Kdo jste stavěli z Ytongu, prosím o radu

Zobraz úvodní příspěvek
Z jakého Ytongu a o jaké tloušťce jste stavěli a čím a o jaké tloušťce jste zateplovali? Děkuji
Odpovědět
1
2
@davescz můžu se jen zeptat, jaký materiál preferujete pro obvodové zdivo u přízemního domu? Díky za odpověď
Odpovědět
@rabies Kdybych stavěl znovu, volil bych levné betonové tvárnice z důvodu jejich pevnosti, malé nasákavosti a výborné akumulační schopnosti, nehořlavosti atp. Zdění na lepidlo. Sílu bych zvolil dle statiky, klidně 15cm, pokud pro přízemní dům. Následně masivně zateplit a vápenocementovou nebo sádrovou omítku. Doporučuji fóra na portálu TZB, kde se touto problematikou zabývají. Imho je plýtvání penězi kupovat drahé obvodové zdivo s poměrně dobrými tepelněizolačními vlastnostmi a to dále zateplit. Stavebnímu materiálu je pak dobré přizpůsobit projekt. Napríklad pokud použiju výšku tvárnice 20cm, pak by výška zdi měla být tímto dělitelná. Stejně tak pro výšku 25cm atd. A samozřejmě to platí i pro délku. Pokud mám délku 40cm nebo 50cm, pak je vhodné mít v projektu takto navržené zdi a hlavně otvory pro dveře a okna. Zjednoduší to stavbu = sníží náklady. Sám jsem stavěl z dražšího materiálu (800kč/m2) a ten následně zateplil. Příště už byl volil právě beton. Z betonových tvárnic máme nosné vnitřní zdi. Nicméně dost odbočujeme od tématu, takže asi pak IP(SZ) nebo založit téma ;-) A tam se můžeme "pohádat" ;-)
Odpovědět
@davescz ok díky za odpověď, která třeba pomůže i někomu dalšímu. Jinak souhlas, taky jsem nad nimi uvažoval, ale pak sem nakonec zvolil ytong, i když nestandardní typ. A ostatním omluva za offtopic ;-)
Odpovědět
@davescz @rabies Klidně tady diskutujte, jsem ráda za jakékoliv info :-) Taky chceme bungalov.
Odpovědět
Ytong Theta 375(termoizolační tvárnice) + házená omítka, stavba bungalow
Odpovědět
Profilova fotka
manžel je také zásadní odpůrce polystyrénu, takže stavíme z Ytongu 500 mm bez dodatečného zateplení. Budeme dokonce dělat i těžkou střechu, takže bude baráček celý komplet Ytongový :-D Jelikož to bude nizkoenergetický dům blížící se téměř na hranici pasivního domu, tak jsme nechali udělat detailní dokumentaci, aby právě byly podchycené všechny tepelné mosty a ztráty. Je ale fakt, že většina našich známých staví tím "klasickým" způsobem - tenká stěna + dodatečné zateplení
Odpovědět
Profilova fotka
@sagitka @davescz Ytong je především zdící materiál, jako produkt pro zateplení je určenYtong Multipor. Pórobetonové výrobky Ytong v žádném případě neuzávírají vlhkost ve stavbě, jelikož se jedná o paropropustný materiál. Šířka zdiva a tepelná izolace je zavislá na požadovaných tepelněizolačních hodnotách obvodové stěny. S pozdravem technická podpora Ytong.
Odpovědět
@ytongcz A co kdyz se misto Ytong Multipor pouzije EPS? Co se muze stat? Neplanujeme rekuperaci, uvazujeme zdivo Ytong sire 30cm a zatepleni EPS 16cm. Co byste nam doporucil, prosim?
Odpovědět
Profilova fotka
@sagitka Dobrý den, Díky tomu, že EPS je neparopropustná tepelná izolace může docházet ke kondenzaci vlhkosti pod tepelným izolantem, což se u Ytong Multiporu nestane. S pozdravem technická podpora Ytong.
Odpovědět
@ytongcz to si děláte z lidí jenom srandu, nebo rovnou blbce? Napsat o EPS že je neparopropustná izolace to chce hodně odvahy a nebo značnou dávku nevědomosti!
Odpovědět
Ne, to oni jenom propagují multipor. ;-) Ale je fakt, že multipor má λ menší než EPS, to zase jo.
Odpovědět
@viados já nezpochybňuju rozdíl difusního odporu mezi EPS a multiporem, ale tohle mě už fakt nadzvedlo. Je mi jasný, že prodávat se musí, ale ne za cenu lží a polopravd. Sám teď budu z ytongu stavět a natruc ho obalím 20ti cm EPS :-p
Odpovědět
Článek se načítá
já to mám v projektu stejně - 30cm Ytong P2-400/P4-500 a 20cm EPS
Odpovědět
ytong theta 375 (termoizolační tvárnice) bez zateplení, házená omítka + fasáda
Odpovědět
@viados já bych klidně zateplil tím multiporem, jen ta cena soudruzi ;-)
Odpovědět
A názory na šedý polystyren? Je pravda, že zateplení 20cm bílého polystyrenu je srovnatelné jako 15cm šedého? Cena je v tomto případě taky srovnatelná? Máte někdo zatepleno šedým a proč právě tím? Díky, jestli někdo odpoví.
Odpovědět
Ahoj, stavěl jsem z ytongu 375mm, budu zateplovat polystyrenem 100mm, asi šedým a této varianty se vůbec nebojím. Hrubou jsem postavil minulý rok, střechy se dělala v prosinci. letos budu dělat vnitřky a až příští rok zateplení, tzn. dvě zimy bez fasády na vyschnutí. Zde je hlavní problém spíš v tom, že většina staveb se provádí ve stylu na jaře se vyzdí, v létě vnitřky, fasáda, pak se dodělávají detaily. Vlhko nemá ani čas se vypařit a pak si každý představí co se s ním asi děje. S osobní zkušenosti vím, jak dokáže ytong namoknout bez střechy a to nemluvím o některých paletách, který měli díraví igelit a jak už byly cihly před zděním mokrý. Během letošní zimy, i když byla mírná bylo razantně vidět jak zdivo vyschlo a to se do toho prakticky ještě pořádně neopřelo slunko. Akorát ještě nejsem plně rozhodnut jaký vnitřní omítky, protože nabízená varianta zedníkem - lepidlo, perlinka, omítka se mi přestalo líbit a spíš se poohlížím pod sádrových, či tenkovrstvých. Hlavně co je podle mě důležitého u každé zateplené stavby, či už jen při použití nových plastových oken denně větrat.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 letech
Profilova fotka
Obnovuji diskuzi:) Zdravím všechny, potřebujeme poradit jak to máte vy co máte příčky z ytongu, jaký máte a co s hlukem. Zjistili jsme že máme pouze 7,5 a náš zedník nám doporučuje vzít porotherm než ytong.. Vy co jste to řešili můžete prosím poradit? :) A pak doplňující otázka.. řešili jste někdo venkovní rolety do překladu? Ytong to prý neumí, máte je někdo? Děkuji děkuji děkuji :)
Odpovědět
7,5 na příčku tomu moc nerozumím. Kam do této příčky dáte rozvody? Jak na tuto příčku budete případně zavěšovat něco těžšího než fotku z dovolené? Nebo se jedná jen o nějakou dělící příčku jen na oddělení prostoru bez rozvodů vody, elektřiny atd? Pokud ne, volil bych minimálně 10cm. A zedník doporučuje porotherm, protože je levnější než ytong. Tak jak tak u porobetonu je potřeba počítat s horším protihlukovým koeficientem oproti pálené cihle, sádrokartonovým příčkám s vatou nebo pískovcovým blokům. Rolety do překladu "ytong" umí i do zdiva bez zateplení. Kupoval jsem od Tema Klášterec. Když jsem to ale viděl, tak si to člověk vyrobí sám doma z plechu, multiporu a 5cm příčkovky..
Odpovědět
Souhlas s doog ytong má jedny z nejhorších koeficientů neprozvučnosti.
Odpovědět
Profilova fotka
@doog oprava.. příčka mezi pokojem a koupelnou a mezi obyvakem a koupelnou je 250 a mezi koupelnou a halou je 125.. Je nutné to tedy změnit?
Odpovědět
podíval bych se na parametry neprozvučnosti těchto materiálů v technických listech a porovnal s keramickou cihlou Heluz nebo porotherm.
Odpovědět
@danielacz dáváme na místa, kde chceme izolovat hlučnost Silku. Je to dražší řešení, ale když se podíváte na propustnost decibelu, byla to jasná volba. Přes klasické příčky ytong je opravdu dost slyšet. Silka je těžká a proto se prodraží hlavně práce s ni. Zase má bezvadné akumulacni vlastnosti. Rolety do překladu bez zateplení umí, mame.
Odpovědět
Profilova fotka
@danielacz ahoj máme v plánu stavět bungalov z ytong YQ 450 bez zateplení a vzhledem k špatné zvukové neprůzvučnosti příček z ytongu zvolíme sádrokartonové příčky které mají velice dobře akustické vlastnosti dle typu konstrukce až 78dB. Při tloušťce 100mm je možné dosáhnout kolem 60dB. Takže tam kde bude koupelna, technická místnost a kuchyň se udělá klasická příčka z ytongu kvůli odpadum a hlavně kvůli pevnosti stěny pri zavěšení čehokoliv, což samozřejmě lze řešit i sdk příčkou jelikož jsou na trhu sdk desky o pevnosti která se rovna zděné zdi, konkrétně desky habito H .ale to jsem zatím nepočítal cenový rozdíl . A tam kde budou pokojicky chodba tak půjdou sdk příčky.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 11 měsících
Profilova fotka
@danielacz dobrý den, jak jste nakonec vyřešili příčky, prosím? Také stavíme z ytongu a na příčky nejspíš zvolíme dvouvstvý sádrokarton
Odpovědět
Profilova fotka
@leontynkar ahojky, záleží jak kde. Většinou ale máme 200stovky.
Odpovědět
Profilova fotka
@jarin1 dobrý den, jak jste spokojeni s volbou sádrokartonových příček? 🙂 neměl byste nějaké foto? Jak jste řešili přechod sádrokarton - ytong pak ve finálních úpravách? Je tam velký rozdíl? Budu ráda za poznatky i @danielacz - jak to pak vypadá. Díky
Odpovědět
Profilova fotka
@leontynkar Zdravím nakonec z toho sešlo a bude to z ytongu,tl. 250 a 150 mm, tak nějak jsem to nechtěl kombinovat a přeci jen ytong je pevná zeď a také jak píšete ty přechody ytong vs sádrokarton i když se to dá řešit sádrovou omítkou na ytong a pak rozdíl nepoznáte, ale to neznamená že to nelze zrealizovat, ono mluvil jsem o tom s projektantem a jeho syn pracuje ve společnosti která vyrábí tyto systémy zdění a sám sice má některé příčky ze sádrokartonu, zrovna i habito H a říkal že pokud by to měla být opravdu akustická příčka tak se musí dodržet postupy a používat vše k tomu potřebné, navíc s tou deskou habito se pracuje hůře jelikož je dosti pevná tak se musí snad řezat pilou s diamantovým kotoučem jelikož má v sobě skelná vlákna.Ale určitě vás od toho neodrazuji jen říkám že to něco obnáší. ono taky to broušení není nic příjemného navíc když se tmelí celoplošně. Jo a ještě nestavíme teď v pátek bude paní posílat PD domu ke schválení na SÚ tak snad za měsíc se stavba rozjede.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?