Proudovy chránič do zásuvky

Dobrý den, jelikož prarodiče mají chatu, kde neni dotažen dálkový vodovod, tak se nachází ve sklepě nádrž, kde je ponořeno čerpadlo, ze kterého vede voda do vodovodu v chatě. A teď k věci: Elektroinstalace je stará cca 45 - 50 let, bez vodiče N, malá jednofázová má 1x25A Jistič a z toho 4 pojistky, jelikož má sklep, tak jsou 2 pojistky pro vrchní patro (zásuvky, světla) a to samo ve sklepě. Jelikož se instalovala nadrz s čerpadlem, tak se rozdělila původní zasuvka v krabičce z L a PE na L N PE, z krabičky je takto trojžilně napojena ta zásuvka pro čerpadlo, otázka zní, zda-li by do této zasuvky fungoval chránič do zásuvky.
Odpovědět
@vladimir_sacha samozřejmě že to jde. Jen nevím, proč to někdo rozděloval na trojžilové propojení. To nemělo smysl.
Odpovědět
Profilova fotka
Tady se připojím s dotazem, on proudový chránič do zásuvky nemusí být pokaždé funkční? Na to jsou potřeba nějaké speciální podmínky? Taky mám starý dům a ne všude je už natažená nová elektrika a čerpadlo dávám do zásuvky, kde je ještě stará elektřina.... Minimálně 50 let
Odpovědět
@zubr487 s chráničem se nepočítalo, až nyní, po té "hrůze" jak čerpadlo zabilo ty 3 lidi v rybníku, tak jelikož tam taky teče voda přes čerpadlo následně do sprchy, tak se to tam naistaluje. Ono se to rozdělovalo z původní dvojžilné elektřiny na trojžilnou už 8 let zpětně, prostě aby to čerpadlo bylo zapojeno tak jak má být. Původní elektroinstalace je dělana fáze a zem+nulak propojen jedním vodičem přímo v zásuvce.
Odpovědět
Profilova fotka
@vladimir_sacha A je to místo rozdělení PE/N také řádně uzemněno?
Odpovědět
@petr86 No to by mělo, provedla to tehdy osoba k tomu kvalifikovaná, má to revizi, nový elměr, plomby apod... Stožár má pravděpodobně 4 dráty, už je to klasicky kabel v gumové izolaci. Teď jsem včera zjistil, až zahořela 6A pojistka, že elektrikář dvoužilny kabel na světla rozděloval pro tu zásuvku na čerpadlo, protože je ze světelného okruhu napájena. Čerpadlo bere 1300W cca, takže 6A pojistka je na hraně, je to 1.5mm AL ale budem tam muset dát 10A pojistku, místo té 6ti. Jinak šlo mi o to, jestli bude zasuvkovy chránič fungovat, pokud ano, je to luxus.
Odpovědět
@vladimir_sacha zásuvkový chránič bude fungovat. Není žádný důvod. Nevím co se stalo u toho rybníka. Při probíjení fáze je to v podstatě zkrat na nulák a měl by vyletět jistič. Údajně tam měly i proudový chránič. Takže moc nechápu a ani jsem nečetl nějaké podrobnější vysvětlení co se tam stalo. Pokud máte nějaké zásuvky vedené ven třeba pro sekačku, tak by bylo velice vhodné dát proudový chránič především sem. Většina lidí si neuvědomuje, že prodlužovací kabel ven a klasický jistič je vražená sestava, Navíc v kombinaci se sekačkou, kdy může dojít k poškození kabelu. Po dosekání většina lidí nejprve smotá kabel a až na konec ho odpojí od zásuvky. Pokud si při sekání poškodíte kabel a je ještě navíc trochu vlhko, tak to pak máte skoro jisté.
Odpovědět
@zubr487 jo sekačka byla tehda elektrická do zásuvky tovární výroby, dnes už je akumulatorova, takže venkovní spotřebiče do zásuvky prakticky nejsou. No jak jsem psal, u rybnika jak to čerpadlo zabilo ty 3 lidi pravděpodobně chránič nebyl, co sem kdesi četl. Z domu vím, že čerpadlo ze studny někde natáhlo vodu do elektroniky, jistič nedělal nic ale vyhazoval chránič.
Odpovědět
Pokud někdo ví jak a jaký proudový chránič na dvojžilový rozvod tak prosím o radu. Já myslím, že to nejde.
Odpovědět
@travas nechci dávat reklamu. První odkaz co mi našel google https://www.mountfield.cz/proudovy-ch... Jde o to, že rozvod máte dvojžilový L+PEN. V té přídavné krabičce je proudový chránič, kde se PEN rozdělí na PE+N. Já to mám třeba udělané tak, že jsem do dílny na původní dvojvodičové vedení připojil podružný rozvaděč, do kterého jsem dal proudový chránič a dál jsem dodělal třívodičové rozvody včetně venkovních zásuvek
Odpovědět
@travas je irelevantní jaký máte rozvod před chráničem. Podstatné je, že ZA chráničem musí být TN-S, tedy žádný spotřebič nesmí mít spojenou N a PE svorku, jinak chránič vybaví při minimálním odběru (nominální proud 30 respektive 300 mA, podle typu). Samozřejmě se tím pádem nesmí potkat (PE)N před chráničem s N za chráničem. PE za chráničem by naopak mělo být propojeno s veškerou zemí přes HOP. Přidání chrániče do realizovaného dvoužilového rozvodu znamená výměnu kabeláže od chrániče dále, což stejně doporučuji, nebo dovedení extra PE ke všem spotřebičům. Z druhé varianty asi dostane revizák osypky, ale umím si představit nějakou malou šopku kde je jeden nebo dva jednoúčelové spotřebiče a mohlo by to fungovat.
Odpovědět
@obludak Jedná se o panelákový dvojvodičový rozvod, kde zásuvky jsou propojeny za sebou. Čili i před je dvojvodič.
Odpovědět
@travas no to vás zklamu, pokud chcete / musíte mít chránič, čeká vás výměna kabeláže zásuvkových okruhů od jističů (chrániče) dále. Alternativně, pokud máte opravdu málo zásuvek, můžete použít zásuvky s integrovaným chráničem, ale je to drahá sranda, tak okolo 2000,- kus, podle provedení.
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?