Rekuperace - odtah z WC mísy. Máte to? Je to k něčemu?

Zobraz úvodní příspěvek
Pořizuji rekuperaci a firma mi nabízí tuhle možnost. Nějak nevím, jak se k tomu postavit. Investice cca 3000,- Kč / WC, takže nic hrozného. Na druhou stranu si říkám, jestli to není jen zbytečná komplikace.
Odpovědět
1
2
@radek89 Jediný rozdíl je v tom, že buď sací větev pro WC napojíte na nějakou mřížku, nebo na WC s možností odtahu. Nejsou to žádné ventily nebo rozvody navíc. Spíše je to jednodušší varianta, protože nemusíte řešit mřížku
Odpovědět
@zubr487 chápu to správně, že máte jediný odtah v místnosti a to přes wc? Mame wc v koupelnách, tudíž kvůli páře máme i stropní vyústění, takže jsou dvě trubky z každé místnosti - jedna z mísy a druhá na stropě. Obě jsou vedené do boxu v TM.
Odpovědět
@zubr487 Není pod zadkem moc velký průvan, když jde veškerý odtah přes mísu? Já uvažuju, že nechám mřížku ve stropě a před ní dám odbočku k míse, ale mám trošku strach, abych to dobře vyvážil...
Odpovědět
@pajur já jsem taky udělal mřížku a před ní odbočku dolů k WC. Jenže to nefungovalo a tak jsem mřížku zaslepil. Z WC musíte odsávat výrazně větší množství vzduchu
Odpovědět
@zubr487 My mame odtah ve strope i z misy, tak sem teda zvedava, jak to bude fungovat. Myslela jsem, ze tam je nejaka klapka a v okamziku, kdy se odsava z misy, tak se neodsava stropem.
Odpovědět
@bayt já nevím, jak to máte řešené, ale pochybuji, že tam máte nějakou klapku. No a v tom případě, pokud bude stropem vyšší průtok, tak prakticky zrušite funkci odtahu z WC
Odpovědět
@zubr487 Taky nevim, musim se na to podivat...
Odpovědět
@zubr487 a nefouká vám tedy na zadek? 🙂
Odpovědět
@pajur nefouká, průtok vzduchu je relativně malý. Není to vysavač. To jsou opravdu zbytečné obavy
Odpovědět
Možná je to spíš pocitový problém, ale přeci jen ze záchodové mísy se musí do odváděné větve rekuperace dostat mnohonásobně více bakterií, které pak musí dělat v rozvodech neplechu ne? Jak se rekuperace ošetřuje? Je to podobné jako klima v autě, která se musí ideálně jednou za rok vydesinfikovat? 🤔 Chápu, že to jde pryč, ale přeci jen pocitově mi to přijde ekl a měl bych strach, aby nám tam potom něco nekvetlo...
Odpovědět
@rumcajk Záleží jaký typ rekuperace máte nebo plánujete. V případě rekuperací typu "klapačka" (Jablotron) nebo s rotačními disky dochází k částečnému propojení obou okruhů. V tom případě to asi není úplně ideální. U klasických rekuperací jsou oba okruhy totálně oddělené. To je jako by jste se ptal, zda není nutné desinfikovat odpadní potrubí. Navíc bakterie nemají rádi průvan, takže žádnou neplechu tam nemohou dělat. Jinak rozvody rekuperace by se teoreticky občas měly čistit. To by mě docela zajímalo, zda to někdo dělá. Já se do rozvodů díval po 4 letech provozu a jsou čisté. Nevidím nejmenší důvod pro nějaké čistění. Já mám v rozvodech (plastové trubky) natažený provázek s tím, že jsem plánoval přivázat houbičku se Savem a několikrát ji protáhnout každou trubkou. Zatím jsem to nedělal.
Odpovědět
@zubr487 Ok, děkuji za info. Poskytl byste tip na dobrou, jednoduchou klasickou rekuperaci? Předpokládám tedy bez entalpického výměníku... Umí pak tyto jednoduché rekuperace cirkulovat vzduch v domě? Tzn. zatopím v obýváku krbem a rekuperace mi to roznese do dalších pokojů? Předpokládám, že ne, protože by právě musela mísit vzduch, který jde odpadním potrubím s ohřátým vzduchem z obýváku..? Je má úvaha správná?
Odpovědět
Článek se načítá
@rumcajk Já nejsem znalec rekuperací. Jen jsem kdysi taky řešil výběr stroje a já jsem si tenkrát vybral pasivní rekuperaci Nilan. Jednak celkem rozumná cena a podle testů vycházela jako jedna z nejtižších rekuperací. Je to celkem zhruba srovnatelné. Podstatné je vybírat rekuperace s EC motory. Co se týká cirkulace teplého vzduchu od krbu, tak to je složitější. K tomu potřebujete rekuperaci s cirkulačním režimem a s dalším hrdlem pro přívod teplého vzduchu od krbu. Tím se velice zužuje výběr a samozřejmě zvyšuje cena. Např. se jedná o rekuperace Atrea Duplex RA5. Já sice topím krbem, ale použil jsem teplovodní krb, kde se teplo předává vodou (v mém případě do podlah). Pak mi stačí obyčejná pasivka.
Odpovědět
@zubr487 No hl. menit nekolikrat rocne filtry ne?
Odpovědět
@bayt samozřejmě, že je nutné několikrát ročně měnit filtry. Zde je vhodné vybírat rekuperaci, která má možnost používat filtry stříhané z metráže. U některých se mění celé kazety a pak to není levná záležitost. Jinak ty použité filtry jsou vždy pěkně zaprasené.
Odpovědět
@zubr487 Ja slysela ze klidne 4x rocne se meni...
Odpovědět
Profilova fotka
@rumcajk Rekuperácia práveže predáva teplo medzi nasávaným a odpadným teplom bez toho, aby ten vzduch miešala. A robí to každá rekuperácia pokiaľ na nej nezapnete bypass.
Odpovědět
Já tedy rekuperaci mám, odtah z mísy ne a upřímně, kdybych odtah z mísy měl tak v tom nevidím tedy moc pozitiv. I tak rekuperace i na ten nejnižší výkon (nemám ani booster) ty pachy odvětrá hodně rychle, tak tam prakticky nejde nic moc cítit v rámci pár minut? Takže podle mě bohatě stačí i standardní odtah + třeba ten booster na tlačítko.
Odpovědět
Profilova fotka
@davex Tak tenhle omyl jde jednoduše vyvrátit - stačí vyzkoušet a už nechceš jinak. Navíc na co booster tlačítko, když to jde bez něj ? 😉
Odpovědět
@radim2015 Jak říkám, booster tlačítko nemám, nevyužívám, pachy na WC nejsou, nebo je nějak nepociťuju. Ale možná jenom nesmrdíme 😄
Odpovědět
Vyzkoušeno a je to paráda. Díky pánové za rady @davex @radim2015 @zubr487 👍 Zdá se, že booster není potřeba, stačí základní odtah. Za mě je to super a přitom minimální investice. Nic nesmrdí, a ano, velmi lehce jde cítit průvan (ale nijak to nevadí). @pajur
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?