Vrtání do nového obkladu - odborníka?

Dobrý den, staví nám byt developer a obloží nám koupelnu. Budeme tam ale chtít (až dodatečně, po nastěhování) vyměnit standardní umyvadlo za naše vybrané, a od toho se pak bude odvíjet výška skříňky, kterou do obkladu ještě chceme navrtávat, a výška držáku na mýdlo a na kartáčky. Také je chceme vrtat až po nastěhování, abychom si zvolili ideální místo pro naši výšku a potřeby. Ale dost se bojím vrtat do obkladu, představa, že si to nové zničíme mě děsí. Je nějaký "koupelnář", který nám to udělá, profík, který to umí, aby se obklad neznehodnotil? Můžeme to vůbec udělat, anebo jsme odsouzeni na lepené poličky? (to bych nechtěla, padají). Nemluvě o tom, že budeme chtít vrtat i držák na mýdlo do sprchového koutu a asi i dávat zrdcadlo, a to nám tam developer taky nepředvrtá. Jaké to je? je to risk, nebo je to snadné? Možná teď zním divně, ale já s tím opravdu nemám zkušenosti a prasklého obkladu by mi teda bylo mega líto...
Odpovědět
@myfairlady Vrtání do obkladaček je v pohodě, chce to jen ostrý vidiák a vrtačku s přepínáním příklepu. Důlčikem lehce narušíte glazuru, pak bez příklepu vrátáte obklad až do lepidla a pak zapnete příklep. Nejdůležitější je, při vrtání další díry nezapomenout vypnout příklep.
Odpovědět
jak píše pán nademnou, bosch dělá dobré vrtací korunky
Odpovědět
Profilova fotka
Celej zivot jsem bydlel v panelaku (nejvetsi praci pro me bylo otoucit kohoutkem na topeni)... ted rok bydlim v baraku a loni po stehovani jsem vrtal policky do obkladu a je to pohoda... chce to jen trochu trpelivosti, opatrnosti a snahy 🙂 ... jak je nade mnou, hlavne bez priklepu a koupit dobry vrtaky.... pokud clovek neni uplnej matlak, zvladne to sam 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
No ono je obklad a obklad ze slinuté dlažby. Mám to druhé a tam postup bez příklepu nefunguje. Takže se také přidávám k žadatelům o radu jak vyvrtat otvor do slinuté dlažby ?
Odpovědět
@radim2015 funguje, ale je na to specielní vrták
Odpovědět
@zdenek_valeka pokud chcete mít i úplně čistou díru, stačí před vrtáním přelepit papírovou maskovací páskou
Odpovědět
na provrtání se obkladem by mohlo fungovat toto https://www.jadal.cz/7-dilna-sada-dia... ale zkušenosti s tímto typem vrtáků nemám, vrtám opatrně klasickými vrtáky
Odpovědět
Profilova fotka
Mohu doporučit HEX-9 HARDCERAMIC od Boshe.
Odpovědět
Dá se vrtat i obyč vrtákem "do zdi". Je potřeba začít co nejmenším vrtákem, předvrtat si to a pak postupně větší vrtáky. Čili nejdřív to udělám třeba pětkou co mám nejmenší a pak postupně větší vrtáky. Základ je moc netlačit, ani nedávat moc velké otáčky. Chce to trpělivost. Samozřejmě bez příklepu. Každou chvíli vrták ochladit tím, že vrtačku naprázdno protočím na maximální otáčky. Je dobré mít lepší vrták aspoň na to předvrtání - měl jsem na to dřív speciální vrták Bosh. Ale jde to i bez něj, jen to trvá o minutu déle. Někdo si díru ještě označuje důlčíkem. Já to nedělám, protože mi přijde, že tam je největší riziko prasknutí. Místo toho si to místo přelepím malířskou páskou a teprv na tu pásku si kreslím křížek kde budu vrtat. Jednak se na tu pásku líp píše a jednak mi pomáhá na začátku držet vrták, aby netancoval po dlaždičkách.
Odpovědět
@amorgunov ano, toto používají lepší odborníci, Bosch dělá výborné
Odpovědět
Vrtá se do toho krásně. Vidiovým vrtákem do obkladu, ideální si důlčíkem udělat důlek a narušit tím glazuru a pak vrtat bez příklepu. Pak je otázkou, co je za tím a zdali použít příklep, nebo ne. Pokud je obklad dlažba, použít diamantový vrták. Dejte si hlavně pozor na přívodní trubky vody.
Odpovědět
vrtat do obkladu jde, ale musíte velmi opatrně.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@radim2015 na slinutou dlazbu jsem pouzival toto: https://www.naradibsch.com/bosch-diam... slo to v pohode. Vrta se akuckou bez priklepu.
Odpovědět
@myfairlady Pokud nepotřebujete vrtat kvanta děr, tak si vystačíte i s vrtákem jako např. https://www.zbozi.cz/vyrobek/festa-24...
Odpovědět
Ja osobne bych to nechala udelat developera. Kdyz si u neho koupite ty drzaky, tak vam je namontuje zadarmo.
Odpovědět
@jkjkj jenže, my nevíme kam.. protože nevíme jak vysoké a dlouhé budeme mít umyvadlové desky
Odpovědět
@myfairlady přeci si nebudete na pár děr zvát firmu. Nic na tom opravdu není. Jinak já se samozřejmě snažil spíše lepit. Umyvadlo, skříňky apod. je samozřejmě nutné šroubovat. Různé držáčky na mýdlo kartáčky apod. jsem lepil. Dlažbu jsem odmastil toluenem a pro lepení jsem používal silikon. Kdysi jsem pro jistotu podmázl silikonem závěsné WC. Po letech jsem ho potřeboval vyměnit a utrhl jsem záchod i s obklady.
Odpovědět
@myfairlady tak urcite budete mit kontrolni den, tam byste je uz hlavni sanitu mit. My jsme na toto uplne zapomneli a doted nemame drzaky na toaletak namontovane. Jednoduse se bojime. Firma co nam montovala skrinky nad umyvadlo na miru, pri vrtani dlazdicku praskla. Byl ho hrozny opruz sehnat developera na opravu
Odpovědět
@jkjkj držáky toaleťáku jsem přilepil. Jinak dlaždička může prasknout, pokud je ošulené lepení obkladů. Obklady by měly být přilepené celoplošně, pokud jsou pod obklady dutiny, tak to praskne. Poznáte to jednoduše, stačí pokepat na obklady. Pokud to zní dutě, je nutno vrtat jinde.
Odpovědět
@zubr487 Pokud se použijí vrtáky které jste odkazoval, tak by člověk musel být hodně velké nemehlo, aby jimi způsobil prasknutí obkladu. Pořídil jsem si je na stavbu a jde to s nimi bez jakéhokoli přehánění skoro jako do dřeva. Snadno se s nimi vrtá i sklo. Jen u těch obkladů jsem s nimi vrtal čistě jen obklad a pak už dál do zdi jsem vrták vyměnil za klasický vidiový. Mnohem horší je to s vrtáním dlažby. Dosud jsem nepřišel na to, jak ji vrtat efektivně. Jak někdo píše, že klasickým vidiákem a chladit vodou, tak to jsem vzdal po 10 minutách vrtání, kdy se mi podařilo dostat asi do 2mm hloubky. Použil jsem tedy také vrták na obklady a po zavrtání aspoň na průměr vrtáku(musí se pomalu a hodně chladit, jinak se rychle ztupí), jsem už pak díru dovrtal vidiákem. Snad by to šlo dobře s profesionálními vrtáky do dlažby, ale ty se na doma nevyplatí kupovat.
Odpovědět
@josef1 mě hlavně překvapuje, že to někomu prasklo nemluvě o tom, že to někdo chce řešit pozváním nějaké firmy. Samozřejmě, slinutá dlažba se normálním vidiákem vrtá blbě, ale stačí i ty levné vrtáky určené na dlažbu a je to v pohodě.
Odpovědět
@zubr487 ja se tomu moc nerozumim. Objednala jsem baleni obou barev ktere byly pouzite a stejne barva byla uplne jina. K tomu hrozny opruz sehnat nekoho kdo urazenou dlazdicku vyrizne a da tam novou. Ted bych si uz objednala spolu se sanitou i drzaky a trvala na tom aby mi developer namontoval drzaky a pripadne skody resil pri instalaci. Kazdy je proste na neco jine, nekdo je treba skvely kuchar,ale s kladivem a vrtakem to neumi. A tak to ma byt 🙂)
Odpovědět
@zubr487 ja se tomu moc nerozumim. Objednala jsem baleni obou barev ktere byly pouzite a stejne barva byla uplne jina. K tomu hrozny opruz sehnat nekoho kdo urazenou dlazdicku vyrizne a da tam novou. Ted bych si uz objednala spolu se sanitou i drzaky a trvala na tom aby mi developer namontoval drzaky a pripadne skody resil pri instalaci. Kazdy je proste na neco jine, nekdo je treba skvely kuchar,ale s kladivem a vrtakem to neumi. A tak to ma byt 🙂)
Odpovědět
@jkjkj Samozřejmě, pokud jako ženská umíte vzít do ruky jen mixér, tak asi nebudete vrtat díry, ale to nemáte kolem sebe někoho, kdo to umí ? V domě a kolem domu jsou potřeba často dělat nějaké úpravy nebo opravy a to si vůbec neumím představit, že si na všechno budete volat firmu.
Odpovědět
jako pardon, něco jiného je blbě vyvrtat dírku do panelu, i dřevo se dá vytmelit, ale prostě ty obklady jsou tak náročná věc na výměnu, že tady u toho jediného je opatrnost na místě a vůbec nejde o to, že by manžel měl levé ruce. prasklá dlaždice 60x60 znamená objednání firmy na vysekání a výměnu. To fakt nechceš.
Odpovědět
@myfairlady promiňte, ale ptala jste, se zda si zvát externí firmu na vyvrtání několika děr do obkladu. Je pravda, že pro mě osobně je externí firma blbost a proto jsem se snažil radit, jak to udělat pokud se rozhodnete vrtat to sami. Sám nejsem profesionál, jen jsem dělal cca 4 koupelny a kuchyně. Pokud shrnu rady pokud se rozhodnete pro svépomoc 1) preferujte lepení. Držáčky na mýdlo, kartáčky zrcadlo apod klidně můžete přilepit. Není to problém, pokud mají větší základu jako např. https://www.nimco.cz/koupelnove-dopln... Pak jednoduše odmastíte toluenem nebo acetonem obklad a silikonem přilepíte samotný držák. Pořádně přitlačíte a třeba lepící páskou zafixujete. Druhý den namontujete vnější část. Ve starším domě mám takto přilepené držáčky cca 20let a stále drží. 2) Větší a těžší doplňky samozřejmě musíte šroubovat. Zde je podstatné, zda je obklad dobře přilepený. To zjistíte poklepem. Dále musíte použít vhodný vrták. V každém případě se vrtá bez příklepu. Pro normální obklad stačí obyčejný vidiák. Pokud je to slinutá dlažba, je nutno použít spec vrták. Odkazů zde máte řadu. Pokud máte možnost, vrtejte spíše v místě spár. Mě se ještě nestalo, že by mi obklad praskl. Proto jsem psal, že se toho nemusíte bát. Ještě malá drobnost. Vždy je vhodné nechat si pár obkladaček od každého typu v rezervě.
Odpovědět
@zubr487 nebydlim v dome ale v byte a pokud je neco nutne opravit nebbo vymalovat zvu si odbornika. Nez bych se s tim trapila to ty penize radsi vydelam svou praci ktere rozumim. 🙂 ta story s dlazdickou a pak to hrozne litani abych trefila odstin totozny odstin me zamestnal na dva dny. Strasny oser to byl. Takze za me vrtani ano ale za predpokladu ze bud tomu rozumim, mam vrtak, vrtacku (co bych si musela koupit) nebo zavolam nekoho kdo mi to vyvrta a pokud to posere tak mi tu opravu i zaplati, pac je pojisteny.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?