Jaké jsou odstupové vzdálenosti staveb od roku 2018?

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Dobrý den, Mám otázku, resp. potřeboval bych zjistit, jaké jsou odstupové vzdálenosti staveb. Není někde (hledal jsem, ale nenašel) a samozřejmě přímo v zákonu, ale tomu moc nerozumím, ucelený výčet takových údajů, podaný řekněme polopatě :-N Mezi domy 7m, tedy 3,5/3,5? někde jsem se dočetl, že když se stavba umisťuje k hranici pozemku, kde už ale přímo na hranici jiná, tedy sousední stavba stojí, musí se dodržet 5m odstup? a vztahuje se to i na menší stavby, nebo ty mohou být 2m? co na to hasiči?
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
Je toto možné? http://www.blesk.cz/clanek/pravni-por... Asi to pro mnohé z vás nebude co se týče zveřejnění v médiích novinka, nicméně jsem z toho poměrně rozčarovaný :-S
Odpovědět
@luboscharvat rozčarovaný z čeho? Že si ten Krčmář vyboural ve stěně tvořící hranici sousedova pozemku okno i přes zákaz stavebního úřadu a dostal za to pokutu jen deset tisíc?
Odpovědět
@llama Přesně: nejdřív kašlat na úřad a právo a dělat si, co je libo, a pak si jít na úřad stěžovat a dovolávat se spravedlnosti přes bulvár, když si, co je libo, dělá někdo druhý ...
Odpovědět
@luboscharvat Je to podivne... Ta okna tam byt nemaji. Ale je zvlastni, ze nevedel o zdi predem...
Odpovědět
Profilova fotka
@llama čistě technicky. Ta informace o tom, že si Krčmář dodatečně dodělal do obvodové zdi okno a dostal zákaz a následně pokutu je korektní, podložená, že? Pokud ano, asi se opravdu není čemu divit. Nicméně jsme v tématu o odstupových vzdálenostech a z výše uvedených informací vyvozuji, že sousedovi místní SU povolil zeď na hranici pozemků bez toho, aby se k tomu majitel domu s oknem, měl možnost vyjádřit?
Odpovědět
@luboscharvat čistě technicky vycházím z toho, co je psáno v článku, nezávislé informace samozřejmě nemám. Ani o Krčmářovi, ani o tom sousedovi. Že tam SU povolil sousedovi zeď, aniž by měl Krčmář možnost se vyjádřit, není samozřejmě v pořádku (pokud je to skutečně pravda). Na druhou stranu ale chápu, že SU vychází z toho, že to okno tam de iure vlastně není.
Odpovědět
Dobrý den, vlastním pozemek, který je pouze 11,5 metru široký. Chtěl bych na něm postavit RD, který je 7,3 metrů široký. Čili není šance dodržet odstupové vzdálenosti 3,5 m od sousedních pozemků. Z každé strany tak může být odstup maximálně pouze 2,1 m. Na jedné straně pozemek sousedí s pastvinou, která není určená k zástavbě (majitel-zemědělec by mi dle svých slov výjimku podepsal), na straně druhé pak ale sousedí se stavební parcelou, na které nic nestojí a majitel by taktéž s mým odstupem 2 m souhlasil, jelikož stavět prý nehodlá. Jaká je tedy pravděpodobnost udělení výjimek stavebním úřadem? Dále to má souvislost i s umístěním oken. Na straně směrem k sousednímu stavebnímu pozemku, by žádná okna obytných místností nebyla, pouze od WC a koupelny. Na straně druhé, směrem k pastvině, by ale bylo okno obývacího pokoje. Je to možné? Nebo se toto omezení, v případě výjimečné odstupové vzdálenosti 2 m, vztahuje i na sousední pozemek, který není stavební parcelou? Děkuji.
Odpovědět
@linzinho Dle vyhlasky mate povinnost dodrzet mezi rodinnymi domy vzdalenost 7 m (neni to 3,5 metru ke hranici pozemku, i kdyz se to nabizi, protoze to je spravedlive). Blize pouze pokud na tu stranu nebudou okna obytnych mistnosti. Blize nez 2 metry od hranice se sousednim pozemkem pouze stena bez oken.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Dobry den, mam jiný problem. Babička povolila kdysi sousedovi přistavu. nevime, co podepsala, už je mrtva. Ted ale my mame se sousedem problemy. Má okno obytne mistnosti metr sedmdesat o d našeho plotu a neustále si stežuje, že se v pergole na zahrade bavime v sedm večer a jemu nemuže spát dite, protože má okno otevřene, že když grilujeme mu to smrdi apod. nvic pořád sleduje co deláme- vyleze si třeba na kulnum, která je u našeho plotu a civi nám do zahrady.... ted chce přistavovat další patro- tim budeme mit jednak vetši tmu ....atd. jde o to, když mu uřad povoli na stávajícím pudorysu přistavet, jestli máme šanci s tim neco delat.
Odpovědět
@mesicekzahradni Proste mu ten souhlas nepodepisete. Kdyz pujdu do rizeni, namitete, ze vam nastavba zastini pozemek.
Odpovědět
@mesicekzahradni Co se týká jeho vzdálenosti společné hranice pozemku - to že má stěnu/okno 1,7 metru nemusí znamenat vůbec nic špatného, může to být zcela legální a schválené. 2 metry jsou zcela běžné , méně jak 2 metry mohlo jít na výjimku schválenou Vaší babičkou . ... Leda že by se Vám podařilo přes SÚ zjistit, že ta vzdálenost neodpovídá schválené stavební dokumentaci anebo že to má úplně načerno - pak byste na něj měli slušnéé páky. Co se týká plánované nástavby - pozor, dost pravděpodobně po Vás žádný podpis chtít nebude, na to nespoléhat. Určitě ale budete muset být účastníky řízení ze strany SˇU - zde se můžete řádně v dané lhůtě vyjádřit. Pokud se nevyjádříte či propásnete lhůtu, bude to bráno za odsouhlasené.
Odpovědět
A musi mi dát stavebni uřad vedet? Nebo to mam nekde hlidat? Nechci třeba, aby na mou zahradu smerovalo odvetrání, abych na část pozemku nešlo slunce.... Musi mi SU řict vzdálenost, kterou v plánech má? když sjem se ho na to ptala, tak mi přišel do valstnich rukou papir, že na to sousedi amjí povelení- tedy na přistavbu, ale konkretni vzdálenost tam nebyla.
Odpovědět
Článek se načítá
@mp77 A musi mi dát stavebni uřad vedet? Nebo to mam nekde hlidat? Nechci třeba, aby na mou zahradu smerovalo odvetrání, abych na část pozemku nešlo slunce.... Musi mi SU řict vzdálenost, kterou v plánech má? když sjem se ho na to ptala, tak mi přišel do valstnich rukou papir, že na to sousedi amjí povelení- tedy na přistavbu, ale konkretni vzdálenost tam nebyla. Dnes ve 23:16 • Odpověz • Pošli IP • • Opravit překlepy « Předchozí 1 2
Odpovědět
@mesicekzahradni @mesicekzahradni Kdyz souhlas nedate, stavebni urad vam (pokud jste vlastnikem sousedni stavby) oznami zahajeni rizeni a vyzve vas (obvykle do 15 dnu) k podani namitek. Do projektove dokumentace budete mit moznost nahlednout (nebo bude situacni vykres primo soucasti dopisu - oznameni). Pripadne bude jednani primo na miste budouci stavby, kde rovnou ukazete, kde je problem. Spravne byste meli poznost do spisu souseda mimo rizeni nahlednout jen s jeho svolenim, ale zkuste se na urade zeptat, jestli je tech 1,7 m legalnich. Nejspis je, protoze jestli chce delat nastavbu na cernou stavbu, bude s tim mit problem...
Odpovědět
@mesicekzahradni jak píše puhelin, je to vyčerpávající :-)
Odpovědět
@puhelin no vzhledem k tomu, že kolaudace byla za totáče, kdy se dalo vše uplatit, je možne, že přivřeli oko a je neco jiného skutečnost a neco jiného plany. Nevite nekdo , jake byly předpisy dříve?
Odpovědět
@mesicekzahradni No jestli to maji v katastru zakreslene tak, jak to ted stoji, je stavba legalni at je kde je. S tim nic neudelate a zpetne to rozporovat nemuzete.
Odpovědět
no a páve to chci vedet, jak to tam je. Jde o to, že mi to pani nechce napsat.
Odpovědět
Dobrý den, musí být před stavbou RD získán souhlas sousedů s odstupovými vzdálenostmi od plánované stavby? Máme stavební povolení, nicméně SÚ nám tuto podmínku při vydání nesdělil teď, když máme projekt a zahájenou stavbu, tak po nás SÚ tento souhlas chce... Navíc nám poslali formulář, který by žádný soused nepodepsal. Jak píšete, tak ale zákon tuto podmínku nestanoví, takže pokud máme smůlu na úředníka, tak je opravdu v jeho moci nám stavbu zastavit, když souhlas nezískáme?? Poradíte? Děkuji!
Odpovědět
@pepi85 Mate stavebni povoleni nebo souhlas s ohlasenou stavbou?
Odpovědět
@pepi85 U stavebniho povoleni zajistuje komunikaci se sousedy stavebni urad (oznami zahajeni rizeni, vyzve ucastniky k podani namitek - pokud nejake maji). U ohlasky pisemne souhlasy sousedu priklada stavebnik k zadosti o souhlas.
Odpovědět
@puhelin Myslela jsem si, že máme stavební povolení (projektant tomu tak říká), ale dívám se do dokumentace a googlim a jedná se jen o souhlas s ohlášenou stavbou :(. Nicméně ten souhlas už máme, stavbu jsme oficiálně zahájili a teď jsme žádali o změnu stavby před dokončením, takže zřejmě k tomu je tedy dodatečně potřeba ten souhlas, ale pokud souhlas nezískáme, tak můžeme na celou stavbu zapomenout? Děkuji
Odpovědět
@pepi85 Jestli mate ohlasku, pak je chyba toho urednika, ze po vas ty souhlasy k zadosti nechtel. Souhlas je platny a vy muzete stavet. Ted ke zmene stavby pred dokoncenim byste s projektem meli souhlasy sousedu donest.
Odpovědět
@mesicekzahradni Tak se do katastru podivejte. Zakreslene tam jsou jen legalni stavby.
Odpovědět
@puhelin Děkuji za info, no a právě toho se bojím že teď souhlas nezískáme a změna stavby, která je celkem zásadní, mneprojde :(. Každopádně děkuji!
Odpovědět
@pepi85 A co konkretne chcete zmenit?
Odpovědět
Co takhle precist normy
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?