Nákup materiálu ze zahraničí

Zdravím všechny stavebníky, chci se zeptat, zda nemáte praktické zkušenosti s nákupem stavebního materiálu ze zahraničí? Německo, Slovensko, Rakousko, Polsko? Chápu, že se všude zdražuje, přijde mi ale, že v Čr se zdražuje tak, jako nikde jinde na světě.... Přijde mi tragikomické, že např. oficiální ceník 2022 na xella (CZ) a xella (SK) se v naprosto stejném materiálu liší řádově o 550Kč/m2. Při výpočtu BĚŽNÉ ceny kompletního zdiva z SK je rozdíl oproti NEJLEPŠÍ nabídce z Čr více než 150tis Kč. Dokáže mi to někdo vysvětlit? Bohužel se to netýká pouze zdiva, ale i ostatních materiálů... Proč v SK jsou palety od 20ks zdarma, zatímco v Čr se počítá každá zvlášť? Proč mi je ve všech nabídkách z Čr započítávaná zdící malta, zatímco v SK je zdarma k cihlám? Pokud mi někdo může vysvětlit nevysvětlitelné, budu rád. Když se podívám do DE či PL situace je zcela stejná, všude levněji než v Čr... Asi (ne)dokážu pochopit, proč hypotéky v SK jsou okolo 1% zatímco v Čr 4%, ale už vůbec nerozumím tomu, proč je tato cenová politika stavebních materiálů tak značně rozdílná oproti sousedním státům? A konečně k mému dotazu, máte někdo praktické zkušenosti s nákupem, objednáním přepravy a dalšími náležitostmi spojenými s nákupem materiálu ze zahraničí? Budu rád za Vaše postřehy! Děkuji
Odpovědět
Podobně jsou rekuperacni jednotky o 40% levnější.
Odpovědět
Profilova fotka
@stavebnik99 mám zkušenosti, nevím co konkrétně by tě zajímalo. Část materiálu je z Německa, především střecha a sanita, část je z Polska, především dlažby, obklady, částečně sanita, spárovací hmoty aj, část ještě odjinud. Nevím, jak to máš kam daleko. Ale můžeš si udělat výlet, v Polsku jsou stavebniny Castorama a Leroy-Merlin - i jiné, v Německu OBI i jiné. My jsme nakoupili v malých stavebninách u české hranice. Dodali jsme jim projekt se střechou, oni nám spočítali a nabídli v dobrých cenách materiál, takže na celé střeše jsme oproti našim cenám stejných materiálů ušetřili asi 200 tis. Kč. Obklady a dlažby byly v Polsku v Castoramě cca za 50% toho, co u nás, ale to není jednoduché posoudit, ne každému se líbí to stejné. Ještě pro porovnání - (naše) izolace do střechy : Slovensko 59 EUR/m2, ČR myslím 46 EUR/m2, Německo 25 EUR/m2 A teď po zdražení: naši tesaři si stěžovali, že hrozně zdražily OSB desky, cca z 300 Kč / kus standardních rozměrů (na jaře 2021) na 1300 Kč /kus na podzim 2021, a ještě byl problém je sehnat. Ve stejné době na podzim 2021 v Německu stejné OSB desky od 12,50 EUR do 19,90 EUR
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
@esmeralda2 Jak jste prosím řešily izolanty jako je polystyren?
Odpovědět
@esmeralda2 Mohu se zeptat, jak se to prakticky dělá, když si materiál koupíte v Polsku a kdo vám to na tu střechu dá? Já myslela, že pokrývač vždy i kupuje ten materiál...
Odpovědět
Ohledně toho prodejce cihel nezkoušel jste je kontaktovat a zeptat se přimo jich proč mají ve slovesku to samé zboží levnější?
Odpovědět
Profilova fotka
@tanyya že si pokrývač kupuje materiál sám, je běžná praxe, protože jednak on dostane od výrobce větší slevu, než bys dostala ty, a tobě ten materiál častokrát ještě opálí. A když bys to zjistila, tak se vymluví, že ten materiál nebyl dostupný a musel vzít to, co bylo, a za tolik, za kolik bylo. Když si koupíš materiál sama (třeba v Polsku), musíš pak sehnat poctivého řemeslníka (pokrývače), který si vydělává prací, ne kšeftováním nebo okrádáním zákazníka. Takového potom člověk rád dobře zaplatí
Odpovědět
Profilova fotka
@veronikaka ten jsme kupovali v ČR, ještě když byl, a za normální peníze
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Prosím Vás, lidičky, na kolik výjdou palubky v Polsku? Díky za odpovědi.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?