Jak zamezit stavbě

Profilova fotka
Dobrý den, před 5 roky jsme si pořídili dům pod lesem na vysněném místě. Okolo fajn sousedé a za zády les. Najednou si obec vzpomněla, že potřebuje peníze a k naší smůle nabídla pozemek nad námi. Aby to bylo úplně k našemu potěšení, koupili ho velmi " neoblíbení a nepřizpůsobivý " lidé. Takového souseda v kombinaci s jejich návyky a pro nás naprostou ztrátou soukromí při užívání zahrady v letních měsících je snem každého normálního člověka. Zatím probíhá kácení dřevin a čistka pozemku, údajně čekají na stavební povolení. A já se prosím ptám, jestli je nějaká možnost dosáhnout toho, že stavební povolení nedostanou? Děkuji za stručné rady a postupy, jak se bránit. Honza
Odpovědět
Nezasahuje pozemek do ochranného pásma lesa? Pak už mne jen napadá si pohlídat, až budou žádat o stavební povolení, zda mají dostatečné odstupy od okolních staveb a tak...Více nezmůžete.Pokud nebudete souhlasit s projektem, tak tak akorát dle mého oddálíte stavbu o pár měsíců, více ne.Ale zlikvidujete si sousedské vztahy už dopředu.
Odpovědět
Nabídněte odkup pozemku a prodejte ho někomu, kdo se Vám bude líbit. Sice na tom možná něco tratíte, ale za ten klid to může stát.
Odpovědět
Dobrý den, ten pozemek nad Vámi - jak je řešen v územním plánu - zjistěte si zda ten pozemek má - či nemá nějaká omezení - zda a co se tam může stavět !!! Případně jaké jsou tam regulativy - přízemní, patrový dům, jaká střecha a pod.. To samé jestli tam je - či není kanalizace, voda a pod. S tím souvisí třeba ČOV - vsaky nad Vaším pozemkem, studna a pod.. Pokud je ten pozemek stavební - tak soused může stavět buď na "ohlášku" nebo běžné stavební povolení, tak jako tak máte jako majitelé sousední nemovitosti - tedy dotčení se vyjadřovat - udělit - či neudělit souhlas, tím se třeba prodlouží doba vydání stavebního povolení - soused musí třeba něco upravit a pod.. To samé je i s vodoprávním řízením na ČOV, či studnu. Ale aby jste Vy jakožto majitelé sousední nemovitosti dokázali zabránit vydání stavebního povolení - to nelze. navíc pokud sousední majitel zjistí, že z Vaší strany je nějaký problém, může ještě udělat takovou kličku - že si rozdělí část svého pozemku ( u hranice s vaším pozemkem udělá třeba 3m pruh pozemku ), který dostane jiné parc. číslo a tudíž už s Vámi nebude s pozemkem na němž bude stavět sousedit a tím pádem už Vy nebudete jeho přímý soused a nebude od Vás potřebovat žádné souhlasy ... Jediná možnost, pokud jste chtěli aby nad Vámi už nikdo nestavěl byla ta - koupit uvedený pozemek, tu jste ale propásli ( no, ono také jde o to, za kolik jej obec prodala ).
Odpovědět
@franti_p To oddeleni casti pozemku by bylo ucelove, stavebni urad by na to nepristoupil a dal by pozadoval jejich souhlas.
Odpovědět
@jan_smid Muzete se do nekonecna odvolavat, ale na to potrebujete nekoho, kdo bude vymyslet vhodne duvody. Jsem taky pro prodej pozemku. Nebala bych se, ze by nebyl zajemce. Pozemku je dnes nedostatek.
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin Tazatel ale vlastní dům, ve kterém už pět let bydlí. @jan_smid jedině se odvolávat, vznášet námitky, protahovat lhůty na maximum... Ale nic nejde do nekonečna.
Odpovědět
@jan_smid Řeknu ti to slušně, jdi do vole prdele....S podobným sousedem, který již bydlí a proti něčemu "novému" se kategoricky brání, jsme se před lety setkali i my...Dopadlo to tak, že nám celé řízení nesmyslně prodloužil a zdražil. Stejně jsme vyhráli a bydlíme. Omlouvám se, ale tento příspěvek mi připomněl toto nešťastné období. Nyní již leta bydlíme a nidky by mě nenapadlo někomu něco stěžovat jenom proto, že se nám něco nelíbí. A protože vím, že začátky nejsou lehký pro nikho, tak nevidím důvod proč to někomu dalšími komplikovat. Každý má svá práva, ale jejich dotčení musí být rozumně prokázáno. Ve většině případů to je ale jen: "já prostě nechci" a udělám a vymyslím si pro to vše možné i nemožné 😠
Odpovědět
@vladimirsvorba Mate pravdu, nechala jsem se zmast. Nicmene donekonecna to opravdu lze, ale stoji to dost penez, protoze odvolani musi mit hlavu a patu a musi se stale vymyslet nove duvodu. Pokud krajsky urad vrati pokazde vec k novemu projednani.
Odpovědět
@puhelin S tím "účelovým" oddělením části pozemku máte pravdu - víte ale, on se důvod dá vždy najít a obzvlášť tehdy, když máte dobrého známého, či třeba právníka. A i když úřad třeba napoprvé rozhodne, že to nejde, tak napodruhé ... Nebyl by ten soused ani prvním ani posledním ... A ta situace má dva úhly pohledu ... Je možné, že i když to je nějaká "problémová" rodina o niž je to známo, tak vůbec nemusí být žádný problém. Ale pak je také možné, že ta veřejná známost toho, že ta rodina je "problémová" může mnohé znamenat ...
Odpovědět
Profilova fotka
@jan_smid obec si vzpomněla, že chce peníze a tak vytěžila les? Na jediný stavební pozemek? To se jim vyplatí? A byl záměr prodat pozemek řádně vyvěšen na úřední desce? Proč jste ho neodkoupili vy?
Odpovědět
Fascinuje mě způsob uvažování tazatele a také mnohých přispivatelů. Podívejme se na to obráceně, z pozice "nového souseda" : koupili jste si zcela legálně a pravděpodobně v nějaké soutěži či veřejné nabídce od obce pozemek pro stavbu vysněného domu. Předpokládáte, že pokud splníte veškeré náležitosti (včetně odstupů) , zrealizujete si svůj sen. Pak zjistíte, že je tam soused (zakladatel této diskuse), který se domníval, že ten volný pozemek, který mu zajišťoval výhled a asi i více klidu, bude nadosmrti volný a teď hledá cesty, jak Vám to celé znepříjemnit. Pěknej "dáreček" teda. Takže za A: zakladatel diskuse si měl zjistit, co vše je možné, aby se s tím pozemkem kdykoliv v budoucnu stalo ... a s tímto počítat už od prvopočátku Za B, pokud si tam chtěl zajistit volný výhled nadosmrti, měl sám aktivně zahájit kroky na odkoupení od obce, případně to zřejmě mohl, když to obec prodávala, koupit také . Nepředpokládám, že to obec prodávala nějak "na tajňáka", to by bylo zpětně napadnutelné
Odpovědět
@jan_smid Abych tak pravdu řekla, pokud nechcete žádné sousedy, musíte postavit na nejvyšším vrcholu nějakého kopce/svahu. Jinak se musíte smířit s tím, že sousedy prostě budete mít. Naše sousedky si kdysi z jihu postavila dům skoro na plotu a ještě s velikými okny. Mimochodem, máme výborné vztahy, je skvělá. Tak otáčíme dům na západní stranu, kde sousedy nemáme. Ale je mi jasné, že za pár let se může vše změnit a někdo tam postaví. Tak jsme se zařídili tak, abychom měli co největší soukromí z této strany, dobrý odstup apod. Přijde mi vlastně hrozný, že se tu otevřeně ptáte na způsoby, jak jim zmařit stavbu domu.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@jan_smid děkuju, hned zítra půjdu poděkovat sousedům, vedle kterých jsme koupili pozemek, že s námi mají hezké vztahy a navzájem si pomáháme. A to, představte si, i přestože byli do naší stavby na konci vsi a měli větší soukromí. Samozřejmě rozumím, že to není pro vás dobrá zpráva, ale buď pozemek koupte a kralujte si na něm podle libosti a nebo se vyrovnejte s tím, že jeho majitelem nejste a nebuďte trnem v jejich patě. Své si braňte, ale tam, kde to má hlavu a patu a máte na to právo. Vyhrocenych sousedskych vztahů je tu až dost. K ničemu dobrému to nevede. Oběma stranám to bere energii, peníze i radost ze života.
Odpovědět
Profilova fotka
Jak píšou ostatní... Nic moc s tím neuděláte. Měli jste koupit. Ale konstruktivně navrhuju zahájit odstiňující výsadbu - už na jaře, ať se to stihne trochu rozrůst, než začnou bydlet.
Odpovědět
Já bych pána zas nekamenovala. Jakože nechtít někomu dovolit stavět, protože mi zkazí v_hled je sice prasárna, ale upřímně: také nebudu nadšená, až někdo postaví ve vedlejším ovocném sadu, který je vedle našeho domu. Ovšem naši sousedi, kterým jsme ten výhled naším domem zničili, nám ještě koupili uvítací dárky do zahrady. (To jakože fakt nekecám. Bože, málo jim děkuju, za to, jací jsou úžasní).. A já jednou udělám to stejné těm, co postaví v tom vedlejším sadě svůj vysněný dům.... Druhá věc je, že ty budoucí sousedy možná pán dobře zná a bojí se, že už se v životě nevyspí... Pak by se ten dotaz dal pochopit, ne?? To, že tato zem je líhní na nepřejícné sousedy, se kterými jste se všichni setkali, je věc druhá... Za to pan Šmíd ale fakt nemůže.
Odpovědět
Profilova fotka
My mame taky takovyho povedenyho souseda.... nastesti mam dum na klic a vsechno resi firma.... mel "samotu" na konci obce...u nej je ta tupost jeste ukocnena tim, ze pozemek byl jeho a ten prodal...tam ted developer postavil 3 rodinny domky a soused se vzteka, ze byl zvyklej bydlet na samote a ze jsme blizko a ze neni ve vesnici tadnej dum takhle blizko k jinymu jako ten nas (v nejblizsim miste jsem od nej 25m 😄 .... takze jestli se autorovi prispevku nelibi, ze se vedle nej bude stavet, tak at se odstehuje a koupi lan lesa a uprostred si udela samotu.... tohle sobectvi je do nebe volajici hnus
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?