Zateplení paneláku. Pocítili jste úsporu tepla?

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj,chtěla bych se zeptat těch,kdo bydlí v klasickém panelovém domě z 80tých let, zda po zateplení domu znatelně pocítili roční úsporu tepla? V našem městě některé domy zateplily,ale v jiných vlastníci tvrdí,že si najmuli firmu na výpočet úspory,kterou by to přineslo, a ta vyšla zanedbatelná,tedy se rozhodli dům nezateplit a našetřené prostředky použít na něco jiného. Okna jsou plastová již téměř všude,to roli nehrálo.A tam,kde někdo ještě plastová okna neměl,tak mu vyšla znatelná tepelná ztráta,tedy výměna oken má obrovský vliv. Myslela jsem si,že zateplení jasně přinese velkou úsporu tepla,ale některé "domy" tvrdě přesvědčují ostatní,že to tak nemusí být. Co přineslo největší úspory je,pokud si panelák udělal v domě vlastní kotelnu,tam je to prý markantní. Jaké zkušenosti máte vy??
Odpovědět
1
2
@esmeralda2 Voda po oknách? Treba viac vetrať, RV držať pod 60%. Máte dvojsklo Ug=1,1 ?
Odpovědět
Profilova fotka
@blacksr ano, máme dvojsklo Ug 1,1. Nechali jsme si posoudit odbornost provedení a bylo zjištěno (znalcem), že okna nejsou zabudovaná na správném místě a rosný bod je uvnitř. Voda na oknech ale nebyla tím hlavním sdělením, tím byl nízký efekt zateplení s ohledem na jeho pořizovací cenu, ač máme polystyrén 12 cm. Než by se nám zateplení zaplatilo v úsporách na topení, trvalo by to desítky let. Ale dům je hezký, čistý a usměvavý
Odpovědět
Mno my zateplili, bylo potreba zvýšit zálohy do fondu oprav aby bylo na splátky úvěru, takže těch 1360kc měsíčně navíc mi nějak tu úsporu 5 tisíc rocne nevrátí. Je pravda ze není třeba tolik topit, ale ze by to finančně bylo nějak zajimavé to se mi nezdá. Navíc o vzhledu domu za par let se dá diskutovat, co vidím domy zatepelne před peti lety už jen proto jak to vypadá zašle bych si v něm byt nekoupil.
Odpovědět
Profilova fotka
My zateplovali před 6 lety a dům vypadá pořád dobře ;-)
Odpovědět
@esmeralda2 Čiže rámy okien nezateplili fasádnym EPS, myslím ostenia, špalety - neviem, ako sa tomu u vás hovorí. Rámy sú holé, len zapucované.
Odpovědět
Profilova fotka
@blacksr zateplování a výměna oken je docela věda, škoda, že to člověk zjistí až potom, když už je hotovo a bez zamýšleného efektu. Koneckonců, člověk by se tím nezabýval, kdyby to bylo bez problémů. K zateplení by měl být projekt, ve kterém je dle různých parametrů (především kvality materiálu panelu a tloušťky původní zdi, ale i jiných) spočítáno, jaká má být tloušťka zateplení, a především tlošťka a konstrukce rámů oken (samo, zateplených), jaká mají být skla a v jaké vzdálenosti (kolik mm) od vnější kolmé plochy zdi po zateplení, aby se nestalo, že rosný bod, t.j. místo, kde se "střetává" chlad zvenku a teplo zevnitř ve zdi, bude přesně v místě vnitřní plochy skla
Odpovědět
Panelak zatepleny 8 cm. Citit to hodne. Rohy, ktore pred zateplenim plesneli uz neplesneju. Problem s vlhkostou nie je. Spotreba na m2 za rok z vyuctovania okolo 50 kw/m2 rok.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Ono to je opravdu na zváženou. Nejlepším řešením je asi opravdu obrátit se na odborníka, který zhodnotí zda se to vyplatí nebo ne. My osobně jsme dělali kompletní rekonstrukci paneláku. Ne najednou, ale začali jsme výtahem, výměnou oken, pak zateplení a teď zrovna děláme fasádu. Vše jsme měli přes jednu firmu http://www.kolos.cz/nabizime/rekonstr..., což je podle mě lepší. Nyní nás čeká první zima a sama jsem zvědavá, jak moc bude znatelné, že máme zateplení.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 letech
@tlustoska Ahojda, je rok 2019, můžu se zeptat, jak vypadá Vaše fasáda dnes a jak jste spokojení? Plísně nejsou nebo tak, nic? Díky. :-)
Odpovědět
@doa Osobně jsem neviděl v žádném zatepleném paneláku (nová okna + nová fasáda) plísně. Naopak jsem je viděl ve 2 panelových bytech před rekonstrukcí (a dobře, protože v obou jsem nějaký čas bydlel). Do jednoho zatékalo a u druhého došlo jen k výměně oken, ale fasáda nebyla zateplena, tak se na vnitřní straně obvodových stěn srážela vlhkost.
Odpovědět
Kamarádka z vedlejšího paneláku má obrovské tepelné úspory, my skoro ne. Takže asi dost individuální.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Dobrý den, my máme se zateplením dobré zkušenosti.Přineslo úsporu větší než 20%.Dle mého názoru se úspora může dům od domu výrazně lišit.Doporučuji si nechat do předu spočítat od zkušeného projektanta.Já osobně mám dobré zkušenosti s firmou www.ceskecentrumbydleni.cz 😉
Odpovědět
Článek se načítá
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?