Kupní vs darovací smlouva 2014

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý večer chceme si s přítelem pořídit od mého strýce kus parcely. A v budoucnu postavit domeček-:) Já jsem strýcova neteř(matky bratr). Místo je nyní vedeno jako orná půda. Zjistili jsme, že se na tomto místě může v budoucnu stavět rodinný dům. Potřebovala bych poradit co pro nás bude výhodné a zároveň i pro stýce při řešení kupní či darovací smlouvy, kterou budeme podepisovat u právníka. Strýc chce přistoupit k tomu, že mě část - půlku pozemku daruje. Příteli půlku pozemku prodá. Já s přítelem trváme na rozdělení pozemku na 2 majitele. Nejsem manželé. Jaké bych platila poplatky a daně v případě, že mi pozemek daruje? (někde je uvedeno 3 a snad i od roku 2014 15% daň darovací. Jaké poplatky by platil strýc za prodej mému příteli? Na ceně je přítel se strýcem domluven. Jaké další daně? A je nutné mít již vypracovaný odhad pozemku? Na internetu je hodně informací, i když někdy se od sebe značně liší tak uvítám rady zkušenějších osob. Děkuji za odpovědi
Odpovědět
Dobrý den, mohla bych také poprosit o vzor darovací smlouvy? Můj e-mail : marikamertova@seznam.cz Děkuji
Odpovědět
@magdina01 mohla bych také poprosit o vzor darovací smlouvy ( babička a strýc mi chtějí darovat nějaké pozemky ) marikamertova@seznam.cz Děkuji
Odpovědět
Profilova fotka
@monna14 nevím, jestli to je ještě aktuální, poslala jsem ti na mail vzor smlouvy a v rodině se opravdu daň neplatí.
Odpovědět
Profilova fotka
@hondamary @marikamaricka poslala jsem na mail vzor smlouvy :)
Odpovědět
@magdina01 Dobrý den, mohla bych vás také poprosit o poslání vzoru darovací smlouvy pozemku na mail: l.poislova@seznam.cz Předem děkuji
Odpovědět
Profilova fotka
@lucienh ahoj, před chvíli jsem poslala vzor smlouvy na váš email :)
Odpovědět
Profilova fotka
@lucienh ale bohužel se mi email vrací jako nedoručitelný, tak nevím kde je problém.
Odpovědět
Profilova fotka
Jen dotaz k dani z darování např.pozemku mezi partnery. Už jsme se dočetli, že pokud spolu bydlíme déle než rok ve společné domácnosti, daň se neplatí. Je potřeba to někde dokázat (max.mně napadlo, že máme podnájemní smlouvu, kde jsme uvedeni oba). A pokud příteli tedy daruji část pozemku a daň bude 0 kč, podává daň.přiznání na nulu nebo vůbec nemusí??? Moc díky za komety :)
Odpovědět
Profilova fotka
@svobodka86 Musí...daň je osvobozena, ale podává se...
Odpovědět
Profilova fotka
@svobodka86 Tak se omluvám za špatnou informaci...podávat nemusíte...jen opravdu jak píšete prokázat, že jste 12 měsíců před podpisem této smlouvy společně hradili výdaje na společnou domácnost :) ;-) A stačí třeba i vaše trvalé bydliště na společné adrese...dokonce i čestné prohlášení přátel ...výpisy z účtu..atd ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
A nevíte komu se toto prokazuje a kdy? Asi jediné co máme společné a prokazatelné je podnájemní smlouva a když posíláme nájem, do poznámky pro příjemce píšeme obě naše jména. Nic jiného mít nebudu, adresu jsem si neměnila...moc děkuji za pomoc :)
Odpovědět
Profilova fotka
@svobodka86 No...pokud vás FÚ vyzve (což může být i po více letech)...já se o tom pár měsíců zpátky bavila s daň. poradcem...prý by to už zakotvil ve smlouvě...proč je od daně osvobozeno.. ;-)
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Aha, takže super...přidat do smlouvy, že jsme spolu byli třeba 3 roky v podnájmu (z čehož vyplývá, že asi máme nějakou nájemní smlouvu) a kdyby náhodou přišla kontrola, tak máme co ukázat...já jen jestli se třeba to nemusí rovnou k něčemu dokládat, ale to by pak bylo všechno děsný úřadování. A daňový na nulu se teda dávat nemusí...moc děkuji :)
Odpovědět
Profilova fotka
@svobodka86 Tak to záleží na konkrétním FÚ...některému stačí to trvalé bydliště, některé jen čestné prohlášení, že jste bydleli spolu .... ale dokládat těď nic nemusíte ;-) jen se to prostě může stát :-)
Odpovědět
Profilova fotka
super, moc děkuju :) za cenné informace :)
Odpovědět
Dobrý den chtěl jsem se zeptat jak mužu odstoupit od darovací smlouvy?Dostal jsem pozemek od rodiču a pulku jsem daroval své bývalé ted bych to chtěl zpet máme napsano ve smlouvě že jsme žili ve společné domacnosti ikdyž to není pravda žili jsme u mojich rodiču a přítelkyně neplatila zhola nic každej jsme meli svuj ucet svoje finance proste jen tam spala....DĚKUJI za odpověd
Odpovědět
@petanscania No to podle mě půjde dost těžko. Dar je věc dobrovolná a vrátit se může jen ze zcela konkrétních, v zákoně definovaných důvodů. To, že jste se s přítelkyní rozešli mezi ně určitě nepatří. A to že jsme v darovací smlouvě prohlásili, že máte společnou domácnost a ve skutečnosti tomu tak nebylo, je vlastně podvod. Je mi jasné, že to bylo kvůli daním, takže bych to moc na světlo nevytahovala, protože pak by se vlastně jednalo o dar cizí osobě a musel by se dodanit. Ale nevím, jaké jsou dnes mezi Vámi vztahy, pokud špatné a dochází k nevhodnému jednání z její strany, poraď se s právníkem, třeba by to nějak šlo zvrátit.
Odpovědět
Profilova fotka
@magdina01 dobrý den, můžu se Vás jen zeptat... v říjnu jste tu psala, že když si chcete brát hypotéku s manželem na dům musí být i pozemek na oba dva? Já sama mám od rodičů dostat pozemek na kterém chceme stavět dům - na ten si zažádat o hypotéku a ten už by byl na SJM - to tak nejde? Manžel musí mít i část toho pozemku? děkuji
Odpovědět
Profilova fotka
Od r.2014 je to tak, že dům na pozemku patří tomu, koho je pozemek, respektive po několika letech na toho majitele přejde. Takže si myslím, že to nelze. Taky kupujeme pozemek a rovnou ho kupujeme napůl, i když bude hypo jen na mě. Protože pak by se s tím stejně nějaké úpravy udělat musely, aby dům mohl být psaný na oba. Pokud je majitel pozemku jiný než majitel stavby, musí tam vzniknout tzv. právo stavby, které ale po uplynutí doby zaniká a stavba pak náleží tomu, kdo je majitelem pozemku. Takže v zájmu každého, kdo staví na pozemku manžela/manželky je, aby se tomuto vyhnul a alespoň část pozemku vlastnil ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@zuzanka.k ahojky, myslím, že je to tak, jak píšeš, měli byste být spoluvlastníky i pozemku. Já teda nejsem taky odborník, nevím přesně jak to je se SJM, ale dar myslím do SJM nezpadá, takže když ty budeš vlastník pozemku a hypotéku si chcete brát společně a podle nového občanského zákoníku, stavba vlastně přirůstá k pozemku jak už je psáno výše. takže vlastně manžel by nebyl majitelem ani domu a podle mě by vám nedali společně hypotéku, protože vlastně manžel nevlastní pozemek ani dům, kterým chce ručit. Myslím, že bud musíš darovat manželovi část pozemku a nebo jestli to jde nějak zahrnout do SJM, to přesně nevím. Zkuste se zeptat asi přímo v bance, kde si budete brát hypotéku, jaké mají podmínky. Nám se na tomhle na začátku roku zastavilo na měsíc schválení hypotéky, než jsme vyřídili právě darování pozemku.
Odpovědět
Profilova fotka
@slabici @magdina01 děkuji, no to je pořád změn a člověk aby se z toho zbláznil...
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Profilova fotka
Dobrý den,můžu poprosit o zaslání vzoru darovací smouvy na email bockova.veronika@seznam.cz. děkuji ;-)
Odpovědět
@magdina01 Dobrý den. Mohla bych Vás taky poprosit o vzor té vaší darovací smlouvy? Sice jsme si něco vyhledala na netu, ale jestli máte smlouvu která už vám na katastru prošla, tak bych to porovnala s tou mojí. Tak kdyby Vás to neobtěžovalo, byla bych Vám moc vděčná. Klidně pošlete do IP. Děkuji
Odpovědět
Mám darovací smlouvu, která byla podána loni na katastr bez problému. Kdyby jste někdo chtěl, napište si.
Odpovědět
@specnaz84 dobrý den, mohu poprosit o vzor darovací smlouvy? Děkuji předem. michaelahostinska@seznam.cz
Odpovědět
http://ulozto.cz/x13r8gZv/darovaci-sm...
Odpovědět
Holky které jste řešily darovací smlouvu přítel přítelkyně, co vše jste potřebovaly a jaké poplatky jste hradily?
Odpovědět
@sajax Darovací daň spadá letos do daně z příjmu. Pokud spolu žijete alespoň rok ve společné domácnosti a jste schopni to doložit (stejné trvalé bydliště, nájemní smlouva na oba, čestné prohlášení sousedů atd.), tak se vás daň netýká. My k tomu potřebujeme darovací smlouvu a nějaký ten důkaz toho, že žijeme ve společné domácnosti .. a to zanést na finančák.
Odpovědět
@vita234 zijeme spolu cca 5 let u nasich rodicu. Trvale bydliste mame kazdy jine (bydlime od sebe cca 300m). Co nas spojuje je dcerka, prohlaseni soisedu neni problem. Bude to zajimave.
Odpovědět
@sajax Poptejte se na finančáku, co je u vás k doložení spolužití třeba ... třeba bude stačit prohlášení rodičů :)
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?