Odstupová vzdálenost od sousedního pozemku

Dobrý den, chápu prosím správně, že povinná odstupová vzdálenost 2m od sousedního pozemku se měří (počítá) od povrchu zdi (fasády)? Nebo jinak - jak je to s po fasádě vedenými okapovými svody a přečnívajícími okenními parapety? Zdravý rozum mi říká být v klidu, protože svody ani parapety nijak neovlivní manévrovací prostor kolem domu, kterým je zdůvodněna nutnost té minimální 2m odstupové vzdálenosti, ale, co si budeme povídat, zákony a zdravý rozum se u nás ne vždy protínají, že... 🙂 Děkuji, Honza
Odpovědět
Je to bud od vnejsiho lice fasady, nebo pokud stavba ma z te strany sloupy a ne stenu, je ta vzdalenost pocitana od pudorysneho prumetu strechy. Viz metodika ministerstva pro mistni rozvoj.
Odpovědět
puhelin: Děkuji moc, doufal jsem v to.🙂 Měl bych ještě doplňující dotaz, kvůli schování pouzder se žaluziemi pod omítku - ty tzv. "šambrány" (3-4cm) kolem oken se do vnějšího líce fasády počítají? Zdravý rozum mi opět napovídá, že by to tak být nemělo, ale...? Děkuji, Honza
Odpovědět
@jenda1977 Urcite ne. Jako se nepocita ani presah parapetniho plechu 🙂
Odpovědět
puhelin: Paráda, děkuji mnohokrát🙂
Odpovědět
Vyhláška říká: "Vzájemné odstupy a vzdálenosti se měří na nejkratší spojnici mezi vnějšími povrchy obvodových stěn, balkonů, lodžií, teras, dále od hranic pozemků a okraje vozovky pozemní komunikace." Takže žádné svody ani parapety se nemusí brát v úvahu. Buďte klidný.
Odpovědět
2 m jsou, ale pouze na výjimku.
Odpovědět
@tinabla Zalezi na tom, co stavi a kde to stavi.
Odpovědět
A když budete mít okna k sousedům musí to být 4m.
Odpovědět
@sobii to není úplně pravda s těmi 4m. Ohledně 4m jde pouze o to, že ve speciálních stísněných podmínkách umožňuje zákon stavět od sebe domy s rozestupem 4m, ale pak tam nesmí být právě ty okna. Jinak když nejsou stísněné podmínky tak se uvažuje 7m mezi domy, takže pak je nejspravedlivější mít od pozemku 3,5m, ale minimum je 2m pokud na sousedním pozemku nic nestojí. (Jinak řečeno pokud já postavím dům 2m od hranice, tak soused bude muset stavět 5m od hranice). Samozřejmě po domluvě se sousedem se může stavět klidně přímo na hranice, ale pak už je to na výjimku.
Odpovědět
@tomus Presne tak.
Odpovědět
Tak to nevím , zrovna řeším stavební povolení a projektant mi řekl 4m od sousedního pozemku pokud tam na tu stranu budou okna.
Odpovědět
@sobii Povoleni na rodinny dum? Tam se pocita 7 metru od sousedova rodinneho domu. Jestli on je od plotu 3 metry, vam do 7 metru zbyvaji 4 metry.
Odpovědět
Článek se načítá
Rekreacni objekt, s na druhém pozemku zatím nic nestojí.
Odpovědět
@sobii Treba to mate dane uzemnim planem. Dva rekreacni domy maji byt podle vyhlasky od sebe dokonce 10 metru. Ale ani rekr. dum od RD zadnou vzdalenost predepsanou ve vyhlasce nema.
Odpovědět
Nevím, možná tomu rozumíte víc než projektanti, já ne. 😉
Odpovědět
Profilova fotka
Tak možná by bylo vhodné poslat puhelin číslo vaší parcely a obec (ideálně odkaz na územní plán, aby neztrácela čas hledáním), třeba by vám to proklepla, dle předchozích příspěvků soudím, že je legislativně dobře nabitá 😉
Odpovědět
@petrkunc132 Jisteze. Jen reaguju na to, ze stavet 4 metry od plotu zadna vyhlaska nenarizuje. A se mnou i @tomus
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin soudím i podle příspěvků u jiných 😉
Odpovědět
Já se nehadám. Jen mi to bylo řečeno a tak jsme to udělali. 🙂
Odpovědět
Jen pro dovysvětlení - stavím RD na půdorysně atypickém pozemku (zužující se nudle) a pro zachování širší části pozemku pro zahradu jsme dům nechali projektanta "narvat" co nejvíce do té užší části, doslova na centimetr. Na vedlejším pozemku již dům stojí, a to nějakých 7m od hranice pozemku svým nejbližším bodem. Takže povinný 7m odstup mezi dvěma stavbami je dodržen, my jsme limitováni povinnými 2m na straně jedné (soused) a 3m na straně druhé (uliční čára). Šlo mi jen o to, co na domě smí legálně přesahovat ten povinný odstup 2m. Chybou při kopání základů jsme "ujeli" o 10 cm "ven" a protože obvodové zdivo kopíruje vnější okraj základových pasů (a až po vyzdění 1.NP se na chybu přišlo), musíme místo 20cm PES zateplit dům pouze 10cm energeticky kvalitnějšího polystyrenu. Z hlediska energetických parametrů domu je vše OK, nový PENB vyšel jen o chloupek hůře než ten původní (zdíme z lepších cihel, než co byly v projektu a navíc jsme díky systému vytápění měli ještě i nějakou rezervu k dobru, což v součtu naštěstí dává kýžený výsledek PENB), ale pořád se vejdeme do kategorie nízkoenergetického domu, dle které musíme dům postavit. Ale protože chceme předokenní žaluzie a chceme je mít schované na úrovni překladů pod omítkou a pouzdra těch žaluzií se do 10cm zateplováku neschovají, tak právě proto jsem se tady ptal na možnost přesahu těch šambrán kolem oken, kterými chci ty pouzdra žaluzií schovat do fasády. Máme totiž velice pozorné sousedy, kteří, kromě toho, že nám zdrželi vydání stavebního povolení o 10 měsíců (z celkových 14), podali podnět na SÚ, pro nedodržení toho 2 odstupu a díky tomu jsme (naštěstí alespoň takto relativně včas) přišli na tu chybu v rozšíření základů o 10cm na každé straně. Takže sice je to komplikace, ale naštěstí docela dobře řešitelná. Kdyby chytráci počkali až na dokončení fasády a pak s tím teprve vyrukovali, to bych se šel asi zabít... Teda dřív by mě zabila manželka, že jsem si to nepohlídal. Teď už ale aspoň víme, kudy přesně vede hranice pozemků a s čím se tedy dá pracovat. Ano, vím, že jsme blbci, obzvláště v situaci, kdy už z podstaty projektu se jedná o centimetry a s vědomím toho, co vedle nás žije za přející dobráčky, ale stalo se a já jsem hlavně rád, že jsme z toho vyšli ještě takhle lacino. Halt stavím poprvé, příště už bych si dal sakra majzla.
Odpovědět
Nezakládam novou diskuzi. Nevíte jak je to prosím se sítěmi? Jak daleko od sousedního pozemku musí vést vodovod? A jak je to s jeho ochranným pásmem? Děkuji.
Odpovědět
@veronikaka Tak, aby ochranným pásmem nenarušil možnost využití sousedního pozemku. Konkrétní hodnotu OP Vám pro konkrétní případ sdělí příslušný správce vodovodu (obvykle VaK nebo obec).
Odpovědět
@milanq Rozumím tomu správně, že ochranné pásmo může končit hranici pozemku?
Odpovědět
@veronikaka Může, ale nemusí. Je to individuální, podle způsobu využití pozemků, staveb na nich, územním plánu apod.
Odpovědět
@jenda1977 je to od svislé konstrukce, okapy, přesahy atp se neřeší.
Odpovědět
@veronikaka @veronikaka Jak daleko, o tom rozhodnou ochranná pásma. Může to být 1 m nebo taky 25 m.
Odpovědět
@veronikaka Správce vodovodu se vyjádří maximálně tak k jejich vodovodu (hlavního řadu). Samotná přípojka ochranné pásmo nemá, aspoň tak to bylo před 10-ti roky a pokud vím neměnilo se to. Pokud vede na vašem pozemku, tak klidně těsně vedle plotu (i budoucího teoretického) ale řekl bych že rozumné minimum je 50cm od sousedního pozemku. Pokud vede na cizím pozemku a řeší se břemeno, tak pro jeho účel je třeba nějak ten zábor vymezit, tam stačí 50cm celková šířka.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?