WC - odtah zápachu - jaký ventilátor?

Profilova fotka
Prosím o radu s realizací WC s odtahem zápachu. Koupili jsme modul Geberit Kombifix pro odsávání zápachu s odvodem vzduchu (https://www.onlinekoupelny.cz/geberit...) a řešíme, jaký zvolit ventilátor. Nikdo není schopný nám poradit, hlavně že to prodávají, ale co k tomu dokoupit, to nikdo neví, prý je to spíš pro kutily... Ze záchodu jde trubka o průměru 50, tu pak zredukujeme HT trubkou podle zvoleného ventilátoru na 80, 100 nebo 125. Jaký ale použít? Odtah chceme vést až nad střechu, nějakých 5-6 metrů. Chtěli jsme dát redukci na 100, ale co se jeden z OZ vyjádřil, tak prý to nebude fungovat, že to bude málo. Druhý z obchodu vzduchotechniky nám poslal odkaz na tento ventilátor o průměru 125 (https://www.vzduchotechnika-ventilace...), ale zas aby to netáhlo až moc 😄 A ještě kam umístit zpětnou klapku - hned za ventilátor? Vím, že si něco takového dával dohromady @jumpmans, tak jestli by mohl poradit, nebo kdokoli jiný...děkuji
Odpovědět
@venouska Dělal jsem si to do WC kombi, 50 trubka na půdu přechod na 110 a větrák WIR WK-10 19W. Zatím mi to nic neutrhlo 🙂. https://www.kanlux.com/cz/produkt/709... Spínáno pohybovým čidlem. Funkce velice dobrá.
Odpovědět
Profilova fotka
@wpavel Děkuji za reakci, kouknu na to 😉
Odpovědět
Profilova fotka
Nejlepší je napojení na vzduchotechniku. Bez ní by stejně nový dům neměl projít, protože nezabezpečíš výměnu vzduchu 0,3/hod a navíc je to super pohodlné. Já mám napojeno HT 50 až k rozvodu spiro u stropu, tam potom postupně 125/160 do vzduchotechnické jednotky.
Odpovědět
6 metrů není málo. Budou ještě nejaka kolena? Bude to chtít ventilátor s větším podtlakem, jinak kubiky ztratíte cestou.
Odpovědět
Jak máte řešený přívod? Jakou budete mit délku te 50tky?
Odpovědět
Profilova fotka
@martin_s Ta 50ka bude tak 0,5-1m. Přikládám obrázek, snad to je z toho trochu srozumitelné.
Odpovědět
@venouska Bál bych se toho, že bez chodu ventilátoru to bude na wc smrdět ze stoupačky. Pokud je to opravdu zavedené do jedné trubky s odvětráním na střechu. Minimálně při zapnutí odtahové digestoře.
Odpovědět
Já to mám zapojené do rekuperace. Když čtu u výšce potrubí, tak tam plánujete ještě nad tím odsávání pouštět splašky? Raději bych to vedl extra, případně použil tu drahou těsnou klapku, ne tu obyčejnou. Pokud by to bylo takto a stoupačka vypadá na 125, tak je ten ventilátor o průměru 100 více než dostatečný. Největší brzdou je tam ta 50tka, navíc výrobce počítá jen s 8m3/h, což když se podíváte na ten Vámi odkazovaný ventilátor dává 30x více ale bez připojeného potrubí, který na druhou stranu to ale dost ovlivňuje. Další věc, která to ovlivňuje je přívod vzduchu, ten asi nemáte vůbec pořešen. Pokud to bude ale jen do 10m3/h a nepůjde to dlouho, tak by to na odtah takový vliv nemělo, idkyž tedy vytváření podtlaku ideální není.
Odpovědět
@martin_s Jak dlouho tam sedíte že se bojíte že nepůjdou otevřít dveře? Odsát zápach trvá 10 vt. a když si pořádně sednete tak máte mezi nohama průvan, je pravda 50 trubku mám asi 3m a 19 W větrák. Jestli chcete profi. https://www.onlinekoupelny.cz/alca-pl...
Odpovědět
@wpavel Odsávání je zapnuté od počátku akce a cca 10min po akci, ale jak jsem psal, tak to nebude tak velký problém na rozdíl od třeba digestoře. Dveře jinak otvírám dovnitř, takže by se mi spíše otvíraly sami. 🙂 U větších výkonů je problém bez zajištěného přívodu vnikání studeného vlhkého vzduchu místy, kde to může poškozovat konstrukci. Následně pak klesá a klesá výkon odsávání, až se téměř točí naprázdno.
Odpovědět
@martin_s Ano to máte pravdu, ale já nemám rekuperaci ani naprosto utěsněný dům a ani nevím co bych tam 10 minu odsával noviny při tom nečtu 🙂
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Před 11 ti lety jsem se nechal nachytat na výrobek WCklima, naštěstí jen jeden zkušebně. Byl to vysloveně amaterský kutilský výrobek i když propagovaný byl dobře . . . namontoval dle návodu a připojil do odvětrávací stoupačky. Po měsíci jsem to odpojil od elektřiny a zaslepil v modulu, teď po letech jsem vyhodil dlaždičku a konečně to vyhodil z domu. Citil jsem průvan na zadku ale hlavně smrad když to neběželo. Jako klapka tam byl jen kousek plastu a absolutně to nemohlo nikdy těsnit. Prostě do odpadu nezapojovat, leda ven. Ale už to nechci v jakékoliv podobě.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Manžel to nakonec nějak vymyslel, tak uvidíme, sami jsme zvědaví, jak to bude fungovat. Zatím ještě nelze vyzkoušet. Pro jistotu jsme u WC, kde nemáme okno, dali i stropní ventilátor a nachystali dráty, takže se to v případě nefunkčnosti nebo jiných potíží jen přehodí. Trochu krkolomné řešení, ale už to je. Po vyzkoušení dám vědět, jak to faká a co a jak jsme zapojili, ať se můžou ostatní inspirovat nebo naopak poučit, jak to nedělat 🙂 🙂 🙂 Ale věřím tomu, že to bude ok 😉
Odpovědět
Profilova fotka
@venouska Funguje to perfektně. Už rok to máme na wc a žádný zápach do místnosti rozhodně nejde. ☺️
Odpovědět
Profilova fotka
@venouska jen zpětně víme, že to trubku chtělo zaizolovat (vede nám to skrz fasádu ven) a když bylo pod 0 stupňů, tak tam kondenzovala voda a na zdi jsme měli vlhký flek.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Taky mám WCKlima, ale s připojením do odpadu to nebylo dobrý, bylo to cítit. Tak jsem si vzal inspiraci z Geberit Duo Fresh a za WCklimu jsem připojil kvalitní uhlíkový filtr CAN, a funguje to perfektně. Žádný zápach, žádné tahání trubek někam přes zeď.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 10 měsících
Rad bych tema znovu otevrel, V podstate bych to rad udelal stejne jako davala vyse schema venouska. I ty instrukce od geberitu se tvari ze by to takto melo jit. Na druho stranu instalater jednozancne doporucuje samostany odtah na strechu. Prosim, resil, delal nekdo?
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?