Rekuperace - vaše zkušenosti

Zobraz úvodní příspěvek
Ahojte, rozhodl jsem se pro rekuperaci. Mám pár otázek, obchodníci toho totiž nakecají tak bych chtěl názor od lidí co už rekuperaci užívají. 1,Hluk v místnosti při středním výkonu ? nejde vůbec slyšet ? 2,Jak často se mění filtry ? 3,Když soused topí a zadýmí ovzduší, dokáže filtr prašnost a aroma :-) odstranit ? 4,Jde slyšet přes potrubí hlas ? 5,Cítíte průvan nebo foukání s potrubí ? 6,Je pravda že dostanu dotaci až 100 tis. pokud budu mít úsporu tepla o 20 % nižší ? 7,Jaký typ jednotky máte? předem díky za vaše odpovědi :-D
Odpovědět
@lukoid Senzor CO2 většinou dáváš když chceš cirkulaci zvýšit. Například, při větší návštěvě nebo v ložnici. To by chtělo spíše CO.
Odpovědět
Profilova fotka
Jsou VOC senzory. Ale netuším, jak jsou venku spolehlivé.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 letech
Jaké máte po realizaci a rekuperací zkušenosti, šli by jste do toho znovu?
Odpovědět
@marekned mam nilan gott2600 a jsem maximálně spokojen. V létě chladí a v prechodnem období může topit. Ted když topim elektro kotlem tak jede na pasivní větrání a jinak po 3 měsících jsou filtry docela špinavé. Jinak v domě porad krásně příjemné vyvetrano. Okna jsem snad ještě neměl otevřené. Jen ted v zimě je problém s nízkou vlhkosti. Mam 45% a to mam zapnutý zvlhčovač který jede taky nonstop. Za ty peníze to stálo.
Odpovědět
@marekned Ano, je to dobrá věc. Okna neotvírám a oceňuji hlavně v noci, kde můžu spát bez ventilačky. Větrám přes zimu většinou na minimum a zonově, takže vlhkost držím mezi 45% a 55%. Vyšlo mě to přes 40 tis, tudíž by se to mohlo i někdy za dlouho zaplatit na úspoře za topení, takže navíc to stálo "jen" čas.
Odpovědět
Máme základní Zehnder bez entalpickeho výměníku a vlhkost teď máme 35%. Myslel jsem, že to vyřeším zvlhčovačem, ale to je na nic. Fakt je potřeba větrat.
Odpovědět
@marekned Podle mého názoru a zkušeností se nelze spolehnout jen na pocity v případě větrání. Je to silně zavádějící. Mám pasivní jednotku + 2x čidlo CO2 (obývák, ložnice). Teprve po druhé topné sezóně mohu říct, že se mi podařilo vyladit, že jsem maximálně spokojen. Proto nemám vůbec problém s nízkou vlhkostí. Jsem zcela přesvědčen, že kdo ho má, tak větrá zbytečně moc. A smrádek doma rozhodně nemáme. Oceňuji maximálně řízení jednotky podle hladiny CO2. Podle mého názoru jsou čidla vlhkosti k rekuperaci nanic. A pokud větrám správně a akorát podle CO2, tak nemohu mít problém s vlhkostí (malou i velkou).
Odpovědět
@honzik75 já naopak větrám podle vlhkosti a taky nemám problémy. Podle mě jsou čidla CO2 zbytečná.
Odpovědět
Profilova fotka
@martin18896 Nerozumím "Ted když topim elektro kotlem tak jede na pasivní větrání". Elektrokotel má proti TČ o dost větší spotřebu. Proč máš zapnutou pouze pasivní část ?
Odpovědět
@radim2015 protože rekuperace to stejně nezvládne vytppit tak me prijde zbytečne aby se topilo obouma.
Odpovědět
Profilova fotka
@martin18896 Aha, ale rekuperace "topí" s COP kolem 3 a přímotop/elektrokotel s COP 1. Já mám v zimě trvale zapnutou i aktivní část s výstupním vzduchem 45-50° a občas pouštím klimu a naprosto výjimečně přímotopy (minulý rok asi 1 týden).
Odpovědět
@zubr487 OK toleruji. I přesto, že tento názor je v rozporu s obecnými znalostmi. Stěžejním problémem kvality vnitřního prostředí není udržet vlhkost, ale hladinu CO2. Zde vysoká hodnota způsobuje únavu, bolest hlavy, nesoustředění. A protože čidla mám, tak vím, jak rychle a vysoko může lítat CO2 v moderním těsném domě. Pokud se větrá "tak akorát" dle CO2, tak nemůže být problém udržet kvalitu vnitřního prostředí, včetně rozumné vlhkosti a zároveň optimalizovat TZ větráním. Důvod proč používat čidla vlhkosti může být např. koupelna. Ale v tom případě nechápu, proč někdo bojuje s nízkou rel. vlhkostí v topné sezóně a zároveň zvýšeným odtahem větrá koupelnu, aby vlhkost odvedl. Nám se v pohodě, z obou koupelen, vlhkost přirozeně rozptýlí. Druhý důvod a zásadnější je ten, že kvalitní čidla CO2 jsou významně dražší, než vlhkosti. Pokud tak šetřím já, tak OK, ale pokud tak šetří výrobce na konstrukci - a na mě, tak to není OK.
Odpovědět
Článek se načítá
@radim2015 díky tak to vyzkouším a uvidim. Mam ti teprve první zimu tak, laboruji
Odpovědět
@honzik75 pro mě je stěžejní udržet aroma a proto spíše převětrávám. To má samozřejmě negativní vliv na vlhkost a proto řídím výkon podle vlhkosti. Vlhkost z koupelny se mi nedostane do ostaních místností, protože rekuperace tlačí vzduch z místností do koupelny.
Odpovědět
Já právě kvůli nízké vlhkosti v zimě volil rekuperačku s rotačním rekuperátorem. Má nastaveno 55% a daří se jí to držet. V létě to samozřejmě nezvládne je jen pasivní. Jinak dobrý, rychle jsme se zbavili smradu z nového nábytku a pomohla i s vysušením anhydritu.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
@kofejn zdravim, co mate prosim.? Panasonica Ventu? Co tesnost, resp. vyplach komora co vraci cast odpadniho vzduchu, nevraceji se vam pachy? @honzik75 jake mate tepel. ztraty prosim? Ja mam vypocitane 4.3kW, coz mi prijde dost malo na to, abych cpal do podlahy vodu a topil TC... zvladla by to i aktivni reku, co myslite? I ostatnich nazor ocenim. Jde mi z toho hlava kolem.. - TC+passiv rekup? - aktiv rekup + luftbojler + kabely jako rezervu? (nejake kombi reseni ala Nilan Cpmpact P, ci Zehnder ComfoClime Q system...?) - TC+aktiv rekup? Bude jeste maly krb integrovany v komine... Hlavu mam jak patraci balon...😞
Odpovědět
@oleeee Napište si k tomu investiční ceny, výhody a nevýhody.
Odpovědět
@zubr487 Cenově vychází právě vše podobně. Výhody/nevýhody, to jest o co tu běží... Priority jsou komfort(ať už provozní, tak uživatelský), spolehlivost, spotřeba(efektivita), provozní náklady. Asi i v tomto pořadí. 🤔
Odpovědět
@oleeee je to Vaše rozhodování. Osobně bych vyškrtl kombinaci s luftbojlerem, nebo bych alespoň použil splitový luftbojler. Dále bych vyškrtl kombi řešení. Cena je dost vysoká. Jeden známý si tuto kombinaci pořídil a dost na to nadává. Trochu nechápu kombinaci TČ+aktivní rekuperece. Výhodou je možnost chlazení.
Odpovědět
@zubr487 díky za názor. K luftbojleru mám také výhrady, nejspíš vynechám. Splitový by měl byt Nilan Compact air 9 pokud se nepletu? Combi řešení mají opravdu šílené ceny, pravda...Stiebel eltron klidne 400k czk 😮 TČ+aktiv. rekup. právě kvůli předchlazování v létě. Nevím jak moc dobře funguje chlazení reverzním chodem TČ...
Odpovědět
@oleeee Není od Panasonicu, ale od Systemair. Ale někde jsem četl, že to pro je Panasonic dělají. Panasonica máme tepelko i s ohřevem TUV . Jinak jsem spokojený, čerpadlo běží od září, rekuperačka už víc jak rok a bydlíme od listopadu. Tepelko hlásí spotřebu 733kWh. Žádné smrady cítit nejsou, v tomhle roťák problém není. Myslím, že ani v téhle velikosti nemá proplachovou komoru. Většina vzduchotechnik pro kancelářské budovy a haly mají rotační výmněník. Tam do toho dost mluví rozměry vzt. Systemair je zavedená značka a i ta malá domkařská jednotka je poctivá plechová skříň s izolací. K fotkám prcka přidávám ještě fotku je větší vzduchny na větrání haly.
Odpovědět
@oleeee než kombinaci aktivní rekuperace+TČ bych radši použil pasivní rekuperaci s teplovodním výměníkem pro předehřev a chlazení. Sice si nevzpomínám na firmu, ale někde jsem to viděl.
Odpovědět
@zubr487 To dělá právě SystemAir a rekuperačka má už v sobě software pro ovládání ventilu a klapek na sání/odpadu, když přijde signál z kapiláry jako protimrazové ochrany.
Odpovědět
@oleeee Kromě jiných to dělá i Atrea RA5. Tato kombinace má totiž výhodu, pokud opravdu budete topit tím krbem. Má cirkulační režim, takže kromě toho, že se do ní nechá umístit teplovodní výměník a efektivně topit nebo chladit, tak taky umí předávat teplo z krbu do dalších místností.
Odpovědět
@kofejn Dekuji za odpoved a foto. Ano Panasonic Venta je tusim Systemair nebo obracene, nechci ale sirit famy 🙂 snad nekdo vi lepe a doplni. Ale to co mate na fotkach neni ta Venta od Panas, ta by mela byt s AC motory a zpetny zisk vlhkosti pres rotacak prave vyplachem myslim. A tam je kamen urazu prave. Rotacni vymeniky pry casem zatuchnou a navic vraci cast odpadniho vzduchu. Samozrejme obecna vnitrni netesnost tomu nepomuze. Rozmerove by ta Venta (PAW-A2W-VENTA) mela pasovat na vrch cerpadla Panas. Aquarea J all in one. Jake mate prosim Vy?
Odpovědět
@zubr487 Ted myslite ze jednotka nejak pozna, ze jsem zatopil v krbu a "rozfouka" teplo po dome? Jakoby na vnitrni crikulaci? Krb bude jako doplnkove topidlo v na startu a konci sezony, ale treba se nam to zalibi natolik, ze i v zime se tim bude topit hodne, asi jo, ale to se uvidi. Ono s temi TZ 4,3 se clovek moc s krbem rozvasnit nemuze. Ten vymenik na privodu cerstveho (za jednotkou) ma spousta vyrobcu jsem koukal (Zehnder, NIlan, Brink, Maico, Viessmann tusim,...). Libi se mi to. Pokud bych mel to nizkoteplotni topeni TC do podlahy, tak se to uplne nabizi a nepotrebuji aktivni reku, kde by vlastne byl jen dalsi vymenik a cerpadlo (nejspis ale vykonejsi primo pro dany ucel). Mel bych ale i pocitat se zaizolovanymi rozvody, tak? Jak to chlazeni domu TC, je mi jasne ze to neni jeho primarni ucel, ale je to alespon trochu znat?
Odpovědět
@oleeee Panasonic fakt pro Systemair vzduchny nedělá 🙂. Mám Systemair VTR250 s rotačním výměníkem a zpětným vracením vlhkosti. Proplach rekuperátoru zajišťuje komora, která je vlastně zkratem mezi sáním a odpadním vzduchem. Zde je to vysvětlené blíže: https://vetrani.tzb-info.cz/vetrani-s... Od Systemair si můžet vybrat verzi jak s roťákem : https://shop.systemair.com/cs-CZ/s--r... tak s protiproudým výměníkem https://shop.systemair.com/cs-CZ/save... , podle toho, co má člověk za priority. Já chtěl mít možnost vlhkost vracet (nevysušovat v zimě tolik dům) a nechtěl entalpický protiproudý výměník. Pak máte volbu mezi klapačkou ( Jablotron, Wafe) nebo roťákama. Roťák jde vyndat a propláchnout vodou, jako deskové výměníky, ale pokud měníte filtry, tak to nějaký čas vydrží. Zatím běží rok, jedu na odtahu druhý filtr, na sání třetí a asi pět předfiltrů a uvniř je jednotka čistá. Co se týče pořízení rekurace v kombu s tč jsem spíš pro oddělení technologií. V kombu to sice to zabere míň místa, ale nemám moc výběr a při poruše jednoho zařízení nemusí náhrada (pokud vůbec je) pasovat.
Odpovědět
@oleeee podívejte se na popis rekuperace RA5. Jsou tam namalované všechny režimy. Při topení/chlazení výměníkem nebo krbem většina vzduchu jen cirkuluje a předává teplo/chlad do všech místností. K tomu přisává část vzduchu zvenčí pro větrání.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
@zubr487 Obdobný systém má i FRIGOTECH
Odpovědět
@jarda_saly na TZB Vám už reklama nestačí? Kolik stojí ten váš systém oproti Duplexu RA5? Děkuji za informaci.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?