Jak postavit krb, když mám podlahové topení

Profilova fotka
Ahojte, mám trochu prekérku a přemejšlím, jak to vyřešit. Poslal jsem poptávku na krb na klíč několika firmám, ale zdá se, že všude dělaj vyloženě jen ten krb bez dalších prací. Bohužel jsem blb (až budu jednou podruhý stavět dům na klíč, ohlídám si to 😄) a máme po celém obýváku podlahové teplovodní topení. Nyní, zejména kvůli drahé elektrice, bych chtěl pořídit krb, ale zde právě narážím na ten oříšek. Příčky mám 12.5cm Heluz, takže na stěnu to "píchnout" nepůjde nejspíš. Hledal jsem po netu a daj se udělat všema vrstvama podlahy díry až na desku, do nich dát nějaký stojky a na ty pak krb - máte s tím někdo zkušenost? Případně mě ještě napadá odříznout (vybouchat) horní vrstvu betonu třeba na 2x2m a ty trubky v podlaze přeložit, polystyren vybrat, zaizolovat to a prostor pod budoucím krbem vybetenovat - je to vůbec reálný? Už jsem zoufalej a přemejšlím, jak ten krb udělat. Přikládám foto situace, jak to vypadá pod vylitou podlahou
Odpovědět
1
2
@zdenek_valek primárně záleží na váze krbu. Nebylo by vhodnější použít krbová kamna ? Ty mají váhu tak do 300kg a to Vám ta podlaha unese
Odpovědět
Profilova fotka
No asi to tak dopadne, samozřejmě je to u nás hlavně o manželce, která chtěla ten pěknej moderní (obezděnej) krb. Mě by se i líbily kamna na zeď třeba.... budu to muset teda nejspíš nějak šikovně prolobovat 😄
Odpovědět
Profilova fotka
Zas nevím, jestli ta příčka unese třeba těch 180kg, co vážej kamna.... musím to nějak ještě celý vymyslet.... klasický kamna se mi moc nelíběj do interiéru no.
Odpovědět
Profilova fotka
Pohrávám si s myšlenkou, koupit kamna na zeď (170kg by příčka 12.5cm, pokud by se zvolilo nějaký odpovídající ukotvení, unesla ne?)... obezdít jen komín a udělat z toho "regálovou věž" - to by mohlo jít ne? Nebo je myšlenka pověsit to na zeď (12.5 cm Heluz) lichá?
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 pripadne me napadlo, nasel jsem krbovy vlozky co vazej 100kg, tu by neslo povesit na tu pricku a obezdivka z nejakyho thermaxu ze by se udelala normalne na dlazbu pod krbem? Nemam predstavu, kolik to muze celkove vazit, ale myslim, ze do 300kg by se taky clovek vesel ne?
Odpovědět
Je to samozřejmě otázka vkusu, ale existuje mnoho výrobců designových kámen které jsou podle mého názoru daleko hezčí a obvykle i levnější než vestavěný krb. To je samozřejmě Vaše rozhodnutí. Dále nevím, proč to stale chcete veset na příčku. Ta Vaše podlaha unese bez problémů cca 1t/m2.
Odpovědět
Profilova fotka
No je to už takové řešení z nouze 🙂) .... zatím mi ze všech "krbařství" odepsali, že na podlahu s podlahovým topením krb nelze udělat, přitom krb, co jsem si našel, váží nějakejch 180kg.... nevím tedy, kolik váží obezdívka, tak proto to řeším takto krkolomně. V technický mám pračku, na ní sušičku a celé to může vážit cca 150kg a podlaha se nijak nepropadá a to tam vznikají vibrace... tak nevím no....
Odpovědět
@zdenek_valek po podlaze se může procházet třeba 100kg človíček a jeho váha se rozkládá jen na nějakých 2dm2. Někdo dělá obestavby třeba z Ytongu. Což je špatně. Je vhodné použít speciální desky. Ty jsou tenké a lehké. Není samozřejmě problém zavěsit většinu váhy obestavby na příčku.
Odpovědět
Profilova fotka
@Zdeněk Válek Proč podle "krbařství" nelze dát krb 180 kg na podlahu s podlahovým topením?
Odpovědět
Profilova fotka
Chlapi díky za Vaše příspěvky. Dneska jsem zajel ještě osobně k jednomu krbaři (nebo jak se jim říká) a ten v podlahovým topení taky nevidí problém... strávil jsem tam asi hodinu, dal jsem mu všechny plánky k baráku a během dvou dní mi pošle cenovou nabídku, krb doporučuje Hoxter, tak mám dneska na konec dne celkem dobrou náladu 🙂)
Odpovědět
Profilova fotka
@zdenek_valek Máme vložku krbovou o váze 90 kg k tomu je obestavna s tepelněizolačních desek, váha obestavby tipuji kolem 100 kg čili zatížení kolem 200 kg na podlahu což je ok. Pro běžné podlahy i s podlahovym topením jak píše Zubr. Já sice s tím počítal 🤣a udělal místo pro obestavbu čili topení pod obestavbou nevede a je tam udělaný základ s penosklem. A oddilatovany od podlahy finální. Takže nevidím problém použít vložku a obestavbu s tepelně izolačních desek, já použil skamotec 225 tl. 40 mm.
Odpovědět
Profilova fotka
Nooo tak mě týpek poslal cenovou nabídku (Hoxter Ecka 67/45/51 s rohovym prosklenim) na 175k + komin 😄 ... mate nekdo zkusenosti s Hoxter krbem? (Navic teda vazi 320kg)
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@zdenek_valek Nevím no je to raketa, my dali uniflam 700 eko za 12 tisíc celolitinova a bohaté to stačí. Váha jak jsem psal 90 kg ale i těch 320 kg co uvadis ta podlaha to dá. Hoxter je myslím dobrá značka co jsem tak četl recenze.
Odpovědět
@zdenek_valek ahoj taky právě řešíme vložku a vybrali SME na doporučení Krbaře taky Hoxter ale haka 63/51wi. Váha je opravdu přes 300kg Celková cena je podobná jak vaše ale bez komínu ten sem si dělal sám takže za mě cena ok.Krbař říkal že Hoxter má čistší spalování a je postaven na německé technologií i když se vyrábí u nás něgde u Brna například než romotop. Původně sme taky chtěli krásný rohový ale to nám rozmluvil z důvodu že to budeme využívat jako primární zdroj a tím rohem nám uteče zbytečně hodně tepla které by sme mohli využít jinde v pokojích a že celková údržba toho skla je horší že bude stejně pořád špinavé tak sme se rozhodli pro hox. haka. Bohužel nemám zatím zkušenosti v praxi jen teoretické co sme se dozvěděli za tu dobu co to řeším ale bohužel máme taky pasti ohledně umístění vložky kvůli revizním otvorům jelikož Hoxter to má na pravé straně a my teď řeším z výrobcem obrácení výměníku a ventilů na levou stranu z důvodu místa. Předběžná cena +10k 🙂 🙂 k vložce.
Odpovědět
Profilova fotka
@alman nakonec jsem vybral verzi s otevíráním dvířek do prostoru (ne výsuv, za kterej se připlácí 32k), takže i s komínem (nerez, trojsložkovej, 4.5m) to vyjde na nějakejch 195 tisíc, což jsem ještě ochotnej dát, ten výsuv už je pro mě asi zbytečnej luxus.... krb váží 240kg + obezdívka, ale co mi ukazoval krbař, tak to je fakt lehoučkej matroš. Od 1.2. má Hoxter novej ceník, takže to je vyloženě za pět minut 12 😄 Jinak já bych taky bral tu Haku, ale manželka si vysnila rohovej krb a za ty nervy mi to nestojí 😄 navíc my to máme spíš na přitápění a atmosféru "posedět u krbu", i když rozvod do místností taky plánuju časem, respektive krbař říkal, že ať si nejdřív zkusím bez rozvodů a pak případně není problém dodělat.... v ložnici netopíme ani teď skoro vůbec a v dětskejch pokojích uvidíme jak to půjde vyhřátím přes chodbu + podlahovým topením 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@zdenek_valek Když budeš mít ten krb dobře umístěny cca střed domu tak se to teplo do místnosti dostane, my to máme tak že je v obýváku naproti chodbě a to teplo se tam dostane sice je to u stropu ale teplotu v místnostech to zvedlo. Navíc na konci domu je ložnice a dětské a tam to teplo moc nepotřebuješ, jinak na to zavlažování a přechodné období se to dá. Jinak na stále topení to pro mě není, od podlahy je chladněji a u stropu je vedro. Jak se pustila podlahovka tak je teplo příjemně rozprostřené. Prostě to beru jako doplněk a zálohu při Blackoutu. 🤭
Odpovědět
@zdenek_valek ta obezdívka je lehounka takže to je v pohodě.A jak vyřešíte dodatečně přívod vzduchu jak už máte podlahu? To bude brát z místnosti. Já sem se ptal Krbaře na rozvod tepl.vzduchu z krbu a on říkal že už se od toho prý upouští protože prý to není dobré že člověk dýchá částice toho popele. To zdražování je brutální už nám říkal že Hoxter zdražuje a právě jak zjistí tu cenu toho obrácení tak to hned objednáváme ještě naštěstí po lednové ceně.blbec že sme to neobjednali už tehdy a negde uložíli do kouta.😀 Řeším už to cca 2 rokem nejprve komín (skorsten) teď řeším přívod vzduchu a umístění trubek na rozvody abych mohl vybetonovat základ na vložku a tehdá byla za 85k a teď,, brutal!!! ale těžko říct jestli to půjde cena dolů. Čekací doba cca 6 měsíců.
Odpovědět
@zdenek_valek zrovna hoxter rohovou vložku bych si nevybral. Nejsem krbař, pouze krbem topím. Hoxter jsou jedny z nejtěžších a dost drahých vložek. To jsou litinová monstra. Co vím, tak z hlediska spalování nejsou rohové vložky zrovna ideální a je i problematičtější čištění. Únosnost podlahy je celkem v pohodě, ale Vy ji chcete postavit na okraj podlahové desky. Tam je vyšší riziko, že deska praskne. Zase tak moc bych to neriskoval. Trubky PT nevadí z hlediska provozu, ale snižují pevnost desky a pokud to někde praskne, je to hrozně velký problém
Odpovědět
@zdenek_valek Tak za skoro 200kKču máte možná tepelko, které by topilo za 1/3 nákladů elektrokotle a s úplně jiným pohodlím.
Odpovědět
@kofejn to máte jednoznačně pravdu. Těch 200t za krb je dost extrém
Odpovědět
Profilova fotka
Sakris tak jak jsem byl uz v klidu a odhodlanej do krbu, tak ted jste me zas nahlodali 😄
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 on ten krb s obezdivkou vyjde na 132k .... 55k pak za komin .... 🙂) kazdopadne jestli cerpadlo vyjde treba na 250k, tak je pravda, ze uz to rozdil uplne neni.... ted jde o to, jestli kombinace zatopeni v krbu s rozvodem do mistnosti neda "pocitove lepsi teplo", nez tepelny cerpadlo....
Odpovědět
Profilova fotka
Ted mam pres zimni mesice spotrebu cca 1300kWh/mesic a to topime na 19.5 a neni to zadnej komfort... od krbu si slibuju, ze si vzdycky navecer na dve hodky zatopim pro lepsi komfort.... abych pocitil komfort z podlahovky, musel bych topit treba na 21 stupnu a to uz se se spotrebou dostanu zas o hodne vejs a tepelny cerpadlo sice usetri, ale budu dejme tomu treba na 1000kW/mesic coz mi moc neresi podle me ..ale treba jsou moje odhady spatny
Odpovědět
Profilova fotka
V podstate jediny, co me porad hloda, je ta podlaha, jinak bych byl na 100% pro krb, kterej jsem vzdycky chtel 🙂)
Odpovědět
@zdenek_valek Asi takhle: http://www.tepelna-cerpadla-vlasak.cz...
Odpovědět
Profilova fotka
@zdenek_valek S tepelkem co mame je spotřeba za měsíc cca 600kW teplota 21°C při těchto teplotách venku co teď panují ale dům je stále vlhký takže počítám že spotřeba klesne. Navíc ještě ne bydlíme takže zase je to o tom pohybu osob a různých činností kdy teplo přibyde od vaření, sušení atd takže zase spotřeba pro čerpadlo klesne. jak jsem psal výše teplo je příjemné od podlahy. Fakt my přijde blbost dát tolik peněz za krb ale je to tvá věc a tvé peníze ale jak píšou ostatní dá se to využít jinak. Mimochodem nás komín vyšel při 7 m na 20 tisíc i s dopravou a stavěl jsem ho sám. Je od Zemana s ploskovic. Vložky mají keramické myslím německé. Recenze mám od kamaráda který ho už nějaký pátek má a dost lidí tady na MS taky.
Odpovědět
@zdenek_valek proč nejdete cestou tepelného čerpadla + moderní krbová kamna (bez výměníku) a k tomu rekuperaci, která vám to teplo roznese do ostatních místností? Dávat 200k za krb mi nepřijde úplně rozumné. Nevím zda je opravdu o tolik lepší, účinnější než krbovky například borgholm keramika za 20k...
Odpovědět
@zdenek_valek rozvody tepla máte (PT). Pokud nehradíte elektrokotel TČ, tak Vám klesne spotřeba na topení a ohřev TUV na třetinu. Pak můžete klidně topit na vyšší interní teplotu bez strachu z vysokých cen elektřiny. Ušetříte daleko víc, než občasným topením v krbu a s lepším komfortem. Já jsem začínal stavět s tím, že krb chci. Postupně jsem ale zjistil, že rozvádět teplo teplovzdušnými rovody je dost problematické a je to i hygienický problém. V letní sezoně se Vám bude v rozvodech hromadit prach a ten si v zimě vypalujete do prostoru. Navíc krb je výkonný zdroj tepla, který bude přetápět obývák. Já jsem proto zvolil variantu teplovodních krbových kamen s AN. Takže většina tepla z krbu jde do AN, Krb sálá jen čelním sklem. Nemá žádná kanály pro interní cirkulaci vzduchu. Při topení se mi také ohřívá TUV. Takže mám komfort teplé podlahy a také komfort sálavého tepla. V současných teplotách zatápím až pozdě odpoledne. Obvykle jednou přikládám a teplota v obýváku stoupne o cca 2st. Teplo z AN pak stačí udržovat teplotu do druhého dne. Tím Vám netvrdím, že by jste měl dělat něco podobného. To má význam jen pro někoho a jen jako primární zdroj. Jen upozorňuji, že topení krbem má určité kouzlo, ale teplovzdušný krb má řadu úskalí. Teplotní komfort jen při topení krbem je horší než komfort PT. Při ceně 200t bych se na to vykašlal a radši přidal TČ. Návrh, rozvádět teplo rekuperací je nesmysl. Sice to je možné, ale musíte mít rekuperaci s cirkulačním režimem a jste cenově úplně jinde.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 je pravda, že já vždycky slepě TČ zavrhnul, protože jsem měl názor, že to akorát hučí a je to drahý na pořízení, každopádně paradoxně za krb bych málem vysolil 200k a nepřišlo by mi to divný. Budu se muset položit do studia TČ s tím, že bych na podzim oslovil nějaký firmy a na příští rok to nejspíš pořídil s tím, že časem bych si pořídil asi nějakej menší krb jen na atmosféru. Je pravda, že kdybych topil teď do podlahy tak, aby to bylo komfortní a v podstatě furt, tak propálím tak 120kW.... kdyby se mi to podařilo stáhnout byť na 50kW, tak bych to bral všemi deseti a bylo by to i bez práce se dřevem a špínou v obýváku. Časem taky plánuju zateplit dům a vyměnit vatu na půdě za foukanou izolaci, pak už se tu bude žít skvěle 😄. Takže díky všem za všechny připomínky, takovej brainstorming
Odpovědět
Profilova fotka
Chlapi ještě otevřu tohle téma... myslíte, že je reálný nějakým způsobem provrtat podlahu na základovou desku a udělat tam stojky na krb? Mám v merku tepelko, ale stejně bych si rád krb pro atmošku dopřál...
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?