Výška zdiva a oken

24. zář 2021140

Dobry den, mame jiz zacit stavet a nasli jsme chybu v projektu, nejspise jsme si nerozumeli s projektantem nebo se spatne vyjadrili nebo nechapu, ale ... my chceme okna 150x150, zacinajici ve vysce 90cm, coz je konec ve 240, vsimli jsme si toho, kdyz v kuchyni je psane okno 150x120. Volal jsem projektantovi a rekl mi, ze to okno dal zamerne mensi at muzeme otevirat okna kvuli kohoutku, pritom jsem videl, ze kohoutek je uprostred a okno se otevre krasne kolem. chceme 90cm uz z duvodu, ze protahneme kuchynskou linku az do okna a bude vetsi plocha. Take jeste neznamena, ze musi byt kuchynsky drez u okna ... a nahle jsem si i vsimnul, ze ze HS portaly nam dal 300x225, tak jsem poznamenal, ze nam to nebude licovat s oknama a on, ze jo atd, tak jsem zminil, ze prece kdyz okna zacinaji na 90 a konci ve 240, tak to nelicuje. On rekl, ze nam to ale zakreslil od 75 cm atd a ze preklad nad okny se dava v 225cm, tim mi doslo, ze mysli vzdy na celou radu cihel. ... Takze, mam ted par otazek, jak to vyresit.
Za 1. chci se zeptat, zda bych mohl nedodrzet stavebni plan a zvysit celkove vysku zdiva o 15 cm, takze okna z 75-225 by sly na chtenych 90-240. Takze nad okny by se polozil krasne preklad. Coz by ale znamenalo, ze nejakym zpusobem tam musim dostat tech 15 cm, Napadlo me udelat treba nad 2. radou cihel (stavime z Ytongu) 15 cm radu cihel, kterou premyslim, jak vyrobit. Napadlo me narezat Ytong ktery ma rozmery 60x25x37,5 na 4x 25x15x37,5 nebo zda zkracovat kazdou cihlu o 10 cm? Coy by vychazelo asi zbytecne drahe a prilis mnoho odpadu.
nebo za 2. zda bych mohl pri 10. rade cihel, udelat nejake vykroje 10 cm dolu a do nich vlozit preklady. takze bych dum nezvysoval o tech 15 cm.
Privítam kazdou radu. Dekuji moc.

• @blruakzadsa  Nejsem stavař ale min. výška stropu je 2,50, když uděláte 2,55 tak máte 0,15 na překlad. Možná že je to blbost.

• @wpavel  výšku stropu budeme mít 260 a okna chceme ať nám končí v 240, kdybych např navýšil zdi o těch 15cm, jak uvádím, měla by obvodová zed 315cm a od podlahy ke stropu 275, kam se těch 240 vejde ještě lépe ne?

• Zdravím, jen pro zvážení, osobně jsem překlady žádné nepoužil, ale jsou jakoby součástí věnce. Vyšly mi pak horní okraje oken cca 15 cm pod stropem. Záležísamozřejmě na jiných detailech vaší stavby.

• Sponzor fóra
  • @martin_fio  Ano to záleží aby jste třeba nekoukali oknem pod střechu.

• @wpavel  Přesně tak, nemám žádný přesah střechy

• @martin_fio  my budeme mít 60cm, to taky není nic tak drastickeho. No říkám, to jak to chceme, by zbývalo 20cm nad oknama a proto jsem se zde i ptal, zda bych mohl vecpat třeba 15cm na výšku řadu cihel, takže si zvětšit výšku stěn na 315 - 25 podlaha - 15 strop, zbyvalo by 275 od podlahy ke stropu a v tom už jde ten rozměr 240cm horní hrana oken. Zajímá mě, zda by to nenarušilo nějak statiku, zda mohu takto nedodržet stavební plány kvůli budoucí kolaudaci. Děkuji

• Je to jednoduché, snaží se to kreslit vždycky tak, ať to vyjde na modul. Proto 225 od nuly, proto 75 od nuly. 90 se prostě bude muset vyřezat a je to jakási práce navíc. Když to chcete, tak mu to tak řekněte. Jako zedníci budou trochu pindat, ale co 🙂

U Ytongu je to pohoda, se to prostě vyřízne a překlad se uloží níž. Nebo se vynechá, kousek podbetonuje.

• @davex  
    a jako nad deskou to zdivo o tl. podlahy levituje 😛

• @davex  nebo udělat tohle, ale placnu, třeba nad 2. řadou cihel, a ono se nám bude i hodit mít těch 35 nad tím oknem, protože budeme chtít ještě podhledy kvůli bodovkam a led osvětlení

• @martin_fio  to máte blbé, přesahy se dělají aby pak netrpěla fasáda, pro krásu se musí trpět...

• @blruakzadsa  kdyby jste sem raději místo toho vašeho zbytečného popisu dál výřez z PD výkres Řez AaA nebo Řez BB, takhle bez pořádného podkladu nemá cenu nic vymýšlet...

• @iveta_89  Já nulu beru jako podlahu. Což asi u dotyčného bude těch 25 cm.

• Já to myslel nějak takto.

EDIT: fotka níže, byl jsem rychlejší 😃

• Takto:

Přidej příspěvek

Nenašli jste co jste hledali?

Hledat pouze v názvech témat