Menu Forum

Souhlas sousedů s umístěním stavby - s podmínkou

20. zář 2016  •  Otázka  • 
fotoportrét
fotoportrét
beam1969
25
Registroval se 27. února 2016 na modrastrecha.cz. Přidal 120 příspěvků. Má 2 přátele. Region Praha.
  • Již bydlím v domě
    Region Praha
fotoportrét
fotoportrét
beam1969
25
Registroval se 27. února 2016 na modrastrecha.cz. Přidal 120 příspěvků. Má 2 přátele. Region Praha.
  • Již bydlím v domě
    Region Praha
 Ahoj všem,
situace: chceme stavět, ale parcela je úzká a tak po dohodě se sousedem budeme mít odstup od hranice pozemku 2m. Dohoda je možná, ovšem soused si klade podmínky, za kterých tuto dohodu bude akceptovat. Jde např. jaký typ plotu a jak vysoký bude mezi námi, naše svolení s jeho odstupem 2m v budoucnosti atp.
Otázka je, jak toto zapracovat do souhlasu, který od něj potřebuji nebo jak jinak to řešit - nějakou smlouvu, či jak?

Díky,
B.
20. zář 2016 ve 14:15  •  již bydlí v domě  •  To se mi líbí
 Přidej svoji odpověď
fotoportrét
fotoportrét
jitulkaka
336
Registrovala se 10. listopadu 2012 na modrastrecha.cz. Přidala 544 příspěvků. Má 66 přátel. Region Zlín.
fotoportrét
fotoportrét
jitulkaka
336
Registrovala se 10. listopadu 2012 na modrastrecha.cz. Přidala 543 příspěvků. Má 66 přátel. Region Zlín.
 Odstup 2m od hranice je podle vyhlášky, takže to máte v pořádku, na to nepotřebujete souhlas souseda a zvláště jestli jeho barák ještě nestojí. Potřebujete souhlas se stavbou (obecně).
Teď záleží na vás, jak budete postupovat.
1) když stavebnímu úřadu nedodáte souhlas souseda, převede vám žádost do řízení, ke kterému souhlas souseda nepotřebujete a bude-li mít jako účastník řízení námitky, stavební úřad se s nimi vypořádá. Rozhodně by vám neměl právo mluvit do typu a výšky plotu, ani do 2m od hranice jeho pozemku. Takové požadavky by SÚ měl vyhodnotit jako neoprávněné. Takže pokud nespěcháte na povolení a nemíníte podléhat vydírání, volila bych tuto cestu.
2) můžete sousedovi vyhovět a o plot požádat v rámci povolení RD, tudíž v dokumentaci bude napsáno, jaký plot bude, čímž souseda uklidníte. Co se týká jeho vzdálenosti 2m od vaší hranice, je to složitější. Klidně s ním můžete uzavřít smlouvu o tom, že mu v budoucnu takový souhlas dáte. Podle občanského zákoníku bude taková smlouva platná, ale to bude smlouva pouze mezi vámi dvěma. Předpokládám, že byste takovou smlouvu dodrželi a dali mu souhlas. Pro SÚ však nebude vaše vzájemná smlouva nijak závazná a stejně může po sousedovi v budoucnu požadovat odstup 7m od vašeho RD, jak stanoví vyhláška (pokud u vás nejde o zvlášť stísněné podmínky, kdy může být mezi dvěma RD vzdálenost jen 4m, pokud byste v protilehlé stěně neměli okna obytných místností). emoticon
20. zář 2016 v 16:43  •  To se mi líbí