Podlahové topení - el. odporové dráty vs. vodní topení

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den, stavíme dřevostavbu a jako vytápění máme vybrané elektrické odporové dráty. Nyní, když jsme začali řešit rozvody s elektrikářem, tak nás od tohoto topení zrazuje, že prý se stává, že se kabel rozbije a musí se rozkopat podlaha. Prý je lepší elektrokotel a vodní topení. Nevím, jak to vychází finančně, ale investice do elektrokotle bude nejspíše nemalá a navíc jsme limitování i místem (malá technická místnost). Je zde někdo kdo má v podlaze odporové dráty, popř. jak je s nimi spokojen??? Děkuji
Odpovědět
@baru77 Díky za příspěvek :-) takže máte topné folie a v koupelně rohože...chápu dobře, že to máte hned pod podlahou? Nezalité v betonu či anhydridu?
Odpovědět
@vitkovi tak to je na vytápění el.docela dost.Všeobecně se udává hranice do 5kW kdy se to vyplatí.Nekoukal jsem,jaký máte další zdroj vytápění.Samozřejmě topit el.můžete,ale počítejte s trochu většíma zálohama.
Odpovědět
@vitkovi V tom případě bych si hodně dobře rozmyslela, jestli budete topit elektřinou....když si k tomu připočtete další zdroj (který mít musíte-nejspíš krb? ), tak bych nejspíš zvažovala tepelné čerpadlo vzduch/voda. Zkuste si hodit různé druhy topení do kalkulačky na TZB info, sice je to orientační, ale pro představu kolik asi budete platit se to využít dá.
Odpovědět
@fotrtom momentalne se pripravuji na stavbu, ktera se bude realizovat na jare a proto objizdim baraky, lidi a ziskavam jejich zkusenosti, takze ano takhle jsem nabral zkusenosti ohledne podl topeni el dratama. Ale ano mam i zname primo v rodine, kteri to maji el dratama a jsou spokojeni. Ale bydli tam teprve 2 roky. Jini ale spokojeni nejsou, prestala jim topit pulka koupelny, pulka obyvaku aco ted. Pani at serozhodne jak chce, muze patrit do spokojene poloviny.
Odpovědět
Profilova fotka
@vitkovi Přesně tak, je to hned pod podlahou.
Odpovědět
Profilova fotka
Investice do drátů a vody je v podstatě stejná. Rozdíl je jediný zásadní - každoroční provozní náklady. U drátů naprosto nic nevymyslíte, prostě topíte drahou elektrikou a nebo, když Vás to bude žrát zaživa, podlahovku vypnete a pořídíte úplně jiné topení. Třeba topící klimatizace. U vody až Vás to bude žrát dříve nebo později pouze přepojíte elektrokotel za jakékoli levné tepelné čerpadlo a jedete rázem za půlku i s amortizací. Další výhodou vody je odnášení energie z přetopených jižních místností do chladnějších severních a ti zkušenější podlahovkou v letních vedrech i chladí. Jsou to Vaše peníze a Vaše rozhodnutí. Voda nerupne ani po desetiletích, na hledání přerušených drátů pod dlaždičkami mám celkem úspěšnou technologii sledující elektrické pole kolem drátů. Víc se lze dočíst v mém profilu.
Odpovědět
Taky se přidám s vlastní zkušeností. Máme skoro 5 let podlahovku el.odporovými kabely zalitými v anhydridu v celém domě (117 m2 zastavěná plocha, dřevostavba) včetně koupelny. Plyn bych nechtěla ani za zlaté prase, tepelné čerpadlo taky ne, na střeše mám solary. V technické místnosti pouze bojler který na el.ohřívá v zimě vodu. Od jara do podzimu mi vodu nahřívají hlavně solary. Náběh topení při sepnutí podlahovky je rychlý, v každé místnosti mám nastavenou teplotu jakou chci (v ložnici 18 st, v obýváku 21,5 v koupelně 24 st.). Hlavní je pro mně velmi jednoduchá a přesná regulace přes centrální digitální ovladač kde si můžu nastavit různé teploty v jednotlivých místnostech a časy kdy se to má ztlumit. Když je v létě zima zatopí mi jen koupelna. Když zatopíme v krbu vypne se topení do podlahy, reaguje to přesně na podmínky, které v místnosti jsou. Máme dlažbu a v pokojích plovoučku. Nepociťuji žádný rozdíl, teplo máme všude. Když nejde ektrika máme krb (krbová kamna by bohatě stačila, ale bylo to mé přání). Vše funguje jak má, nic nepraská. Letos jsem si nechávala vše zkontrolovat a přeměřit. Kdyby opravdu někde doško k přerušení drátu je to jednoduché to místo najít a opravit - to v případě úniku vody z podlahového topení tak jednoduché není a škody jsou podstatně větší. Nemám pocit, že by mně to mělo sežrat. Jsme tři osoby, máme čerpadlo - domácí vodárnu, celé léto mi jede další čerpadlo na bazén, zavlažování, na baráku mám kamery, počítač jede non stop. Pračka a sušička jede co druhý den. Za elektriku jsme dávali 1700,-/měs. Teď jsem si zvýšila zálohy na 2200,- Kč. V létě mi stačí večer vyvětrat, stejně máme furt barák dokořán a když se potřebuju zchladit skočím si do bazénu, klimatizaci opravdu nepotřebuju. Jsem maximálně spokojená a kdybych se měla znovu rozhodovat udělala bych to na chlup stejně.
Odpovědět
Profilova fotka
@josef_vavra ač majitel drátu s vámi v v hlavních bodech souhlasím, ale nejsem si jistý, jestli vodní podlahovka + kotel výjde cenově stejně jako odporový drát. příjde mně to dost neúměrné, ale s vodou zkušenosti nemám, protože pro nás by to byl jako vedlejší zdroj topení finančně komplikovaný systém na realizaci kvůli přípojce a tech.místnosti, takže jsem to zavrhl. výhoda drátu je, že nepotřebuje zázemí. toho jsem využil.
Odpovědět
Elektrokotel vyjde cca 25 000,- a podlahové topení 500 Kč i s prací, tak si to kdyztak přibližně spočítejte 😉
Odpovědět
Profilova fotka
lancar@vitkovi Toné el. folie se nezalívají betonem, jen se rozvinou pod laminátovou, nyní modernější vinylovou krytinu (ale zacvakávací). I kdyby folie selhala, tak přestane topit jen pruh široký 60 cm. Po rozdělání zacvakávací podlahy se dá opravit. Neseká se beton. Když si prozkoumáte topnou folií zjistíte, že pokud ji mechanicky poškodíte v topné ploše, nezničíte ji tím.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
@kkaccullka Ahoj, narazila jsem na tvůj komentář ohledně podlahového vytápění. Budeme mít úplně stejné, tedy odporový drát zalitý v anhydridu, dole dlažbu, nahoře plovoučku. Chtěla bych se prosím zeptat, jak je to s rozmístěním nábytku. Topení už je, takže si nemůžu říct kam ho dát a kam ne, proto by mě zajímalo, jestli třeba postel nebo například kuchyňský ostrůvek, sedačka atd. by měli být raději na nožičkách nebo je to jedno. Někde jsem četla, že na některý typ podlahovky(nevzpomenu si jaký), se vyloženě dávat nic nesmí. Moc děkuji :-)
Odpovědět
@fiaiv Ano, na odporový drát by se nic dávat nemělo.
Odpovědět
Článek se načítá
@fiaiv mně bylo řečeno že to nevadí, přesto máme vlastně vše na nožičkách (sedačku, dětský pokoj) v ložnici máme klasickou dřevěnou postel a pod ní šuplíky plné peřin a žádný problém to nedělá . Komody jsou se soklikem. Kuchyňská linka je přece vždy na nožičkách jen zakryta tím soklikem. V kuchyni jsme to teda vynechali kvůli úspoře. Je třeba říct že to topení topí na cca 21 až 22 st. tak si nemyslím že by hrozilo přehřívání. Určitě se ale informujte u výrobce. Každý má jiné požadavky.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?