Elektrokotel nepřetržitě topí - vysoká spotřeba

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den, chtěla bych požádat o radu ohledně elektrokotle a vysoké spotřeby el. energie. Máme kotel Protherm RAY 9KE a teplovodní podlahové topení. V domě bydlíme teprve měsíc a dost nás znepokojuje vysoká spotřeba a to, že kotel běží nepřetržitě celých 24h. Všude na diskuzích jsem se dočetla, že lidem kotel spíná v určitých intervalech a topí jen několik hodin denně. Poslední dny jsme si hlídali spotřebu el. energie a výsledek nás moc nepotěšil, proto se snažíme zjistit, jestli je to normální nebo je v něčem chyba (např. to nepřetržité topení). Naše denní spotřeba jen za topení vychází na cca 40 kW, kotel nastavený na 28 stupňů (v domě max. 22 stupňů). Máme podkrovní dům o užitkové ploše 108m2. Dům je postavený z heluz family 50 bez zateplení. Nemáme ještě nainstalovaný termostat. Je možné, že by to mohla být příčina vysoké spotřeby? Je v pořádku, že kotel jede nepřetržitě? Všem předem děkuju za rady!
Odpovědět
1
2
U nas mame bojler "na furt", protoze mi vadilo, ze vzdy presne v dobe, kdy jsem potreboval, aby jel, tak byl VT a bojler odpocival. Jinak kotel na VT prepina, ikdyz jak pisou ostatni, nema to moc vliv na cenu v D57d @wpavel ja vim, ekviterm ma vyhody, ale takhle si aspon pohlidam, aby mi bojler neposilal do podlahy moc teplou vodu - nas lepeny vinyl ma dovolenou max teplotu podlahy 28st, takze teplota vody v podlaze by nemela prekrocit nejakych 31 (muj odhad, nemeril jsem povrchovou teplotu podlahy u teto teploty vody).
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Profilova fotka
Zdarec, mam nove elektrokotel Protherm 12 ke.... doted jsem zil v panelaku tak jsem jen otocil kohoutkem a tekla tepla voda. Snazim se nejak rozumne nastavit kotel na ohrev teple vody.... uz jsem si s tim trosku hral a z puvodne nastavene hodnoty na 65 st. jsem momentalne na 48 st. a pohoda. Ted laboruju jeste s tim, ze ve vsedni dny, kdy jsme v praci, bych nastavil hodnotu nizsi a pak na vecer uz zase vyssi tak, aby se cely den zbytecne neudrzovala teplota 48 st. Ma to nejaky vyznam? Usetrim tim elektrinu? A o kolik niz by bylo cca rozumne jit?🙂 Dekuji za Vas cas 🙂
Odpovědět
@zdenek_valek teplota teplé vody by neměla jít pod 50°C, protože pak hrozí pomnožení legionel 🤔
Odpovědět
Profilova fotka
Aha, neco takovyho me napadlo, pak jsem si rekl, ze to bude uz upravena voda kdyz je pitna 😄 ale tak asi ne 🙂) jak rikam, jsem v tomhle trochu volsovej. Tak nastavim 50 zase zpatky 🙂
Odpovědět
@zdenek_valek Voda co projde nějakým ohřívačem tak se zní stává TUV a není pitná. Jestli se bojíte legionelli tak teplota 50 st. nepomůže. 60 až 80 ° C – termická dezinfekce – legionella umírá ihned 66 °C – legionella umírá během 2 minut 60 °C – legionella umírá během 32 minut 55 °C – legionella umírá během 5ti až 6ti hodin 20 až 45 °C – legionella se množí 20 ° C a nižší – legionella se nemnoží, ale zůstává ve “spánku” do doby, než se teplota zvýší
Odpovědět
@wpavel pomůže, protože legionely jsou ve vodě prostě přirozeně, ale v počtu, který za běžných okolností není po zdraví škodlivý, při teplotě 50°C se legionela přestává množit, takže je tam v tom počtu, ve kterém je to ok, pod 50°C se množí a pokud jedeš třeba na týden pryč a pak přijedeš a dáš si sprchu, tak jí v tý teplý vodě může být mnohonásobně více a při nešťastný konstelaci můžeš onemocnět...
Odpovědět
@plaintruth Asi jste nepochopil princip likvidace legionelli, stačí jednou za týden nebo 2 týdny zvednout teplotu na 66 st a je po ni a další období ohřívat vodu jen jak mi vyhovuje třeba těch 48 st.
Odpovědět
@wpavel nestačí, nikdy ji nezlikviduješ, pořád tam bude a když budu počítat s jednotýdenním intervalem což je 168 hodin, tak je schopná se za tu dobu pomnožit 42x , takže z jedné legionely, která tam zůstane, nebo se tam dostane po opětovném poklesu teploty jich je za týden 4 398 046 511 104 ..takže pokud se chceš zabít, za nepříznivých okolností, tak to tak klidně dělej... ..loni to chytil manžel kolegyně a skoro umřel, nakonec to zvládl, po více než roce léčení už nemá na plicích žádný nález, přesto je pořád jak kdyby ho přejel vlak...
Odpovědět
Profilova fotka
A da se tedy aspon nejak obecne rict, jestli ekonomicky vyhodnejsi tam mit nonstop nastaveno treba tech 55 stupnu ...nebo si to udelat tak, ze treba 2:00 - 5:00 budu mit 60 (v 5:00 vstavame a odjizdime do prace) 5:00 - 12:00 dam treba tech 45 12:00-18:00 dam 60 A pak zas do dvou do rana 45
Odpovědět
@plaintruth Jo taky jsem to chytil a byl to Covid-19 🙂 . Plašíte lidi, po dobu topné sezony ohřívám TUV na 45st, v létě solárem klidně na 75st a klidně žiju už 65let.
Odpovědět
@wpavel on ale neměl covid, ale legionelózu ..celej rok byl posranej strachy, protože, kdyby si ho chytil ještě covid, tak by to nerozdejchal... ..všechno je o stavu imunity, zdravýmu člověku se nic nestane, pokud jich nemá zrovna plnej bojler, ale může nastat situace, kdy se to velice rychle změní..
Odpovědět
@zdenek_valek ..já bych nechal jednu teplotu nonstop
Odpovědět
Článek se načítá
My máme Bojler dražice smart, a opravdu jednou za týden skočí bojler nad 60st, jinak má přes 40.
Odpovědět
@adula000 Ano trochu lepší zařízení tu teplotu umí zvednout automaticky. Mají to i AK.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech

Odpověď na příspěvek od zbranda:

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu ohledně ele…
@zbranda Dobrý den. Jak jste vyřešila tento problém? Mám podobný s kotlem Protherm Ray. Děkuji
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od michal19931993:

@zbranda Dobrý den. Jak jste vyřešila tento prob…
@michal19931993 Pokud máte vyhovující interní teplotu, tak máte v podstatě tři možnosti 1) snížit interní teplotu a teplejší svetr. 2) zateplit dům 3) elektrokotel nahradit jiným ekonomičtějším zdrojem (např. TČ)
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od michal19931993:

@zbranda Dobrý den. Jak jste vyřešila tento prob…
@michal19931993 Záleží od ztráty domu, jednoduše pokud budu mít kotel 9kW ztráta domu v -12 bude třeba 12kW tak pojede furt a ještě nebude stačit
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?