Zničená Studna - právní služby

Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou, zda někdo nemá kontakt/doporučení na právníka, který se zabývá problematikou okolo studní - ideálně Praha a okolí (týká se Příbramska). Bohužel se nedaleko mé parcely udělaly na jednom pozemku dva 120m hluboké vrty na TČ a jedna 50(60)m studna a já od té doby jsem zůstal s rok a půl starou studnou, která měla vydatnost cca 2-3l/s na aktuálním přítoku dle měření cca 0,08l/s. Samozřejmě účastníkem řízení jsem nebyl a před vrtáním nikdo okolní studny a výšky hladin neměřil. Vypadá to, že to nakonec bude právní bitva. Majitel vrtů mě při oznámení situace poslal se slovy " mužeš být rád, že ti tam zůstalo alespoň něco" kamsi a úřadu po prvotním jednání opravdu nevěřím - spíš se to snaží zamést pod koberec. Pro doplnění - moje studna 40m, zkolaudováno 9/2022.Děkuji
Odpovědět
Máte na to nárok, určitě při realizaci se u Vás zkouška dělala a v papírech to máte, tak jak ostatní údaje o provedení atd... Akorát bude to těžké, bude se muset udělat hydropruzkum a teď otázka co půjde, jestli dostanete nějaké odškodné a nebo třeba budete moct vrt prohloubit za jeho peníze o kus více (nevím ale jak je to technicky možné/nemožné)
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od lladis:

Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou, zda někdo…
@lladis Majitel vrtů je (bohužel pro Vás) ve výhodě, protože má vše povoleno. Takže pokud dodržel svůj projekt dle povolení, tak za ním nejde žádná odpovědnost a samozřejmě ani žádná náhrada škody. Natož nějaké prohlubování Vaší studny za jeho peníze, jak se tady píše. Opdovědnost je na tom, kdo to takhle povolil. Protože studna je vodní dílo, tak předpokládám, že to povolil příslušný speciální stavební úřad pro stavby vodních děl, obvykle je to součást příslušného odboru životního prostředí. U řízení o povolení jste měl být (pokud jste vlastníkem sousedního pozemku) úřastníkem řízení. Pokud jste nebyl, neměl byste ztrácet čas a podat odvolání z titulu opomenutého účastníka řízení. Důsledkem bude buď obnova řízení, nebo zahájení přezkumného řízení. To podle toho, jak dlouho už to je od nabytí právní moci povolení souseda. A protože by veškerá náhrada škody šla za úřadem, tak můžete očekávat, že se bude velice cukat. Takže volíte správnou cestu - najít si dobrého advokáta, který se zabývá správním právem. Ale protože hledáte v Praze, tak to nebude problém. A pokud mohu poradit, tak znám velmi dobrou advokátní kancelář v oboru veřejného stavebního práva. Mám s nimi opakovanou velmi dobrou pracovní zkušenost. Pošlu Vám odkaz do soukromého mailu, ať tady nedělám reklamu.
Odpovědět
Rady sice pekne,ale vodu vam do studny nevrati sebelepsi pravnik; jakmile se pobliz studny zacnoz delat jeste hlubsi vrty,je po vode ve vasi studne. Ostatne je o tom jeden film z Afriky, kde hrimadne zacli vrtat vrty na vodu - z mesta se posleze stala poust, uschly stromy,...
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od catle:

Rady sice pekne,ale vodu vam do studny nevrati se…
@catle Proto taktéž pánovi píšu buďto odškodnění finanční, ale to bude mít na pokrytí částky nového vrtu a nebo možnost prohloubení pokud bude technicky možná
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od catle:

Rady sice pekne,ale vodu vam do studny nevrati se…
@catle to není až tak pravda záleží jestli jsou vrty na stejném pramenu. V práci máme 3 vrty od sebe vzdálené cca 50m a navzájem se neovlivňují. A za další pokud se nepletu tak voda se u vrtu na TC vrací zpět takže nikomu nemůže chybět. Spíše došlo k porušení pramene.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od edison101:

@catle to není až tak pravda záleží jestli jsou v…
@edison101 Bohužel jsem v prostředí, kde je břidlice a pukliny. Podle času, kdy se to stalo (mám sondy na sloupec vody ce studně, protože často dochazelo k přelivu - využito jako zalivka) tak vím, že to nebylo při vrtání, ale až při injektáži. Zatím to vypadá dle zjištění, že hydrogeologický posudek a firma, který vrty prováděla je z druhého konce republiky. Hydrogeolog tu byl tak maximálně prstem na mapě a vše řešeno maximálně od stolu. Vrtání nové studny po kunzultaci s hydrogeologem, který zná místní poměry nemožné. Muselo by se jít opravdu do hloubky a tím KO ostatní studny.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od lladis:

@edison101 Bohužel jsem v prostředí, kde je břidl…
@lladis A klasická kopaná studna nejde? Možná tam budete mít štěstí a bude tam nějaká zvodnělá vrstva která bude mít vysokou hladinu ? Já bych do vrtu nikdy nešel, aby byl za pár let zasypány pískem a člověk se do něho nikdy nedostal. Nevím jak u Vás, ale na střední Moravě kam kopnete tam je voda klidně metr v zemi už, většina domů má vodu ve sklepech, téměř každý dům stojí na vodě co má hlubší základy. Teď je výška hladiny u nás -170cm pod povrchem ve 3 studních, ale jsou tu písky, jíl. Nemáte takovou možnost u Vás?
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?