Koupit pozemek s ruinou?

Dobrý večer, jsem laik a prosím o radu zkušenější. Sháním pozemek v konkrétním obci, případně i starší dům, ale asi jako všude buď není, nebo jsou ceny astronomické. Obec plánuje prodej pozemků za cca 5 let (ještě není ani změněný územní plán), ale to je nejisté. Objevila jsem nyní pozemek za velice dobrou cenu. Háček - stojí na něm ruina. Doslova dům, ze kterého zbyly jen obvodové zdi. Podksklepený. Můj laický pohled - koupit pozemek, ruinu zbourat, postavit na jejím místě nebo jinde nový dům. Je to tak? Nebo na mě vyskočí problémy? Předem díky za každý názor.
Odpovědět
Základní otázka je, jestli podle územního plánu na tom pozemku vůbec lze stavět. To, že je tam stávající ruina, nemusí znamenat, že to bude možné. Taky záleží na tom, jaký dům chcete stavět, což je opět na porovnání s územním plánem. Dál je třeba vědět, jestli se Váš záměr na pozemek vůbec vejde z hlediska odstupových vzdáleností od hranic pozemku, jestli je tam nějaká zátěž typu věcného břemene, ochranných pásem, záplavového území, atd. Nemusí vyhovovat připojení na technickou infrastrukturu, mohou být nové požadavky na dopravní napojení, atd. Takže znovu zdůrazňuji: To, že tam teď něco stojí, není důležité. Podstatné je, jestli Váš záměr bude v souladu s požadavky nyní platných předpisů. Doporučil bych Vám požádat místně příslušný úřad územního plánování o tzv. územně plánovací informaci. Co se týká té ruiny, tak počítejte s docela vysokými náklady na odstranění. Záleží především na tom, kolik se toho bude muset odvézt a jak daleko. Nedávno jsme na vesnici odstraňovali taky takovou ruinu, polovina materiálu se zahrnula a firma si i tak fakturovala 450 tis. Ale je to opravdu individuální, případ od případu.
Odpovědět
Profilova fotka
@fauda problemy samozrejme vyskocit mohou, je dobre si zjistit co nejvice info predem (co lze na pozemku postavit, sousedy, jak je to se sitemi, jak daleko se pripadne bude muset odvazet sut, ....) ja v roce 2014 kdy jsem tohle absolvoval zjistoval vse mozne i nemozne a nakonec mne stejne prekvapili cirkevni restituce okolnich pozemku, diky jimz byl problem sehnat povoleni se stavbou vlastni demolice se obesla temer bez problemu (zejmena odvoz sute kterou si zasypal mistni clovek rokli), musel jsme tedy dodat projekt demolice a trochu jsem se obaval aby se puvodni objekt nezalibil pamatkarum, ale nastesti uz jej seznali jako nenapravitelne poskozeny
Odpovědět
V první řadě bych kontaktoval místně příslušný odbor územního plánování a učinil bych dotaz na uvedený pozemek na němž stojí uvedená ruina. Co a za jakých podmínek tam lze postavit, na jakém místě je na pozemku možno stavět / zda i jinde než na původním místě domu a pod. /, zda tam není stavební uzávěra a pod.. Rovněž bych si současně zjistil možnosti napojení na sítě ( elektřina, voda, kanalizace a pod. ). Koupě takovéhoto pozemku za dobrou cenu může být výhodou - píšete, že jsou tam jen obvodové zdi, takže i toho bourání a odvozu materiálu by nemuselo být mnoho ( v případě že by měl dům ještě střechu např. s eternitem se bourání docela prodražuje ). Pokud by tam bylo možné stavět a mimo ten původní dům, tak by jste nemuseli bagrovat celé sklepní prostory, ale mohli by jste třeba ( záleží v jakém jsou stavu - využít ) A nemuseli by jste pod novým domem dělat sklep ( dost to stavbu prodražuje ). Záleží na všech shora uvedených okolnostech - koupě takovéhoto pozemku za dobrou cenu může být opravdu výhodou.
Odpovědět
Posílám foto pro představu. Jde o pozemek u hlavní silnice. Co se mi trochu nelíbí je tvar. Horní část, kde nejsou vidět stromy je vedena jako zemědělský půdní fond. Překvapilo mě, že stavba nového domu by musela být podle nových pravidel, tedy 2 m od hranice pozemku a vytvořilo by to u hlavní silnice "zub". Moc všem děkuji za přínosné rady. Mimochodem pozemek se nabízí za cenu 1.350.000 a jde o oblast, kde v současné době nejsou žádné pozemky k dispozici.
Odpovědět
@fauda Co myslíte tím: "...stavba nového domu by musela být podle nových pravidel, tedy 2 m od hranice pozemku". Jaké pravidlo máte na mysli? V tom území je to tak stanoveno územním nebo regulačním plánem?
Odpovědět
Profilova fotka
Pokud je plocha vedená jako "zastavěná plocha a nádvoří", možná byste byla schopná zajistit pasport současné ruiny (zaměření současného stavu pro účely stavebního řízení) a navrhnout svou stavbu jako "rekonstrukci" na původním půdorysu (např. s využitím sklepa a základů) bez odstupů. To by ale bylo vhodné si ověřit u nějakého odborníka a na SÚ.
Odpovědět
Profilova fotka
pokud bys nechtěla stavět na stejném místě jako je ta ruina, plus by bylo v pořádku to, na co upozorňují předchozí příspěvky (územní plán a pod), tak těmi ruinami bys mohla zasypat ten sklep (nazvat to např. vyrovnáním nerovností), ušetřila bys hodně peněz
Odpovědět
@sailen Jen pro upřesnění: - Jak je vedena plocha v katastru není pro povolení vůbec důležité, protože KN eviduje aktuální stav, je to pouhá evidence. Když se to změní, zaeviduje se nový stav. - Pasport se pořizuje a má smysl jen tehdy, když se nedochovala dokumentace stavby. Pasport ruiny je zbytečný, protože pro novou stavbu nebo stavební úpravy by se stejně musela pořídit řádná dokumentace požadovaného stavu, pořízená autorizovanou osobou. - Rekonstrukci stavební zákon nezná. Na stavbě lze udělat pouze nástavbu, přístavbu, stavební úpravy nebo udržovací práce. - Pokud by se stavebník rozhodl nějakým způsobem dostavět tu ruinu, musel by ponechat stávající obvodové zdivo. Protože je-li odstraněno i obvodové zdivo I. NP a není tedy zřejmá dispozice I. NP, považuje se stavba za odstraněnou a cokoliv na tom místě (i na stávajících základech) by se muselo povolovat jako nová stavba. To je naprosto standardní postup stavebních úřadů a je na to spousta judikatury.
Odpovědět
Profilova fotka
@milanq Rozumím. Já neznám právní podmínky, ale může to být pro paní jedna z variant, nad kterou lze uvažovat. U nás ve městě jsou malé úzké pozemky a už jsem tu několikrát viděla, že to lidé po koupi odbourali po okna přízemí, podřezali, a na to stavěli. Je to podle mě právě z důvodu půdorysu, jinak by se jim samozřejmě lépe stavělo "načisto".
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?