Námitky ke st.řízení/developer soused

Dobrý den. Máme v běhu stavební řízení na rodinný dům - dřevostavbu. Sousedí s námi velký pozemek, který vlastní velký developer. V průběhu přípravy projektu nám podepsali souhlas s přesahem PNP (přesahuje nám do požárního prostoru pouze dřevěné obložení domu). Podpis byl na koordinační situaci. Nyní v průběhu řízení, kdy se mají účastníci případně vyjádřit, mě developer oslovil a chce si podepsat Dohodu o spolupráci (dohoda o neútočení), kde se zavazuji jim v budoucnu poskytovat součinnost, nepodávat námitky atd atd.. Podmiňují to v dohodě několika milionovými pokutami. Dohodu jsem podepsat odmítla, respektive jsem za to na radu právního zástupce požadovala nějaký finanční bonus. To developer odmítá a nyní mě víceméně pohrozili, že odvolají již vydaný souhlas a budou mi řízení blokovat. Pročetla jsem si stavební zákon. Je mi jasné, že mohou podávat námitky (které asi nebudou úplně košer) ale námitkami mě mohou zdržet, případně pak odvoláním.. pročítala jsem zde diskuze - chápu dobře, že může jít o zdržení v řádu měsíců ale i let? Máme povinnost začít stavět do jara kvůli hypo, tak se toho děsím. Volala jsem na stavební úřad, řeknou mi lhůtu do kdy se developer musí vyjádřit. Dále je upozorním, co se děje, do čeho jsem tlačena. Otázka, jak moc mi to pomůže.. Zajímají mě Vaše zkušenosti, třeba i s konkrétním developerem (E...L).. Dále mě zajímá (což mi asi pak zodpoví i SÚ), zda když podají námitku, můžu se s nimi pořád ještě dohodnout a vše tak zvrátit. Děkuji všem
Odpovědět
Dobrý den, soused zažil něco podobného. Stará zástavba, kde již neměli stát další domy. Po několika letech prošla uzemní změna a vytvořily se zde nové stavební pozemky. Soused ve staré zástavbě nesouhlasil s výstavbou a tak podal několik námitek (konkrétně 24 bodů 😄 ) pozval právníka, hydrogeologa (že mu to zhorší vodu ve studní a že mu tam poteče voda ze svahu) vše se dostalo po 1/2 roce až na kraj, kde to stálo další rok a až letos mu kraj všechny body zamítl a teprve ten chudák, co si ten pozemek koupil před 2 lety, začal na jaře 2022 stavět. Bohužel to bylo naprosto zbytečné a stálo to pouze spoustu nesmyslného času nehledě na to, že vše podražilo 10x, takže stavitel musel zrušit zděnou garáž a zahradu, aby mu vyšel vůbec rozpočet. Bohužel jsem Vás asi nepotěšil. 😕
Odpovědět
@monickajezek A když to uděláte stejně? Jakože jim pohrozíte, že budete blokovat jejich řízení? To pro ně bude taky dost drahá sranda. A šel bych do toho s tím, že když se budou chovat slušně, budu se jim snažit vyjít vstříc, ale když ne....tak já taky ne.
Odpovědět
@atilius To není špatný nápad. Jak ty mě, tak já tobě. 🙂
Odpovědět
@monickajezek jestli máte už projekt na SÚ na ohlášce, tak bych od developera vzal jejich smlouvu s tím, že si ji projdu ještě s právníkem, aby mi ji odpřipomínkoval a natahoval bych to až do udělení stavebního povolení a nabytí právní moci.. Samozřejmě slušností pak je, udělat obdobný ústupek i druhé straně, až jej bude potřebovat.. ale upisovat se k tomu pod finanční sankcí, to bych nedělal.
Odpovědět
A co takhle změnit dřevěné obložení domu za omítku? To už by jejich souhlas nebyl potřeba.
Odpovědět
S namitkami sousedů mám bohaté zkušenosti. Povolení výjimky z odstupove vzdálenosti a stavební povolení garaze trvalo necelé 2 roky včetně mistniho šetření a kolečka 2x přes krajský stavební úřad (jednou výjimka, podruhé povolení). V současné době vyrizuji povolení stavby 3 metroveho plotu bez souhlasu souseda. Ohlášení záměru postavit plot jsem podává na stavební úřad na jaře, v současné době (září) jsem ve fázi vyjádření k odvolání souseda a spis půjde na krajský stavební úřad. A to jsem doteď měla štěstí, že místní SU měl vše v pořádku a kraj nevrátil věc k novému projednání.
Odpovědět
@yesman asi si nerozumíme. Já je blokovat nechci, oni hodlají blokovat mě
Odpovědět
@doog děkuji, tato hra o čas mě také napadla. Dle informace ze stavebního úřadu mají dnes poslední den na podání námitky. Dle Vaší odpovědi jsem teď zmatena - mohou tedy ještě něco podat do nabytí právní moci? Nebo jen v rámci lhůty na vyjádření, která tedy končí dnes? (15dní od doručení obeslání účastníků řízení)
Odpovědět
@cbr600rr to nebude potřeba jejich souhlas ale pořád mají šanci na námitky
Odpovědět
Myslím,že vás potřebují vystrašit a mít v hrsti. Pokud jde o developerský projekt tak se to nikdy neobejde bez komplikací, bude hluk, prašnost, dostanou se do skluzu ap. Jesti už mají nasmlouvané zájemce tak potřebují stavět a bojí se spíš třeba stížností z vaší strany na viz výše a aby se jim proto projekt neprotahoval. Nějaký centimetr obkladu asi není úplně zásadní. Slíbit jim, že budete tolerantní klidně můžete, ale ne smlouvou s pokutami.
Odpovědět
@monickajezek pred nabytím právní moci se můžou všechny zainteresované strany ještě odvolat, takže důležité pro vás bude až to nabytí právní moci.. pokud je ta ale ve stavu jak píšete, tak vy na nabytí právní moci už čekáte a tak se stane zítra? Hádám podle toho co Vám úředník na SU sdělil ohledně možnosti jejich odvolání, protože lhůta na vyjádření k rozhodnutí SU je právě ten interval před nabytím právní moci
Odpovědět
@doog Cekaji na namitky
Odpovědět
Článek se načítá
@puhelin to ale u ohlášení stavby (předpokládám tento postup z důvodu, že mají podpisy sousedů) znamená čekání na nabytí právní moci, tedy 15dnu, kdy to můžou napadnout i přesto, že s tím dříve souhlasili. V případě řízení formou stavebního povolení by to bylo samozřejmě zase jinak a tam se čeká na připomínky ještě před rozhodnutím SU.. nebo se pletu?
Odpovědět
@doog Ano, pletete se. Pokud by se jednalo o ohlášení stavby, tak vydaný souhlas nabývá právních účinků dnem doručení stavebníkovi. Žádných 15 dnů se nečeká. Protože však čekají na námitky, tak se zřejmě nejedná o ohlášení stavby, ale o stavební řízení (popř. společné řízení). Namítat mohou v určené lhůtě. Potom vydá SÚ rozhodnutí, proti kterému může kterýkoliv účastník řízení podat odvolání.
Odpovědět
@milanq v tomto případě mají pak kolik času na to odvolání po vydání rozhodnutí SU? To je asi ten údaj, který by mohl tazatele pomoci. To je předpokládám těch 15 dnů? @monickajezek takže podle toho jakou formou je vedeno řízení na SU (viz jak píše výše milanq) tak tolik času potřebujete ještě získat.. "prozdržovat"
Odpovědět
@doog Ano, do 15 dnů od doručení písemného vyhotovení rozhodnutí.
Odpovědět
Děkuji. Ano jedná se o stavební řízení. Možná jsem Vás spletla s tím souhlasem s PNP - to bylo na koordinační situaci, protože mi to tak poradili na SÚ. Tak uvidíme v pondělí, zda dali námitku. A pokud ne, stále budou mít těch 15dní na odvolání. Děkuji všem!
Odpovědět
@monickajezek A velebnosti jdu blejt...Stavební zákon stojí za...ale hlavně si to dělají sami lidi. Jeden větší vychcánek než druhý.
Odpovědět
@panlorenc No konečně kvalitní příspěvek. Teď už je nám to všechno jasné.
Odpovědět
@jozkakomosny Tak moment...to nebyla obhajoba stavební legislativy a naprosto chápu (nepodporuju ale) lidi co si rádi "pomůžou" jinak.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?