Vlhký strop v místnostech pod střechou

Stavíme rodinný dům - 2 podlažní s rovnou střechou. Máme na konci prosince udělané vnitřní omítky a před měsícem podlahy - suchý beton. Největší vlhkost z prosincových omítek je už z domu pryč. Po podlahách už v domě nebyla takový vlhkost - usuzuji z toho, že už netekla voda po oknech tak jako po omítkách. Asi před měsícem jsme si všimli kapek vody na stropě v 2.NP ve dvou různých místnostech. Kapky vypadají jako zkondenzované (jako např. na stropech v jeskyních), nejsou tam mapy jakoby zatékalo. Ale jsou zkondenzované jen v určitých místech a to vždy podél obvodové zdi domu. Střecha je rovná panelová. Cihly Porotherm 44 bez izolace. Stavbyvedoucí nám tvrdí, že je to vlhkostí v domě. Ale přijde mi, že kdyby tu bylo vlhko, že jsou třeba mokrá okna, že tam se bude vlhkost srážet víc. Napadá vás, čím by to mohlo být? Jestli nemůže být střecha nějak špatně izolovaná? Nějaký tepelný most? Děkuji.
Odpovědět
@janazzz Píšete, že je to podél obvodové zdi. Je možné, že je to tepelný most ze špatně izolovaného věnce. kupte si infrateploměr a změřte si povrchovou teplotu v místě, kde dochází ke kondenzaci a třeba o metr níž. Měření udělejte na více místech. Pokud je tam teplotní rozdíl větší než cca 3 stupně, je to tepelný most.
Odpovědět
@zubr487 dům ale ještě není vytápěný, to zatím asi nejde změřit, ne? Je stále ve fázi stavby. A pokud by se jednalo o věnec, nebyla by vlhkost po celém obvodu? Děkuji.
Odpovědět
@janazzz prvotní problém je samozřejmě vysoká vlhkost. Ptal/ptala jste se, zda tam nemůže být problém s tepelným mostem. Jednou z možností jak to ověřit je použití termokamery a nebo jednoduché změření povrchových teplot. Pokud se staví bez zateplení, tak je to citlivé na pečlivost stavitele. Chyby se pak projevují v místech věnce, překlady a ostění oken. Pokud se jedná o chybu věnce, tak to nemusí být po celém obvodu. Já ani nevím, zda v těch místech máte věnec, takže mohu radit jen obecně
Odpovědět
@zubr487 měl by tam být věnec, ale ten zateplený je.
Odpovědět
Kondenzát se bude tvořit tam kde je nejnižší teplota. Je možné že se stoupající venkovní teplotou už nejsou okna ta nejstudenější místa, ale jsou to, na první pohled paradoxně, betonové kusy pod dobře izolovanou střechou, protože si stále drží "zimní" teplotu. Stavbyvedoucí může mít pravdu v tom že stavba stále uvolňuje vlhkost a ta někde bude kondenzovat, pokud ji neodvětráte. Nezdá se to, ale čerstvá stavba obsahuje hektolitry vody. @zubr487 vám radí dobře, kupte si infrateploměr a porovnejte si teplotu stropních dílců třeba s teplotou okenních rámů a překladů. Pokud naměříte na stropě nižší teplotu než na okně, nejspíše se bude jednat o kondenzát ze vzdušné vlhkosti. Pokud tomu bude naopak, mají stropní dílce stále vysokou vlhkost z výroby a "potí se" , nebo bych hledal kudy dovnitř teče. Dobrým ukazatelem je také nějaký jednoduchý měřák vzdušné vlhkosti. Vysoké procento RH znamená že se při minimálním poklesu teploty bude někde tvořit kondenzát.
Odpovědět
@janazzz zatím bych to neřešil. Je možné, že je to jak píše @obludak a kondenzuje to jen díky vysoké akumulační schopnosti železobetonu.
Odpovědět
@zubr487 tohle mi stavbyvedoucí právě tvrdí. Jen mi bylo podezřelé, že je to jen v některých místech. Děkuji moc za rady.
Odpovědět
@obludak Já to pozoruji už víc jak měsíc, takže tou stoupající teplotou to nebude, to byl ještě sníh v té době si myslím. Děkuji moc za rady.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?