TČ vzduch/voda vs. země/voda

Profilova fotka
Zdravím...Vím že těchto diskusí je tady hodně, mám to načtené snad všechno. Byla jsem rozhodlá pro země voda, mám naceněno spoustu firem, dnes se mi ozvala poslední firma s tím, abychom to nedaváli, že je to zbytečné atd...a že vzduch je srovnatelný se zemí. Má s tím někdo zkušenosti? O peníze tak nejde momentálně, spíš mi jde o výkon atd..Stavíme bungalov cca 190 m2 vytápěné plochy. Děkuji za každou odpověď
Odpovědět
@kris867 Ahoj, taky jsem pouze stavitel a ne odborník ale - pokud máte prostředky na TČ země-voda a prostor pro kolektory resp. jste blázni a půjdete do vrtu jako my, tak do toho, taky mám nastudováno hodně a nehraju hodně oblíbenou hru "ať je návratnost co nejkratší". Jde mi o uživatelský komfort kam radím absenci hlučné krabice u fasády jako u vzduch-voda (ano vím že to jde upravovat, ale nikdy to nebude 0 db) resp. možnost chladit v létě + fakt že země-voda pracuje s mnohem menším rozptylem teplot a tak doufám že komponenty budou namáhány míň než u vzduch-voda - záleží i na typu kompresoru. Samozřejmě zásadní jsou tep.ztráty domu, jak máte řešeno topení celkově,konkrétní výrobce TČ atd. Je to veliká investice a je na každém ať si vybere..ale za sebe preferuji země-voda.
Odpovědět
No tak to asi byla firma, která země-voda nenabízí, ne? Nebo na nich nemají tak velkou marži, jinak by takový blud nemohli vypustit. Srovnatelné možná, ale tak maximálně cenově - objektivně jsou zemní kolektory o 30% výkonnější (to píšou všechny odborné články)... Jdeme taky do země-voda, a to ze stejných důvodů, které popsal windu (bezhlučný provoz, eliminice ošklivé krabice u domu, chlazení v létě a jednodušší systém, v němž se nemá co pokazit). Vzduch-voda bychom nedali, to už bychom raději koupili plynový kotel. Na druhou stranu bychom nešli ani do vrtu, který je cenově ještě o level výš a hlavně jsme měli obavu, abychom třeba sousedům nestáhli vodu ze studní.
Odpovědět
@kris867 Mohla bych tě poprosit o zaslání těch cenových nabídek do SZ, abych si udělala trochu obrázek, jak moc se ceny můžou lišit?
Odpovědět
Profilova fotka
@windu o návratnost mi taky uplne nejde 🙂 prave ze pan říkal že u země se časem musí měnit nějaké hadice co vedou z domu ven, tam se srazí voda a koroduje to atd..je to strašné rozhodování, každý mluví neco jineho..A právě pán zněl ze mu nejde o jeho provizi ale ze chce jen poradit..
Odpovědět
Profilova fotka
@noemi77 samozřejmě ze nabízí 😁 jen říkal že tyhle čerpadla dávají do velkých firem a hal a ze do domu o téhle velikosti se to vůbec nevyplatí. Ze vzduch voda udělá tu samou službu..do jaké značky jdete jestli se můžu zeptat?
Odpovědět
@kris867 Píšete, že peníze moc neřešíte. Vyberte co se vám líbí více a až se něco pokazí, tak to necháte opravit/koupíte nové.
Odpovědět
Profilova fotka
@cyklos v téhle otázce mi o peníze nejde...jak píšu, byly jsme rozhodnuti pro země voda ale pokud mi tu samou(podobnou) službu udělá čerpadlo levnější tak půjdem do toho...ale poprvé jsem slyšela od někoho at si zem nedávám, tak se ptám spíše na technické údaje se kterými zatím nemám zkušenosti jako ostatní..
Odpovědět
@kris867 V projektu máme NIBE, ale můžeme to změnit. Věřím, že i levnější značky udělají tu stejnou službu.
Odpovědět
@kris867 pokud pro Vás není priorita cena, tak samozřejmě je to po technické stránce nejlepší řešení. Jak zde již někdo psal. Žádné hlučné strašidlo venku, stabilní provoz, vysoké COP, delší životnost. Pokud si zvládnete udělat kolektory ve vlastní režii a použijete nějaké levnější čerpadlo (třeba ELTEX), jste dokonce na podobné ceně jako vzduch- voda
Odpovědět
Profilova fotka
@kris867 @windu @noemi77 @zubr487 ráda bych se dopídila ke konkrétním informacím, ke konkrétním číslům. Vím, že tepelné čerpadlo země-voda není žádný levný špás, ale když jsou někde ceny, tak jsou ceny za čerpadlo, a co vše je kolem toho ještě potřeba, o tom se taktně mlčí. Nechali jsme si nacenit tepelné čerpadlo (8 kW) včetně všech hejblat k tomu a instalací - komplet, na klíč, plus podlahové topení k tomu - cca 150 m2 vytápěné plochy, a teda když jsem to viděla, sedla jsem si na pr... Mohli byste se, prosím, podělit s nabídkami, jaké jste dostali, za kolik se vlastně toto na trhu nabízí? Třeba jsem já mimo realitu
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 ahoj, prosimte nejdražší nám vyslo cca 340, a nejlevnější cca 280, jsou v tom kolektory, čerpadlo, nádrž na teplou vodu...nejsou v tom zemni prace a samozrejme podlahovka, tu pocitame na cca 130...5 firem jsem poptavala, ty nenejznámější..
Odpovědět
Mame vzduch voda, pri projektu jsem krabici dal za garaz a mam klid, navic neni ani tak moc slyset a duvod proc nemam kolektory je ten, ze nevim co bude za par let, rad bych si nekde na pozemek postavil do zeme bazen, nekde sklenik a nekde saunu atd atd. S kolektory uz to pak tezko budu resit. Ted mame bungalow 220m2 i s dvougarazi, podlahovku vsude a za topeni a teplou vodu rocne zaplatim 6000kc.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@maximsoon to zní moc dobře, prosím od koho máš čerpadlo?
Odpovědět
@kris867 "pokud mi tu samou(podobnou) službu udělá čerpadlo levnější tak půjdem do toho" TČ vzduch-voda vám udělá podobnou službu. S cenou budete kolem 200 tisic. - nutno počítat s nějakým hlukem - může vam vadit krabice u domu jak tu nekterí psali - menší účinnost proti země-voda - obecně se uvádí kratší životnost (jak dlouho vám vydrží jedna nebo druhá varianta vam nikdo neřekne) Země-voda je vhodnější, ale za jistou cenu.
Odpovědět
Teď řeším topení v domě a rozhodnul jsem se pro TČ země voda od firmy Nibe. Rozdíl v ceně jsou ty vrty (2x90m), nacenene je mám na 300 tisíc. Cenově se to nevyplatí i když je spotřeba země voda nižší o cca 25 procent ale beru to proto že je lepší uživatelsky komfort. Všechno záleží jake máš finanční možnosti.
Odpovědět
@kris867 Dnešní novostavby mají v průměru TZ kolem 4kW. Takže pokud si srovnáte ceny komplet topení a TUV jen elektřinou proti jakékoli variantě s TČ tak se nedá počítat s návratností. Je nutné počítat s dalšími hledisky, jako je nutnost splnění podmínek pro PENB, komfort, někomu vadí bedna, která může otravovat hlukem apod. V každém případě poptejte víc firem a taky bych zkusil poptat nezávisle PT a TČ. Co zde čtu třeba ceny za PT, tak rozdíly jsou přímo závratné. Na jednu stranu např. 500kč/m2 a jinde 3000Kč/m2
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?