nechal udělat komín. Jestli máte komín v projektu, tak záleží jak ještě můžete projekt měnit a kolik Vás bude změna stát. Pokud už máte PENB, tak by se muselo přepočítat, stejně tak změnit pohledy, půdorys, přepsat technickou zprávu a další změny v projektu. Krbová kamna už pak dávat nemusíte. Kdo ví jak Vám nyní bez krbových kamen vyjde PENB. Jestli žádáte i dotace, tak by bez krbových kamen PENB pro dotaci nemusí vyjít a může se stát, že budete muset přidat FVE bez dotace.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od rumcajk:

Hlavně se tedy nehádejte a neberte to osobně. Chá…
@rumcajk stále som za variantu 3 kľudne bez komína. Radšej by som pridal na veľkosti okien smerom na JV, J alebo JZ a do zateplenia. Mám 30m2 okien na JZ a keby cez zimu svieti 2h denne slnko do okien, tč nikdy nemusí topiť. Ale mám pasívny dom.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od rumcajk:

Hlavně se tedy nehádejte a neberte to osobně. Chá…
@rumcajk krb opravdu není pro případ apokalypsy. Já to obvykle každému rozmlouvám, protože to je spíše srdeční záležitost a samozřejmě i otázka přístupu ke dřevu. To je podobné, jako otázka zda stavět roubenku nebo klasický zděný barák. Roubenka je dražší, má horší tepelněizolační parametry a prakticky nejde postavit jako pasiv. Takže z čistě ekonomického hlediska je to nesmysl.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od rumcajk:

Hlavně se tedy nehádejte a neberte to osobně. Chá…
@rumcajk Já komín z projektu nechal vyškrtnout a zatím nelituju. Topná sezona nám začla v půlce listopadu a spotřeba čerpadla (topení a teplá voda) za listopad je 100kW, prosinec 140kW a leden zatím taky 140kW. Barák je patrová kostka v pasivu.
Odpovědět
Článek se načítá
Všetci riešite apokaliptický niekoľkodenný blackout. Lenže v moderných dobre zateplených barákoch bude topení to posledné, čo budete pri výpadku riešiť. Druhý deň bude vytečená chladnička, mrazák, všetko jedlo sa začne kaziť, ak bude výpadok rozsiahlejší, tak prestane tiecť voda a to Vám žiadny krb nevyrieši. V novostavbe RD je jednoduché riešenie urobiť si na najzákladnejšie spotrebiče "núdzový okruh", ktorý je možné napojiť externe z centrály a je vystarané. Radšej by som mal centrálu za 15k, ktorá vyrieši viac vecí, ako komín a krb za 150k.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od jirkajiri:

@rumcajk Běžně prodejné wallboxy neumí posílat el…
@jirkajiri Už několik dní ti to tu chci hodit. Jde to i bez wallboxu. https://www.auto.cz/video-martina-vac... Pusťte si video.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od rumcajk:

@jirkajiri Už několik dní ti to tu chci hodit. Jd…
@rumcajk To auto má prostě normální zásuvku, ze které lze prodlužkou napájet elektrospotřebiče. Lepší je normální FVE, která může v případě výpadku napájet celý dům z baterie, což současná auta a současné wallboxy neumí.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?