Dřevostavba na klíč. Máte ve smlouvě zádržné na 10%?

Tak jsem si nechala prohlédnout smlouvu na klíč právníkem.Právník mě upozornil za prve,ve smlouvě je cena určená za postavení domku, muže být zvýšena o 5% v případě prokazatelného zvýšení cen materiálu.Budu chtít napsat jen v případě písemného našeho souhlasu. Za druhé při poslední platbě dát takzvané zádržné na 10% z ceny domku.To doplatit až po době záruky (36 měsíců).Máte nebo měli jste to tak taky ve smlouvě?Jsem zvědavá, co na to řekne firma co bude stavět, zda bude souhlasit.Hlavně s tím druhým bodem.
Odpovědět
A s kým stavíte ?
Odpovědět
Zatím ještě nestavím, chystám se na ohlášku a podepsání smlouvy s firmou, která postaví na klíč. Pokud nebudu mít podepsáno od nich, raději bych jméno firmy zatím nezveřejňovala. @rizek
Odpovědět
@yvonahk Chápu. Hlavně ať nenaletíte jako my ! Já raději firmu zveřejním, kdyby náhodou-přes RK Develop reality Kolín - stavitel Martin Bohuněk z Kutné Hory. Velký pozor, je na ně podána hromadná žaloba a byla o nich reportáž i na Nově. Zde odkaz : http://tn.nova.cz/zpravy/cernakronika... Přeji vám hodně štěstí a pevné nervy při přípravě a stavění :-)
Odpovědět
@yvonahk Ja jsem zrovna cetla u jedne firmy navrh smlouvy o dilo a maji napsano, ze pristupna odchylka z puvodne navrhovane ceny na klic muze byt max. 3 procenta. Druha firma nemela ve smlouve o tom nic. Proc zadrzne? Jaky je ten argument? Mate treba ve smlouvy napsano, ze je zhotovitel majitelem do predani domu / zaplaceni konecne faktury? Aby to nebylo proti necemu. Muzes mi prosim napsat blizsi info do IP? Resime neco podobneho. dekuji
Odpovědět
@rizek No z touto firmou teda nechcem stavět.
Odpovědět
@yvonahk Mohu vědět, proč to zádržné chcete? To té firmě už předem nevěříte, že odstraní případné nedostatky, že nedodrží záruční lhůty? Přijde mi to trochu nefér, i když chápu, že investujete do domu asi velké peníze. Jsou firmy, které třeba inkasujjí peníze až po předání domu (např. ELK - i když je musíte mít složené předem na jistotním účtě). Budete stavět s nějakou známou velkou firmou nebo menší? Možná s menší, u které máte obavy, že nedodrží zákonné záruky a další podmínky vyplývající ze smlouvy, což u těch větší asi nehrozí. JInak si to totiž moc nedovedu představit. A jak píše linee, je důležtié si ohlídat, jak to je s vlastnictvím domu, co se bere jako předání domu (samotný akt předání nebo zaplacení celé částky za dům) atd.
Odpovědět
To mi jen poradil právník. Že v současné době je od firem co si u ní zákazníci nechávají stavět na klíč, dost běžnou praxí, že reklamace nevyřizují. Zaplatíš celou částku, převezmeš dům, jenže zjistíš v záruční době , že něco je špatně udělané.Jenže zákazník se od firmy již nedomuže zjednání náprav.Proto to zádržné.Proto jsem se Vás ptala, jestli to některá firma,od které jste si nechali udělat dům na klíč podepsala.Nevěřím tomu, že by nějaká firma si ve smlouvě podepsala, že zákazník až za třeba 3 roky mu dá část peněz.S firmou co budu stavět není malá.Jinak ve smlově jsme od začátku majitelem.
Odpovědět
@yvonahk Jinak ve smlouvě jsme od začátku majitelem. - To jako opravdu? To pak ale platíte za dům předem, ne? JInak si to nedovedu vysvětlit. Přece nemůžete být majitelem po dobu stavby, kdy firma provádí výstavbu, ručí za všechno atd. Vždyť to je pro vás i nevýhodné, abyste už po dobu stavby byli majitelé. Když by ta firma šla dál, tak přiveze dům na pozemek, složí kamion a odjede. A zákazníku dělej si co chceš, to už není naše starost, dům je tvůj, ty jsi majitel. Pokud se jedná o nějakou větší firmu, která staví sto a více dřevostaveb ročně, tak pochybuji, že povolí takovýto zásah do smlouvy. Ale třeba se mýlím a ráda se nechám poučit. Můžete mi případně i ppuděko napsat, u koho to máte?
Odpovědět
@yvonahk Teda tohle slyším prvně. Jsem zvědavá, která firma s tím bude souhlasit. Dej prosím vědět, jak to dopadlo, to mě docela zajímá. My jsme stavěli na klíč (ale ne dřevostavbu) a platili jsme vždy po částech za provedenou práci, když byla stavba hotová, firma nás vyzvala k převzetí, předala nám veškeré písemnosti, stavební deníky a vystavila konečnou fakturu. Jejím zaplacením byla nemovitost naše. S reklamací problém zatím není, budeme mít menší opravu na oplocení, která se na podzim již nestihla a stavbyvedoucí mi sám volal a domlouval termín, kdy to přijdou udělat. Takže v pohodě, hlavně aby to vydrželo. :-D
Odpovědět
@yvonahk zdravim, záleží jak dlouho bude výstavba domu trvat, pokud to bude třeba dřevostavba a hotová bude za 3-6 měsíců, není důvod obávat se náhlého zdražení materiálu. My jsme měli ve smlouvě, že domluvená cena nebude přesáhnutá ani o korunu. Cokoliv jsme chtěli navíc nebo se měnilo, jsme měli dodatečně odsouhlasené a podepsané jako vícenáklady. To si myslím je férové. K tomu zádržnému, pochybuji, že někdo bude ochotný vám podepsat 10% ceny až za 3 roky. Buď by vám to někde museli naúčtovat navíc, pak by jim to nechybělo. Nebo by museli být hodně zoufalí a shánět zakázku za každou cenu. Pokud se již rozhodnete s někým stavět (a zaplatit mu nemalou částku / zadlužit se na zbytek života) měli by jste jim důvěřovat natolik, že se spolehnete i na to, že budou schopní a ochotní na dodělávky a reklamace. Bohužel se spousta lidí pouští do dobrodružství a honbou za co nejnižsí cenou a neuvědomují si, že riskují celé své úspory a někdy mnohonásobně víc. Možná by šla oprava v záruce řešit i tak, že si domluvíte lhůty do kdy musí být opraveno a případné penále z prodlení. Jiná lhůta by samozřejmě byla pro prasklé vodovodní trubky a jiná pro uvolněný šroubek na něčem nedůležitém.
Odpovědět
No, ja to v par smlouvach videla, ze firmy meli obvykle 30-denni lhutu na odstraneni reklamace po jejich pisemnem nahlaseni. Nikde ale neni treba napsano, co se skodou, ktera s tim spojena vznikne - treba firma da spatne okna a do drevostavby zateka, vznika plesen. Okna prijdou utesnit, ale co s tou splesnivelou izolaci mezi stenama?
Odpovědět
Profilova fotka
Jenom bych měl malou poznámku k vlastnictví v průběhu výstavby. Někde jsem viděl fotky vyhořelé stavby dřevodomu. Jak se to pak řeší, když jste majiteli vy ale dům zapálila firma, resp. dělníci neopatrnou manipulací ? Když je majitelem firma, tak je to jejich problém a oni musí být pojištění. Když jste majitelem je to všechno asi na Vás. Zejména u dřevostavby bych se toho bál, dřevostavba dokud není hotová, je velmi citlivá na oheň ! Když se tam pak něco svařuje, nebo řeže úhlovou bruskou nějaké železo, riziko je velké.
Odpovědět
Článek se načítá
Tak jsem tu smlouvu přečetla pozorně ještě jednou.Je napsáno, že na začátku stavby jim předávám staveniště , po skončení oni mě předávají domek a já zaplatím zbytek faktury .Z toho jsem vyrozuměla tedy, že zodpovídají za provedení -o pojištění stavby jsem nic nenašla. Platby jsou po částech na 6 záloh.Což mě vyhovuje.Zálohové faktury musím zaplatit do 5-7 dnů od doručení.Závěrečná faktura splatná 7 dnů od převzetí a pokud je předána s vadami či nedodělky mužu pozastavit placení né však déle jak 7 dní po odstranění.První platbu faktury mám ze stavebního spoření ČS, tam si musím asi nechat prodloužit termín.Zálohová faktura na základy vystavují dnem započetí a doba zaplacení je 5 dnů od doručení.Na reklamace musí dojet do 15 dnů a do dalších 10 dnů odstranit. @linee @aneri53 @weinfurt
Odpovědět
@yvonahk Takže nejste majiteli domu, ale až po převzetí. Podle počtu záloh se mi zdá, že se jedná o menší firmu, která za každý provedený výkon chce peníze. Odstranění reklamace do 10 dnů - to jako když se něco stane třeba na fasádě, tak odstraní reklamaci i při mínus 20 stupních do 10 dnů? To je ta firma více než velkorysá. Vždyť některé materiály potřebují pro práci určitou minimální/maximální teplotu.
Odpovědět
@jizvo Souhlasím s Vámi.
Odpovědět
@verpri Podle mě když to je a.s. není to to malá firma. A za druhé jsem radši, když mužu stavbu zkontrolovat po jednotlivých částech a v případě , že firma bude natolik nesolidní, abych včas vycouvala a né jak například v AKE, kdy platím celou částku domu ještě před dokončení základů, aniž bych měla jistotu, že domek postaví a né seberou jen peníze.A jistotu, že je firma solidní nemáte u žádné firmy ať malé či velké.Jinak co se týká záručních vad opravdu je tam do 15 dnů dojet a do 10 dnů opravit nebo dle písemné dohody obou stran jinak. Když nebudu souhlasit s prodloužením z různých důvodů budou platit penále..Ale v tom to diskuze mnou založená a otázka kladená na začátku nebyla. Hlavně jsem chtěla vědět, zda jste měli ve smlouvě na klíč zádržné a zda jste se s ním setkali a také jsem chtěla vědět,zda jste měli ve smlouvě o 5% zvýšení od ceny uváděné na klíč. Verpi jsem se chtěla zeptat zda je firma nebo si nechala postavit dům.V její prezentaci to není jasné.
Odpovědět
@yvonahk Uvažujeme stavět s ELK (Praktic 128). Platit předem to bych tedy taky fakt nedala.
Odpovědět
@yvonahk presne tak, myslim, ze ve smlouve by melo byt, ze ma firma sjednane pojisteni podnikatele.... Prave o tom byla reportaz - delnik zapalil cigareru a podpalil cely dum - firma nebyla pojistena, delnik take ne, takze majitel nemel ani dum a splacel hypoteku k nicemu. A od delnika nedostane ani korunu...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?