Prosím o zhodnocení - půdorys PASIVNÍho BUNGALOVu S ROVNOU STŘECHOU, 120 m2

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den, prosím o zhodnocení půdorysu a doporučení zlepšení. Umístění kuchyně a obýváku respektuje nejhezčí výhledy z pozemku. Máme 3 malé děti, zadání bylo mit oddělené dětské pokoje od ložnice, ale zároveň být poblíž (v ložnici bude zároveň i pracovna). Taky je omezený rozpočet, okolo 5 mio na stavbu, proto byly kompromisy. Děkuji za podněty ke zlepšení!
Odpovědět
1
2
Zvažte to prodloužení dětských pokojů, u 10 m pokoje bude každý metr navíc hodně znát. Nemyslím si, že to zvětšení pokojů bude drahé (pokud se vůbec v ceně projeví). Budou to ty nejlevnější metry v domě. Drahá jsou okna, dveře, strecha - vše tohle už ta místnost má. Fakticky se jedná o pár metrů trubek podlahoveho topení a podlahovou krytinu. Omítky nepočítám, uděláte vevnitř navíc par metrů a naopak nemusíte dělat fasádu na bocích vyklenku, takže to vyjde šul nul. Navíc počítejte s tím, že ten přesah strechy nad pokoji bude něco stát, staticky to nebude jednoduché. Nemluvim o podbití a dlažbě na terasu. Takže rozhodně v tomto případě neplatí, že zvětšení plochy nutně znamená zdražení. Prodloužení pokojů můžete využít k vestavěným skříním v příčce mezi chodbou a pokoji (ať už jako vyklenek z pokoje, nebo vyklenek z chodby) a ušetřený prostor šatny můžete využít na větší koupelnu / WC blíže obytnemu prostoru / šatnu ze zádveří...
Odpovědět
No nevím. Vyjádřím se naposled, protože jsem dostavěl nedávno a vidím určité důležité souvislosti. Jednak argument, že nyní bydlíte nyní ještě v horším není moc rozumný. Ten projekt není špatný na druhý pohled, ten je přímo katastrofický už na první pohled. Osobně bych začal znovu od nuly a hlavně s jiným projektantem. Ano, stálo by to čas a peníze, ale pořád lepší než postavit takovýto paskvil. Je mě ale úplně jedno co si kdo postaví, ale je mě trochu líto tazatelky, že se řítí do tak tak špatně uspořádaného domu.
Odpovědět
@esn No, já souhlasím s příspěvkem výše. Stavět stavbu za pět milionů a říkat si k tomu "to přežiju" nebo "to by mohlo být horší" je škoda. Naopak si řekněte, co chcete, do nejmenších podrobností. Zcela jistě by se i vám líbilo, kdyby třeba ta koupelna byla blíž ložnici nebo jste měli víc místa na sedačku, kam si sedne celá rodina. Proč slevovat, já v tom při vašem zadání nevidím důvod.
Odpovědět
A ještě mne napadla jedna věc. I když jsou výhledy na SV krásné, jak píšete, bude vám v obytné místnosti chybět polední a odpolední slunce, fakticky vám tam slunce zasvítí jen chvíli ráno. Nechcete tu obytnou část zúžit a protáhnout (takže by obývák vystupoval z hmoty domu více na jih) a do vzniklého rohu za sedačku dát okno, které by vám do obýváku přineslo jižní a západní sluníčko? Měli byste pak obytný prostor celodenně prosluněný. Zúžením a prodloužením obytné části byste byli schopni za sebou lépe řadit kuchyň - jidelnu a obývák a vyřešil by se problém s tím jídelním stolem, který je pro větší rodinu opravdu těsný. Případně se s tím můžete hmotově popasovat tak, že by půdorys domu byl lichobeznik - celá jižní stěna by byla šikmá, do obýváku byste tedy dostali při prosklení i brzké odpolední slunce a dětské pokoje by získaly krapet větší výměru.
Odpovědět
Výklenek dětské terasy bych také zrušila a dětské pokoje prodloužila. Zlevní to střechu, zjednoduší stavbu, přidá prostor a světlo dětem...
Odpovědět
@renatka_k @l_sekanina @bayt @katkamor Moc děkuji! Asi mate pravdu, připomínky shrnu do mailu a pošlu našemu architektovi. Zaplatili jsme za studii a je pravda, ze stavet chceme opravdu jen jednou. S pozemkem a zahradou budeme rádi, že jsme na 10 mio a to nepočítám vnitřek...takze prostě moc peněz, aby to bylo špatně.
Odpovědět
@esn nečetl jsem předchozí příspěvky. Mě osobne se to nelíbí - není vhodné chodit do ložnice z obýváku a máte hrozně daleko ke sprše a WC. Dům by měl býr rozdělen na tichou a hlučnou zónu - píšete, že stavíte pasiv. Zde se obvykle používá patrové uspořádání, protože potřebujete minimalizovat pomět plocha/objem. Vy jdete opačnou cestou. Ty výkusy jsou jednak drahá konstrukce a navíc zhoršují izolační parametry - hrozně úzká chodba. Radši bych zrušil ty výkusy a střední část rozšíli. Tím budete mít více místa pro vhodnější uspořádání.
Odpovědět
@esn Sdělím jen moje zkušenosti. Měl jsem podobnou ideu jako Vy, bungalov 5+kk s dvojgaráží, ale do L a oddělenými zónami. Když jsme si ujasnili priority a velikosti pokojů, skončili jsme na 220m2... Ve finále jsem na 180m2 a 45m2 patro + zahradní domek 22m2 na kola, zahradní techniku atd., protože dvojgaráž součástí domu je celkem drahá sranda a přidávat m2 na kola, aby děti nepoškrábali auta, už moc ekonomické není, ale neměnil bych. V přízemí je společná kuchyň s jídelnou a obývákem + vstupní hala, TK, spíž a WC a ve druhé části domu pracovna, ložnice s šatnou a koupelnou (vše odděleno akustickými zdmi). Výstup z garáže je přes kryté závětří. V patře 2 dětské pokoje, koupelna a sklad, protože pod rovnou střechu na půdu nic nedáte 🙂 . Radil bych ujasnit si velikost pokojů dle Vašeho fungování a pak to skládat. My nemáme třeba velké dětské pokoje (10m2 - sám jsem v takovém vyrůstal, ale byt v patře vzdálen od rodičů 🙂 ), ale třeba ložnice se šatnou má 20m2, protože víme kolik máme věcí a koupelnu napojenou na šatnu, protože nebudu chodit v noci přes půl domu a ráno budit manželku při chození do šatny a koupelny sem a tam. Společný obývák je 48m2 a popravdě byl to velký oříšek, abych dodržel ergonomické vzdálenosti, průchody atd., tak jsem se v uspořádání na 40m2 nevešel, ale v této části budeme trávit nejvíce času, tak ty peníze investujeme. Výsledkem je můj návrh upravený architektem a projektantem. Sice ještě nebydlíme, abychom řekli, co jsme měli udělat jinak, ale viděli jsme dost domů s různými velikostmi pokojů pro představu.
Odpovědět
@renatka_k máme obývák na východ, přibližně, rozhodně bych neměnil. "dát okno, které by vám do obýváku přineslo jižní a západní sluníčko?" tak z toho mi skoro běhá mráz po zádech. To co od podzimu do jara může být krásné, tak od jara do podzima pak pěkné peklo. Milujeme sledovat východ slunce a jsme rádi, že max. ve 2 hodiny odpoledne sluníčko z našeho obýváku (a terasy) odejde.
Odpovědět
@luckavra Už teď jsou normy, které požadují přípravu pro elektromobilitu u veřejných parkovišť apod. Připravuje se norma pro soukromý sektor výstavby, takže ano v roce 2021 je nutno s tímto POČÍTAT. Samozřejmě se bavíme o přechodném období k vodíku, nicméně i s tímto "přechodným" období je třeba počítat. BTW nejsem příznivcem ekologické elektromobility, ale jsem projektant a technicky smýšlející člověk, co musí sledovat trendy a reagovat ne ně.
Odpovědět
@esn kde u prahy to je za 5mil pozemek a kolik má m2? nepříjde mi nijak velký pod je hranice ta čára? podle mě jde řešit vše, ale je potřeba zapnout mozek (placenej mozek architekta) a bude to stát prachy 🙂) smrad v garáži pořádným odtahem s doběhem dveře do garáže dneska v pohodě tepelněizolační a zárubeň s přerušeným tepelným mostem do OP jde sluneční paprsky dostat nějakým pásovým oknem nad TV nebo vymyslet nějaké zajímavé tvary střechy nad OP a prosklení ve štítu apod. za mě největší problém koupelna rodičů bez vlastní koupelny, stačila by jen 5m2 (sprcháč+umyvadlo+klozet) , dále ložnice je místnost pro relaxaci a ne práci, nelíbí se mi ani šatní skříně přímo v ložnici ten ostrůvek se sporákem je taky blbost (jedinkrát jsem to zažila a totální kravina), navíc voda naproti ohni je podle fengshui naprosto špatně 😉 jídelní stůl by možná šel otočit o 90st a udělat jej sezení 3 proti 3, všichni by měli výhled do zahrady, u takového stolu jsou si všichni rovni, ale zase pokud je doma velitel, tak přichází o své místo 🙂) sezení/sedačka je vymyšleno celkem hezky (nemám ráda sedačky v prostoru), až na to že ne všichni uvidí na vstup do OP (zase blbě fengshui) možná po otočení stolu by bylo místo na 2. křeslo, pak bych zrušila sedačku do L nelíbí se mi sezení zády k prostoru
Odpovědět
Profilova fotka
Omezení na m2 je dost problém a velmi bych to rozmýšlel. Kuchyň by možná byla lepší dvě I s poloostrůvkem - ono se to nezdá, ale vyjde více pracovní plochy, dřez i deska na ostrůvek a je to bez rohů (drahé a nepraktické). Jídelní stůl takto bude velmi velký oříšek. Máme 220x110 a pro 6 lidí je akorát. Při požadavku na co nejnižší cenu se mi nezdá rohové okno a pravděpodobně plánovaný HS portál, který má při blower door testu vždy problémy. Při rekuperaci jsme zvolili mít raději zavřeno a bez hmyzu (téměř), než otevřeno s hmyzem nebo stejně zavřeno nevzhlednými a nepraktickými síťkami. Šatna je dost nepraktická, lépe je mít na jedné straně 60cm a na druhé alespoň 30cm. Chodbu doporučuji 120cm - těch 100 je fakt málo. Dveře z chodby na jih bych dal celoprosklené - levnější a s lepšími tepelnými vlastnostmi, než ostatní. Máme takto do skladu, kde je až o 15 stupňů méně a někteří tam neradi chodí, protože je potřeba se obout a celkově je to nepříjemné. Jestli to na chodbě jsou světlíky, tak doporučuji zrušit a nahradit normálními světly LED, i kdyby měly být zapnuty trvale s nočním režimem. Jinak dveře ze zádveří do chodby jsou u pasivu zbytečné - vlastní zkušenost. Při požadavku na cenu také nechápu garáž. Raději bych volil zastřešené stání a cestu od něj ke vchodu krytou. Teď denně pozoruji, že pod stáním auta nenamrzají na rozdíl od sousedů, kteří parkují mimo. Garáž přeměnit na sklad a zrušit garážová vrata, která nikdy nebudou těsnit tak, jako normální dveře a budou mít i horší Td. Trošku bych i zateplil tu "garáž", aby stačilo vytápění na rozumnou teplotu pomocí občas otevřených dveří. Pokud někdy pracuji ve skladu s benzínem, tak pronikne i přes ty občas otevírané dveře a vzduchotechnika opravdu větrá, ale jenom velmi pomalu. Obecně co se týká pasivu, tak pochybuji, že se takto dostanete i na B1, já bych dům při požadavku na pasiv otočil na jih nebo použil již navrhovaný lichoběžník, i když šikmé stěny nemám rád. Lépe se bude řešit zastínění a myslím si, že by to šlo i bez žaluzií (nemám rád zamřížované výhledy a pomůže to i při průchodech ven).
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@esn Čím méně kompromisů, tím snažší bude život a bydlení v novém. Jednou tady někdo napsal, že lidé sice mají velmi často omezený rozpočet, ale neopustí si postavit v ´´ malém ´´ domě garáž, která jim ubere místo pro jejich vlastní život. A to je podle mě Váš případ. Garáž má 20m2. Defacto stejně jako dva dětské pokoje. Z hlediska využitelnosti tam stejně pořádně nezaparkujete. Já bych raději parkoval venku a kvalitně žil uvnitř. Technické aspekty nechám chytřejším 🙂
Odpovědět
@radim2015 @kossakowski1980 Moc díky! Předěláme to, to už jsem rozhodnutá. Aby to líp respektovalo tvar pozemku a funkční uspořádání.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?