Odstoupení od smlouvy o dílo

Zdravím, mám se stavební firmou sepsanou smlouvu o dílo. Nebudu v tomto příspěvku úplně konkrétní, nepotřebuji, aby se ta stavební firma poznala. Smlouva je na zhotovení základové desky. Ve smlouvě jsou vypsané částky za práci na jednotlivých etapách (vyměření, skrývka, výkop, betonování pasů, ztracené bednění, hutnění a zásyp atd.). Dále je ve smlouvě uveden termín dokončení a pokuta pro případ zrušení prací ze strany objednatele. Jsem nyní v situaci, kdy stavební firma provedla malou část prací (jsou vybetonované pasy), příliš nekomunikuje (není možné se jim dovolat, na e-maily odpovídají sporadicky) a je již nyní zřejmé, že termín dokončení nemohou stihnout. Při zahájení prací jsem jim zaplatil zálohu. Protože nevím, jestli firma dílo někdy dokončí, chtěl bych to začít řešit. Mohl bych si domluvit jinou firmu, aby práci dokončila. Moje dotazy jsou: 1) mohu smlouvu vypovědět z důvodu nedodržení termínu dokončení? 2) budu v případě odstoupení od smlouvy muset zaplatit pokutu za zrušení prací ze strany objednatele? Někde jsem četl, že při jednostranném odstoupení od smlouvy se celá smlouva ruší a tu pokutu bych tedy platit neměl. 3) jak se určuje hodnota prací, které na stavbě již vykonali a jakou část zálohy mi mají vrátit? Případně pokud máte nápad, jak jinak to celé řešit, budu rád za každou radu. Díky.
Odpovědět
Profilova fotka
Bude záležet na té smlouvě, co máte. Asi bude nejlepší zkonzultovat to s advokátem, U soudu to může skončit, i když bude pravda na vaší straně.
Odpovědět
Máte ve smlouvě sankce za nedodrzení termínu prací? Většina slušných stavebních firem si nebere zálohu. My na konci měsíce vždy dostali od stavbyvedoucího rozpis provedených prací, ten jsme rozporovali nebo odsouhlasili a poté se vystavila faktura, kterou jsme zaplatili. Smlouvu bez sankci a se zálohou bych asi nepodepsala. Vemte si nějakého přípraváře staveb, ten vám řekne hodnotu již vykonanych prací.
Odpovědět
Sankce za nedodržení termínu ve smlouvě nejsou. Smlouvu navrhovala firma. Samozřejmě vím, že to byla chyba, až zpětně zjišťuji, co vše má v takové smlouvě být a co lze ošetřit. Nakonec nejde o tak závratnou částku, že bych s tím šel do soudního sporu, spíš mě zajímalo, jak to nejlépe procesně vyřešit.
Odpovědět
Profilova fotka
@vencass jestli jsi ochoten oželet tu částku, oznam firmě, že z důvodu ..... (popiš) a také z důvodů, že nekomunikují, a tudíž nevíš, jestli jejich důvody jsou objektivní, začínáš pochybovat o možnosti dodržení smlouvy z jejich strany. Požádej o schůzku, že chceš situaci řešit, a to přednostně s nimi, a že až když by tato snaha nevedla k dohodě, postupoval bys dál (např. by ses obrátil na živnostenský úřad, případně na policii za zpronevěru, zveřejnil bys to na stavebních a poptávkových webech atd.) Sice by tě policejní orgány nejspíš poslali někam, ale živnosťák určitou hrozbou je a zveřejnění také. Pokud bys to ale udělal, vytvořil by sis nepřítele na život a na smrt, takže tento postup vol jenom, když opravdu bys byl ochoten tu zálohu oželet. S advokátem se můžeš poradit, ale jednak ten ti řekne, žes podepsal blbou smlouvu, a jednak při ceně těchto služeb a nákladech na soudy bys pravděpodobně přišel o víc, než o výši zálohy, měl bys nervy, neměl bys žádnou jistotu, že se ke svým penězům dostaneš, i kdybys měl pravdu, a měl bys na dlouho (i několik let) o "zábavu" postaráno. Odstoupení od smlouvy by bylo dobré řešení, kdyby s ním ta firma souhlasila. Ještě něco - komunikuj zásadně písemně (může být mailem)
Odpovědět
Profilova fotka
Já mám ve smlouvě i pokuty za to, ze v případě nedokončeno práce nebo proste porušení pravidel či nestihnuti termínu. Pak samozřejmě i to, ze když něco bude špatně na vlastní náklady musí předělat. Teď zrovna se mi tohle vyplatilo u příček. Jinak zálohy dávám pouze na materiál a za praci vždy po dokončení díla. Mate technicky stavební dozor? Mě s tím teda dost pomáhá a pomohl. Nyní jsme ve fázi příček.. už jsou téměř dozdene, ale blbě.. tudíž nedostal zaplaceno pouze nějakou část a zbytek možná dostane až po tom co budou vykalkulovane omítky sadrove které máme strojovou technikou, a tím se opraví nerovnosti. Ten kdo mi dělal omítky se háji jak je vše v pořádku, té musí dostat zbytek peněz, pohuzel to tak není.. ať si nechá udělat posudek ze je to vše v pořádku a pak se muže hádat.. každopádně doporucuju mít pokuty na obou stranách platit pouze zálohy za materiál.. A úplně mi ta vaše smlouvy připomíná jednu firmu s kterou jsme měli stavět. 😫
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?