Pořízování fotografie/soukromý pozemek

Prosím je tu někdo, dko to má ověřené u policie?? ne jenom odhady... na našem pozemku soukromém neoploceném se objevuje často jedna osoba... dneska pořízené foto.. nicméně večer návštěva a vyhrožování, že jsme pořídili jeji foto,... že se pohybuje po soukromém pozemku víceméně ji nezajímalo.. upozornovala ona nás, že to nahlásí že narušujeme její nevím co... nějaké zkušenosti??? ted abychom se báli oplejtaček s policií?? i když vlastně ona nám chodí po pozemku??? tvl
Odpovědět
Profilova fotka
Nemám zkušenost, ale pokud máte pozemek skutečně ve vlastnictví, máte plné právo vyžadovat vysvětlení, co tam ona osoba pohledává. Bohužel neznám podrobnosti, ale i tak bych se obrátil na policii o radu, ne o zásah.
Odpovědět
O jaký typ pozemku se jedná? Je to louka, les, pozemek u domu? Je ten pozemek označeny,ze jde o soukromé vlastnictví? Když někdo přeleze plot u domu a pohybuje se po pozemku, páchá trestný čin. Pokud se někdo prochází po neoplocene louce, nikdo nikoho neodsoudí.
Odpovědět
Nebojte, žádné opletačky mít nebudete. Prostě se lekl, že na něj zavoláte policii, protože slídí na cizím pozemku. Tak zaútočil.. Zapíchněte na svůj pozemek ceduli:fotopast, soukromý pozemek(stačí cedule, fotopast ani neinstalujte) a budete mít klid.
Odpovědět
@petraxname je to vlastně pozemek u domu.. ale dost velký to je pravda... momentálně jako "louka" .. ale není vysoká tráva.. kosí se to často.. @norikakaa takže maximálně to nahlásí, ale já vysvětlím o co jde.. ? to je konec.. jako mě by nenapadlo chodit po "louko-zahradě" u jiného domu.. fakt ne..
Odpovědět
Vysvětlíte, že se pohyboval opakovaně na vašem soukromém pozemku a že jste se již bál. On bude poučen, že nemůže vnikat na cizí pozemek a vám asi doporučí si pozemek označit cedulí,, soukromý pozemek". To bude tak vše.
Odpovědět
@norikakaa ok díky za uklidnění... fkat dnešní svět je trochu pokřivený... já se bráním a ještě mám vlastně strach ... jako to je na hlavu
Odpovědět
Na svém pozemku si můžete fotit, co chcete.,, Zákon" byste porušil jen, pokud byste tu fotku např. zveřejnil na sociálních sítích.
Odpovědět
@norikakaa taky mi příjde že na svém si můžu dělat co chci... ale vysvětlete to v neúpřijemné situaci jiným že... děkuji
Odpovědět
Profilova fotka
Promiňte, ale já to vidím spíš z té druhé strany. Pokud je pozemek neoplocený a nikde není napsáno, že jde o soukromý pozemek, nenapadlo by mě, že bude mít někdo problém s tím, když po něm budu chodit. Je jedno, jak daleko od domu to je, asi bych se taky bránila. Otázkou je, co je to přesně za pozemek, na jak frekventovaném místě, jestli tam je pravděpodobnost, že tam budou lidi chodit, co tam dotyčný/-á konkrétně dělá atd., tohle je dost vágní dotaz a těžko z toho něco dovodit.
Odpovědět
Profilova fotka
@inter71 také je otázkou, kde ten pozemek je. Resp. pozemek, který je v intravilánu obce (asi ne úplně na kraji) a není oplocený ani označený, je podle zákona o obcích považován za veřejný. Přesnou dikci neznám, ale toto je vyjádření MMR (k jiné věci). Myslím, že nejlepším řešením by bylo opravdu dát tu ceduli s upozorněním
Odpovědět
Tak si tam dejte ceduli, ze je to soukromy pozemek a vstup je zakazany. S detmi chodime okolo vesnice casto na vylet - louky, pole, les apod. v soukromem vlastnictvi a proste po nich chodime. Pak se stane, ze po zime jdeme osvedcenou cestou a tam plot treba kvuli rozsireni pastvy pro kone a nemame jak to obejit, musime se vratit. Ale kde neni cedule, tam proste jdeme. Je to tak bezne. Samozrejme ne u rodinneho domu, kde je jasne, ze to maji jako zahradu. A ne po poli pred sklizni.
Odpovědět
Nic Vám nehrozí. Prostě pokud chcete, aby tam nikdo nechodil, dejte si tam ceduli vstup zakázán, soukromý pozemek. Nebo pokud to vadí, oplotit ho. My taky na vesnici chodíme kdo ví kde. A zkusila jste té osobě, která se tam často pohybuje, říci, něco ve stylu: "Dobrý den, prosím Vás, nacházíte se na soukromém pozemku." Nebo prostě nejdřív špehovačka, focení a potom kontakt?
Odpovědět
Článek se načítá
Tak každý pozemek v ČR někomu patří - někdy obci, někdy firmě, někdy právnické osobě, jindy fyzické osobě. Váš případ je ten posledně vyjmenovaný - soukromý dům, možná zčásti - či zcela neoplocený. To že tam není cedulka soukromý pozemek - vstup zakázán, nikoho neopravňuje na ten pozemek vstupovat - viz horní odstavec. Vzhledem k tomu, že na pozemku je postaven rodinný dům, lze předpokládat že okolní plocha - byť neoplocená patří k domu. Pokud by jste pozemek měli oplocený - tak asi nebude problém s volným přístupem cizích osob ( při překonání překážky - se dá v případě že tu nemovitost užíváte k bydlení tento skutek považovat za trestný čin porušování domovní svobody ). Pokud by tam chtěl něco odcizit - či již odcizil, pak ( pokus krádež - či dokonaná krádež ). Pokud nemáte oploceno ( nemáte ani cedulky ) a vstupuje Vám tam opakovaně jedna a ta samá osoba a můžete prokázat např. videem - svědectvím další osoby, že jste tuto osobu již v minulosti z pozemku vykázali s tím, že se jedná o soukromý pozemek, tak by tam mohlo - při opětovném vstupu této osoby dojít z její strany k naplnění skutkové podstaty přestupku ( zde přichází v úvahu oznámení MP či PČR ). To že jste si tu osobu vyfotili - tedy provedli dokumentaci jejího protiprávního jednání, kdy se Vám pohybovala po Vašem soukromém pozemku jste se ničeho nedopustili. Tu fotku, video můžete mít uloženou pro případ, že by se to opakovalo a podobně. Ale nesmíte ji nikde zveřejnit ( tam už by jste se dopustili protiprávního jednání - neoprávněného zásahu do práva na ochranu osobnosti - či jak se to přesně jmenuje ). V případě protiprávního jednání nějaké osoby si toto jednání můžete nafotit, natočit video, ale toto múžete předat jedině orgánu Policie ČR pro potřeby šetření - prověřování v rámci trestného činu. Takto si můžete monitorovat kamerami svůj soukromý pozemek, dům, pokud v souvislosti s ochranou svého majetku zasahuje kamera zčásti i na pozemek ve valstnictví obce ( např. vstupní branka k domu, vjezd do garáže a pod.), musíte ten záběr mít správně udělaný tak, aby ten záběr veřejného prostranství byl jen na nezbytně nutnou část toho pozemku ( aby např. jste nezabírali celý chodník a jen u okraje záznamu branku... ), záznam můžete uchovávat, ale nesmíte ho zveřejňovat - jen v případě protiprávního jednání předat orgánu Policie ČR. Takže pro Vás - pokud jste si jednání s tou osobou natočili na video, kdy jste tu osobu prokazatelně poučili o tom, že se pohybuje na soukromém pozemku, kde nemá co dělat a ta osoba by tam opětovně slídila - můžete věc oznámit patřičnému orgánu pro podezření z přestupku ( ta kvalifikace - zřejmě přestupek proti občanskému soužití - schválnosti a pod. ) Pokud nemáte oploceno ( při velkém pozemku to může být někdy problém ), tak bych asi po xx metrech osadil cedulky a prostor si označil jako soukromý, určitě je to lepší - obzvlášť pokud u Vašeho pozemku, v jeho blízkosti vede nějaká turistická cesta a pod..
Odpovědět
@franti_p děkuji za odpověď. je to pozemek mezi domy.. a fakt by mě nenapadlo chodit po pozemku souseda, protože ho nemá oplocený ... když si teda představuji já stejnou situaci,... co by mi asi soused na to řekl? divné ne? a nejsme u tur.cesty. větší obec. Osoba byla upozorněna, že se jedná o soukromý pozemek. Asi už se tam pohybovat nebude, ale vyhrožovala že jsem porušila její práva a určitě s tím nějak naloží... šlo mi jenom o to zda mi něco hrozí.. děkuji, nehrozí...
Odpovědět
@davex určitě to není špehovačka.. ale když vám projde tatáž osoba několikrát denně po pozemku..kouká do oken, chodí několik metru od vaší terasy.. tak to je asi hodně nepříjemné..... tak jsem šáhla po mobil a vyfotila..a to se rozjelo.
Odpovědět
pač si také můžeme s manželem myslet že "kontroluje" dům, a je zloděj že jo...
Odpovědět
hodně lidí projde po pozemku.. neřeším... někteří si udělají svou potřebu na náš trávník.. také neřeším, ale někdo to dělá 2 krát denně pořád si prochází kolem domu.. no nevím... no každopádně, asi vyřešeno... osoba snad dá pokoj a nebude mě táhnout někde po uřadech a policii... když co tak všechno zapřu... nikoho jsem nefotila.. nemá mi to jak dokázat
Odpovědět
Není zač 🙂 V každém případě pokud jste si tu osobu vyfotili na svém pozemku a tu fotografii nikde nepoužijete ( max. předání Policii ČR v případě nějakého protiprávního jednání jak jsem již psal ), tak se ničeho nedopouštíte. Pokud by se to s touto osobou opakovalo, či by jste si vyfotili na svém pozemku kohokoliv jiného a ona osoba by se ohradila proti tomuto, sdělte jí, že se pohybuje na cizím - soukromém pozemku, kde nemá co dělat, aby jej opustila a že jste si pořídili její fotografii z důvodu podezření z jejího protiprávního jednání. I kdyby Vám ta osoba vyhrožovala policí, tak takovéto osobě sdělte, ať si ji klidně zavolá a že pokud tam někdo páchá protiprávní jednání, tak je to tato osoba a že policii předáte její fotografii jako zadokumentování toho, že se pohybovala neoprávněně po Vašem pozemku.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?