Byt novostavba- jak orientovaný?

Profilova fotka
Ahoj 🙂 Hledáme byt ke koupi a rozhodujeme se mezi 3 byty v novostavbach. Z planu si ale nedokazu moc predstavit, jak je prakticke rozlozeni mistnosti, oken a tak. Je tu nekdo, kdo se v tom vyzna a poradil by? 🙂 1) byt ve Varech za 5 000 000 s garazi. Velky 100 m2, okna jsou jen na jednu stranu, 2 koupelny. 2) byt ve Varech za 4 590 000. 90 m2. 3) byt v Ostrove, 3 300 000, 79 m2.
Odpovědět
Z těchto dvojku. Všechny byty jsou podobné ohledně světových stran, ve zbylých bytech jsou extrémně velké nevyužité chodby, kdyby tam alespoň bylo místo na skříně, ale takto úplně zbytečné drahé metry. Myslete v menším bytě hlavně na úložné prostory. Taky záleží, jak byste měli u dalších řešeno parkování, taky je to důležité. ☺️
Odpovědět
1 je naprosto na houby(nevyužité metry, komplet okna na sever, takže tma). 2 už je alespoň na východ, což je fajn. Ale v kuchyni bude tma. Má větší obývák než 3, ale výhled do vedlejší části paneláku. 3 má okna hkavně na východ, což oceníte o víkendech. Velký bonus oproti 2 jsou okna v kuchyni a koupelně. Že bude ložnice na sever, to by mi nevadilo. Výhodou 2 je terasa, která bude v létě odpoledne příjemně zastíněná. U 3 je balkon take na vychod, ale je příliš malý pro rodinné posezení myslím.Dle mého jediným bonusem 2 je terasa. Pokud nejste terasový typ, šla bych do 3, která bude o dost světlejší a bude působit prostorněji. Teď koukám, že 2 má 2 toalety, což při dětech může být obrovská výhoda. U 3 si nejsem jistá, že by se 2.toaleta vešla do koupelny.
Odpovědět
Profilova fotka
Za mna ani jeden. Bývali sme v byte v krásnej novostavbe 90m2 a všetky okna boli na sever. Bola to smrť a časom keď som ostala na materskej som myslela, že sa zbláznim z toho, že za cely boží deň nevidím slnko. Nevedela som tam vydržať, to si človek uvedomí až keď to zažije. A už v živote by som nešla bývať nikam bez okien z minimálne dvoch svetových strán z ktorej jedna je juh. Vaša ponuka 1.nikdy! 2.orientacia na východ, slnko doobeda, terasa cez leto v tieni čo je fajn 3.nie zlá dispozícia
Odpovědět
Nejsem si jistá, jestli světlo a potažmo slunce ovlivňuje každého, nebo respektive, jestli si to někteří uvědomují, že je to vlastně ovlivňuje, ale já o sobě vím, že slunce, světlo a výhledy miluju a potvrzuji, že bydlení orientované na severovýchod je utrpení. Venku je krásně, svítí slunce, ale vy ten pocit doma vůbec nemáte, musíte se podívat ven, jestli vlastně vůbec slunce svítí. Takže krom dispozic doporučuji brát ohled i na orientaci bytu vůči světovým stranám.
Odpovědět
@sandria_cz @logginn Holky, když máte zkušenost s bydlením na sever/východ, můžete mi říct názor na naší situaci? Jsme aktuálně v bytě na jihozápad a máme opačný problém, extrémní horko a hlavně slunce celý den, v podstatě jen odstiňujeme a klimujeme. Terasa na západ je v létě úplné peklo. Dům proto právě projektujeme na severovýchod - obývací část a pracovna, v kuchyni chci za linku podélné okno, to bude na jih. Některé horní místnosti, dětské pokoje, budou orientované na jih, tam problém není. Zase to nechci přehnat, dům už poté nepřestavím, ale už se chci vyvarovat extrémnímu světlu. Díky moc 🙂
Odpovědět
@lowlands bohužel mám srovnání také jen s bytem na JV a máš pravdu, že v létě to bývá peklo, jenže zbytek roku je sluníčko strašně fajn. Navíc si nemyslím, že nás čekají další tropická léta, jaká známe z minulých let. Vnovostavbě se to dá navíc vyřešit podlahovým chlazením anebo klimou. Co se týče domu na JV, nemůžu poradit, máme starý dům do L a zatím žijeme jen v jedné části, a to v té na SV a strašně se těším, až bude hotová druhá část na JV, chodím tam často i teď, jen tak nasát slunce. Dům je něco jiného, než byt, který když je na JV, tak prostě nikde není úniku. Co mě u nás ale hlavně trápí je i nedostatek světla, okna jsou velké dost, ale jakoby chybí to teplé světlo od slunce. V jednom tématu už se to řešilo, myslím, že někdo řešil dětský pokoj na SV nebo si zkus založit nové téma, je tady více zkušenějších lidí, než já 🙂 A vidím i rozdíl v tepelných ziscích obou částí, ano máme starý dům, ale v té sv části musíme topit snad už od září a v té na jv je pořád příjemně.
Odpovědět
@lowlands Dům na SV se mi zdá dle mých zkušeností jako špatná volba. V novém domě máme 1 byt na SV a je to mizerie veliká: tma, zima, jakoby vlhko. Druhý byt je orientován na JV (jih :jidelni kout, vychod: terasa, tedy normální okno a velké franc. okno, zapad: okno v kuchyni. Toto se nám ukázalo jako ideální.( Hlavně terasa na V je v lete nepřekonatelná. Odpoledne je tam už velmi prijemny stín.)Okno na západ často zatahujeme, v létě je západ nepoužitelný, to souhlasím. Jestli mohu radit, urychlene pred dokoncenim najděte dům orientovaný na SV, ať to omrknete, dle mé zkušenosti se bude jednat o průšvih.
Odpovědět
Profilova fotka
@lowlands nakreslila som do nášho pôdorysu domu svetové strany. (Ja som sa sťahovala v mojom živote 6x, bývala som v bytoch orientovaných aj iba na sever ale aj iba na juh, obe varianty su hrozne. Bývala som aj vo Švédsku a tam je slnko minimálne 🙈 no najlepsi byt, ktorý som zažila bol starý 3 izbový panelák kde pol bytu je na sever a pol bytu na juh😂) ALE my mame teda nakoniec dom, v decembri budú 2 roky čo sme kúpili holodom. Za mna je orientácia tohto domu ideálna. Deti majú izby síce na sever ale veľké francuzke okna dávajú veľa svetla. V obývačke terasove okno na sever ale terasa je orientovaná na východ, čo je fakt super. V kuchyni je okno na juh a ďalšie okno pri jedalenskom stole je na východ. Nám to takto vyhovuje nič by som nemenila. My sme akurát ešte zvacsovali terasu aj popri detských izbách. Mame tepelne Cerpadlo vzduch-voda s tým že v lete sa dá pustit do podlahy chladenie a to je v lete super. V zime takisto je vo všetkých izbách svetlo. A decká sú aj tak väčšinou vonku 🙂
Odpovědět
@lowlands my máme dům orientovaný na Jih a žádné vedro doma nemáme. Když bylo největší vedro tak jsme měli doma 25 stupňů , a to máme velká okna, ani žaluzie jsme nedávali dolu. Důležitý na domě je přesah střechy - máme 1 metr. Sousedi nemají přesah střechy a měli doma 31 stupnu. V zimě je sluníčko níž, tak hezky vám dům vyhřeje. Dětské pokoje a obývák dejte určitě na Jih. Žila jsem v bytech na Sever a Východ a je to fakt sebevražedné, když slunko nevidíte. Ložnici určitě na Sever nebo Východ, tam stejně se jen spí a budete mít chládek.
Odpovědět
Ahoj, my jsme hodne resili strany v baraku. Mame obyvak s kuchyni na jihozapad a detsky pokoj a loznici na severni stranu. Do obyvaku sviti temer cely den, ale v lete rano vyvetram, zatahnu venkovni zaluzie a je tam fajn... Od jara, do podzimu temer netopime. Staci aby zasvitilo slunce a obyvak krasne vyhreje... V loznici a kluku decaku je vetsi chladek,ale chteli jsme to tak na spani.
Odpovědět
@sandria_cz když Vám to vyhovuje proč ne. Pro mě je to naprosto šílená orientace , nechtěla bych to tak ani zadarmo. Miluji slunce a teplo. Bydlela jsem chvilku v bytě severo- východ a byla to studená kopka, sluníčko chvilku ráno a pak už jen tma a zima i v lètě.
Odpovědět
@adexi máme to taky tak, celý dům jiho -západ, díky přesahům je v domě stále krásně, žádné vedro ani v létě. V zimě se dům krásně vyhřeje a téměř ani netopíme.
Odpovědět
Článek se načítá
Bydlela jsem asi 2 roky v bytě na severo-východ. V létě super, jinak to bylo dost depresivní. Celý den jsem musela svítit. Nedařilo se tam ani pokojovým rostlinám. Později jsem se dozvěděla, že předchozí nájemnice měla nějaké psychické problémy a nakonec si sáhla na život. Teď máme domek s velkými okny otočený převážně na jih (kromě ložnice) a je to super. Tento podzim jsme zatím zatopili 2x a to jen proto, že máme malé miminko. V létě, když jsou velká vedra, tak stačí zatáhnout závěs a je tu chládek. Západní stranu máme teda odstíněnou, to odpolední nízké slunce bývá protivné. Já mám slunce ráda. Za mě teda - pokud svítí, dá se odstínit, pokud tam nesvítí, slunce ničím nenahradíš.
Odpovědět
Profilova fotka
@tinabla ako dieťa som mala izbu na juh a v lete museli byt zatiahnuté žalúzie a je z toho tma. Teraz nám to takto vyhovuje nemenila by som. Nemáme žiadne žalúzie a kopu svetla aj slnka
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?