Firma se odchýlila od projektu. Kdo je zodpovědný?

24. zář 200960

Chci se zeptat na takovy spis obecny dotaz - jak je to se zodpovednosti, kdyz se stavebni firma odchyli od projektu (o treba 10 cisel 😬 ) a je u toho stavebni dozor.
Kdo ma zodpovednost? Stavebni firma nebo stavebni dozor?
Diky za radu.

 • Firma nese odpovědnost za to, aby byla stavba provedena dle projektu (ten musí odpovídat normám, což je odpovědnost projektanta), platných norem a předpisů. Stavební dozor, správě technický dozor investora, jen kontroluje, jestli tomu tak skutečně je. Navíc když se staví se stavebními podnikateli, tak ze zákona není dozor potřeba, tzn., že odpovědnost leží na firmě.

 • takze stavebni dozor neni zodpovedny defacto vubec? zodpovednost lezi na stavebni firme?

  Projekt je v norme, ale firma to nepostavila dle projektu, coz je ten zasadni problem (mimochodem si na to investor prisel sam, dozor tvrdi, ze to neni problem, ale po schodisti se neda pomalu chodit...)

 • Stavební zákon §153, odst 1: Stavbyvedoucí je povinen řídit provádění stavby v souladu ... s ověřenou projektovou dokumentací...

  Koukni do zákona, nejde mi to zkopírovat z pdf a nechce se mi to jinde hledat...

  Odst 3 však také říká: Osoba vykonávající stavební dozor odpovídá spolu se stavebníkem za soulad prostorové polohy stavby s ověřenou dokumentací, za dodržení obecných požadavků na výstavbu, za bezbariérové užívání stavby a jiných technických předpisů a za dodržení rrozhodnutí a jiných opatření vydaných k uskutečnění stavby.

  Pak je ještě dlouhý odst 4, že má dozor hlídat postupy a způsob provádění, bezpečnost, vhodnost ukládání a použítí výrobků a amteriálů... a závady, pokud nejsou odstarněny, hlásit stavebnímu úřadu...

  Ale dozor je opravdu povinný jen u staveb svépomocí. A za soulad s dokumentací je odpovědna hlavně firma...

 • Sponzor fóra
 • Hugo diky! 🙂

  Predavam dal... minimalne ale uz ted vim, ze ma clovek aspon oporu v zakone.. ted se ale te spravedlnosti dovolat..

 • Kamikadze, jen pozor, co máte sjednáno! Stavební dozor je ze zákona něco jiného než technický dozor investora (kterému se běžně říká stavební dozor). Povinnosti technického dozoru by měla řešit především smlouva s ním.

 • Ja myslim, ze se v tomto pripade jedna o technicky dozor investora, proste nejakou pojistku, aby to firma ne.urvila, a pak realita vypada takto.. je to jiz druhy pripad o kterem jsem v posledni dobe slysela, chystame se
  na dost rozsahlou rekonstrukci, proto me napadlo nadnest toto tema.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat