Menu Forum

Můžeme postavit dům třeba metr, dva, od hranic pozemku?

16. pro 2008  • 
fotoportrét
fotoportrét
zdenallicka (34 r.)
Registrovala se 25. května 2008 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 15 příspěvků. Má 2 přátele. Region Hodonín.
fotoportrét
fotoportrét
zdenallicka (34 r.)
Registrovala se 25. května 2008 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 15 příspěvků. Má 2 přátele. Region Hodonín.
 Ahoj, prosím o radu ohledně rozestupu mezi domy.. Mame pozemek 16x32m, pricemz chceme, aby predni strana domu byla z te uzsi strany. Z jedne strany je v planu ulicka (ted je tam jeste pole) a z druhe stojí dum. Mají na hranicich pozemku plot, ale dum stoji asi az 5-6m od plotu smerem od naseho pozemku. Muzeme postavit dum treba metr dva od hranic pozemku? Podotykam, ze na te strane budou obyvetelne mistnosti. DIky za rady, odkazy atd..
16. pro 2008 ve 12:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
 Přidej příspěvek
fotoportrét
fotoportrét
hugo58
38
Registroval se 19. srpna 2008 na modrastrecha.cz. Přidal 3860 příspěvků. Má 36 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
hugo58
38
Registroval se 19. srpna 2008 na modrastrecha.cz. Přidal 3860 příspěvků. Má 36 přátel.
 Ahoj, podle vyhlášky o obecně-technických požadavcích na výstavbu musí být odstup stavby od hranice pozemku min. 2 metry, ale mezi dvěma domy na sousedních pozemcích musí být min. 7 metrů (ve stísněných poměrech - což není váš případ, min. 4 metry). Jestli to sousedi mají 5 metrů od plotu, tak dáte ty dva povinné metry a je to. Je to pohoda, žádný problém (pokud tedy obec nemá vlastní, tvrdší regulativy) emoticon
16. pro 2008 ve 12:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
zdenallicka (34 r.)
Registrovala se 25. května 2008 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 15 příspěvků. Má 2 přátele. Region Hodonín.
fotoportrét
fotoportrét
zdenallicka (34 r.)
Registrovala se 25. května 2008 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 15 příspěvků. Má 2 přátele. Region Hodonín.
 Jeee, diky moc, to je dobra zprava... emoticon Kde presne to najdu? Hledala jsem ve stavebnim zakone a asi ne moc poctive..
16. pro 2008 ve 13:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
hugo58
38
Registroval se 19. srpna 2008 na modrastrecha.cz. Přidal 3860 příspěvků. Má 36 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
hugo58
38
Registroval se 19. srpna 2008 na modrastrecha.cz. Přidal 3860 příspěvků. Má 36 přátel.
 Tam to není emoticon Řeší to vyhláška č. 137/1998 Sb. (§ 8 odst. 2) a její novela (ale to je jen pár řádek) č. 502/2006 Sb. emoticon Snad už žádná jiná novela nebyla...
16. pro 2008 ve 13:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
zdenkaj
13
Registrovala se 7. listopadu 2008 na modrastrecha.cz. Přidala 2178 příspěvků. Má 28 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
zdenkaj
13
Registrovala se 7. listopadu 2008 na modrastrecha.cz. Přidala 2178 příspěvků. Má 28 přátel.
 Ahoj, já bych si to raději zjistila z územka. Jak píše Hugo, jsou dány nějaké závazné zákonné pokyny. Nám přesně město v územním plánu nařizuje odestup od silnice v rozmezí 3 až 8 metrů a od plotu 3,5 metru. Určitě, co město, obec, to jiné podmínky. Stavět dům ale metr od plotu? To mi přijde minimálně nepraktické. Už jen kvůli manipulaci s čímkoli mezi domem a plotem, případným opravám atd. Taky musíte brát v úvahu přesah střechy (u nás je to 0,9 metru). Je pravda, že platí podmínka 7 metrů mezi domy, ale myslím (nejsem si jistá), zda zároveň neplatí také podmínka minimálně 3 metry od plotu. Znamenalo by to, že když soused postaví 4 metry od plotu, vy můžete jít na ty 3 metry (rozestup 7 m). Nevím ale, jestli když bude soused 5 metrů od plotu, můžete vy jít na 2 m. Podle mě asi ne (už jen např. kvůli obavám požárníků, že se tam v případě požáru budou těžko dostávat. Nejjednodušší je zajít (zavolat) na stavební úřad a zjistit místní požadavky.
16. pro 2008 ve 13:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
zdenkaj
13
Registrovala se 7. listopadu 2008 na modrastrecha.cz. Přidala 2178 příspěvků. Má 28 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
zdenkaj
13
Registrovala se 7. listopadu 2008 na modrastrecha.cz. Přidala 2178 příspěvků. Má 28 přátel.
 Aha, tak jsem nepozorně četla Huga. Píše, že minimálně je to 2 metry! od plotu (nikoli 3, jak jsem psala já), míň to asi nepůjde. Hugo má pravdu.
16. pro 2008 ve 13:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
hugo58
38
Registroval se 19. srpna 2008 na modrastrecha.cz. Přidal 3860 příspěvků. Má 36 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
hugo58
38
Registroval se 19. srpna 2008 na modrastrecha.cz. Přidal 3860 příspěvků. Má 36 přátel.
 My jsme se taky radši ptali na SÚ. Paní nám ale jen potvrdila, co je ve vyhlášce (jak píšu výše) a zdůraznila, ať případně nepočítáme s žádnou výjimkou. Naštěstí na sousedním pozemku žádný dům není, tak jdeme na severní straně přesně na ty dva metry (což už nám schválili i v ÚPI) - sice to není úplně fér vůči nějakým budoucím sousedům (současný vlastník ovšem stavět nechce), ale kdo dřív přijde... emoticon Navíc nepředpokládám, že kdokoli by to jednou koupil, by chtěl tlačit dům na jižní hranici. Stavíme v léta zastavěném území, takže žádné územko (jako jsou třeba na developerské projekty) nemáme a místní regulativy to neřeší. Zbývá "jen" ta vyhláška... emoticon
16. pro 2008 ve 14:03  • Odpověz  •  To se mi líbí