Odvětrávání půdního prostoru bungalovu

Ahoj, prosím o radu a názor. Setkali jste se někdy s tím, že se má odvětrávat půdní prostor nějakou větrací mřížkou v podhledu u bungalovů, když je zateplen jen strop. Je to podle firmy JUTA z důvodu lepšího odvodu tepla z půdy v létě a vlhkosti v zimě. Co se ptám lidí z bungalovů, tak to nikdo neřeší. Stavím bungalov 10x14m , přesah 60cm, střecha 24stupn, střešní folie Tyvek, taška Tondach Samba 11, Vazníky, strop zateplený stříkanou pěnou 25cm. Půdní prostor nezateplený. Napadlo mě udělat po celém obvodu střechy 2cm vysokou mezeru s mřížkou pod okapnicí na které je nalepena difůzní folie. Podobnou jako se dělá odvětrání nad okapnicí . V létě si myslím že by to vazníkům prospělo, ale mám obavy aby to nedělalo neplechu v zimě a ochlazovalo to třeba zateplení stropu. Děkuji za každý názor
Odpovědět
@luk12345 taky máme bungalov s nezateplenou půdou a odvětrávání jsem v projektu neměl .. ale udělal jsem do podhledu na kratších stranách 2 větrací mřížky (už jen proto, že mám přívod vzduchu ke krbu z půdy) ... a zatím to stačí ...
Odpovědět
Ano, mame to tak, na hrebenu strechy mame Lomanco a v podhledech 4 mrizky 40x40 cm. Jsou v barve fasady, nehyzdi to nijak, clovek si toho ani nevsimne. Bylo nam to doporuceno v kombinaci s Lomanco pro zabraneni kondenzace pri ,,studené strese".
Odpovědět
@luk12345 Je třeba upřesnit váš dotaz...není jasné, zda myslíte odvětrávání půdního prostoru a nebo odvětrávání skladby střešního pláště. A druhá věc, je že byste měl stavět podle projektu a taky s TDI a to nemyslím nafťáka 😉
Odpovědět
Samba 11 (přejmenované na SENSATON 11) má možnost odvětrávání, viz jejich prospekty.
Odpovědět
+ přílohy V tom řezu je to sice zateplené až k hřebenáči, ale je to jen příklad. U nezateplené půdy může proudit vzduch z půdního prostoru přes ten hrebenáč.
Odpovědět
Profilova fotka
@luk12345 Děláš to pro sebe tak to udělej tak jak se to má! Píšeš že máš strach aby se něco nedělo tak to prostě udělej a ten strach pomine. Taky jsem udělal odvětrání v předposlední řadě u hřebenu pomoci větracích tašek a k tomu ještě odvětrávaný hřeben. A to je půda jen pochozi a nezateplena, dům je přízemní se Sedlovou střechou 15x10 m. Tohle řešení není nákladné a vyřeší spoustu problémů.Mrkni do alba střecha jsou tam fotky
Odpovědět
@luk12345 Také mám bungalov sklon 25, odvětrávání mám jen přes větrací tašky a problém nepozoruji. Co mě ale zarazilo je, že máte jen 25 cm izolace ve stropě, to je na dnešní dobu docela málo.
Odpovědět
My to měli přirozeně, mezera mezi foliemi a plechem, tam to profukovalo vždy, dalo se vidět ven pod plechem. Nakonec jsem to vyřešil 5cm EPS a je na půdě do 40C na podlaze a 50C u hřebenu maximálně v létě. S tím, že jsem pomohl tomu a srazil TZ o něco
Odpovědět
@luk12345 odvětrání by mělo být vím o případech kde nic neudělali a rosí se jim v zimě trámy potřebujete tu vlhkost co vám projde dostat ven. Ikdyz máte parosku tak vždy něco projde.
Odpovědět
@luk12345 jak zde již někdo napsal, těch 25cm není žádná sláva. Důležité je také to, zda máte na straně interiéru parotěsnou folii. Pokud ne, tak musíte zajistit pořádné větrání.
Odpovědět
Profilova fotka
@edison101 Ano viděl jsem pár fotek kde byly už i plesnivé trámy či vazniky a to právě z tohoto důvodu že to nikdo "neřešil". Uzavřeny střešní plášť a půdní prostor.
Odpovědět
@jarin1 řada lidí si myslí a bohužel je v tom podporují i některé firmy, že v případě zateplení PUR pěnou není nutná parotěska. To částečně platí jen v případě tvrdých pěn. V opačném případě tam musí být parotěska nebo je nutné zajistit opravdu důkladné provětráváni. Jinak to dopadne jak uvádíte. Minimálně v dolní části bude docházet ke kondenzaci.
Odpovědět
Článek se načítá
Podle stavební dokumentace, kterou kreslil projektant evidovaný ČKAIT u RD s pultovou střechou cca 6,5 stupně, krytou PVC folií nikterak neřešil odvětrání půdního prostoru. Skladbu střechy jsem řešil s firmou JUTA neboť jsem chtěl od nich použít parotěsnou folii a jejich další výrobky. Konzultoval jsem e-mailem a poté i telefonicky skladbu střechy s jejich technickou podporou, po zaslání stavebních plánů jsem se nestačil divit. Potřebu odvětrání řeší normy, kdy je stanoveno jak konkrétně má odvětrání vypadat, jaké má mít rozměry, parametry. Myslel jsem si, že když stavební ůlány kreslil - navrhoval odborník, že je vše dle platných norem. No prostě - nebylo. Odvětrání vnitřního prostoru střechy - nad parotěsnou folií, nad skladbou minerální vaty jsme samozřejmě nakonec řešili a prostor je odvětráván. Ve firmě JUTA v oddělení technické podpory Vám zcela jistě dobře poradí a nastíní jakým způsobem to odvětrání vyřešit. I když správně by to měl řešit Váš projektant.
Odpovědět
@franti_p Zdravím, Takže JUTA. Takže pan Rypl. Klasika... No, on je extrémista. Pro takového člověka neexistuje dobře střecha ani žádná skladba. Neslyšel jsem od něj nikdy, že je něco dobře. ...
Odpovědět
Podle mě je ještě také důležité zdali je instalována rekuperace. Pokud ano tak se to také nemusí tolik řešit. Máme rekuperaci a spíš bojuji naopak s nízkou vlhkostí, tedy do půdy téměř žádná vlhkost nejde.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 ano je to tak, zlatá minerální vata, či foukaná, této pur izolaci jsem nepřišel na chuť. Za tu naší jsem rád protože dobře tlumí hluk a taky udrží teplo. S tou kondenzaci jsem si to názorně otestoval když jsme neměli uzavřený přístup na půdu tak jak se dole za topilo v zimě tak skoro celá strana jedné části střechy difuzní fólie byla pokrytá kapičky vody a i částečně vata shora takže jsem to rychle uzavíral a vetral půdní prostor okny. Prostě fyzika se nedá ochcat..
Odpovědět
@edison101 Projde vlhkost, docela dost se jí natlačí např. okolo vlezu na půdu, kde jsou půdní schody, tam máme trámy orosené a mokré v zimě. Nebo skrz zdivo, dostane se vlhkost do něho přirozeně a potom se táhne nahoru okolo parotěsky a všeho, zejména když končí nad stropem až, tak skrz ty cihle.
Odpovědět
Děkuji za rady
Odpovědět
@jarin1 Přesně tak, taky jsem rychle řešil zateplený dekl nad průlez.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?