Tepelné čerpadlo do paneláku

Profilova fotka
sem úplný laik v oblasti TČ a potřeboval bych poradit. Chci nahradit současný plynový kotel (vytápění, ohřev vody) TČ vzduch/voda a napojit na radiátory a ohřev vody do bojleru. Doporučíte mi nějaké kvalitní řešení? Nějaký nástřel ceny, značky a firmy pro realizaci? Mám k dispozici kotelnu 2x1m s rozvody pro stávající kotel a chtěl bych vše umístit opět do kotelny (bez venkovní jednotky). Jedná se o zateplený panelový byt cca 70 m² s plastovými okny s dvojsklem. Jde mi samozřejmě i o hlučnost systému, jelikož máme vedle kotelny ložnici. Díky za každou radu
Odpovědět
Pokud jde jednotlivý byt v panelovém domě tak neobvyklé řešení. Muselo by se odpojit topení v bytě od otopného systému v celém paneláku? Musíte znát TZ bytu, protože TČ je vhodné pro nízkoteplotní vytápění a k tomu nejsou zase určeny radiátory. Mohl by nastat problém vůbec byt vytopit.
Odpovědět
Viděla jsem TČ pro celý dům, ale pro jednotlivé byty?? Ale třeba někdo bude vědět.
Odpovědět
Profilova fotka
@travas Máme v paneláku, každý svůj kotel ve své kotelně v bytě, se samostatným okruhem pro jeden byt (sundám kotel a odpojím jen svůj byt). Kotel je kombinovaný pro průtokový ohřev teplé vody a vytápění litinovými radiátory. Snažím se vymyslet realizaci s co možná nejmenším zásahem a stavebními pracemi, proto bych rád využil současný rozvod a v podstatě jen nahradil kotel tepelným čerpadlem, protože v kotelně je přívod vody, elektřiny, větrací šachty pro kotel a komín. Byt je v posledním patře pod střechou a daly by se tedy udělat případné vývody pro vzduch na střechu. Tepelné ztráty neznám, ale byt je zateplený (12 cm polystyren) střecha také a máme starší plastová okna, takže ztráty nebudou nijak závratné.
Odpovědět
Profilova fotka
@nuonuon myslím, že v této době to brzy nebude nic neobvyklého. Jde jen o výměnu zdroje vytápění - kotel za čerpadlo. Pro byt o výměře 70 m² by bylo jen menší řekněme 4-6 kW v kombinaci s bojlerem pro ohřev TUV.
Odpovědět
@michal_prihoda Pokud lze snadno propojit TČ s exterierem, tak by to nemusel být problém. Otázkou zůstává jak teplá voda by byla nutná pro otopný systém. Jistě znáte na kolik stupňů jste vodu do radiátorů ohříval v současnosti.
Odpovědět
Profilova fotka
@travas kotel už máme starší a bez displeje, jen s mechanickým kolečkem pro zvýšení teploty, takže přesně nevím ale odhaduji okolo 50°C +/-. Na rozehřátém radiátoru ruku dlouho neudržím. Díval jsem se, že čerpadla jsou schopná dodávat vodu o teplotě 55°C, což by mělo být dostačující. Jak výkonné čerpadlo bych měl tedy zvolit, případně jakou značku a systém byste doporučil. Obeslal jsem již pár firem zabývajících se instalací TČ a teď čekám na nabídky. Konkrétně Tenaur, IVT, Vailant, Daikin a Acond. Díky
Odpovědět
A jak je to s hlučností těch interiérových čerpadel? V domě dá člověk technickou místnost někam stranou, ale v bytě to moc nejde.
Odpovědět
Profilova fotka
@nuonuon co jsem tak četl, tak ty dobře odhlučněné se dnes pohybují okolo 40 dB což vyluzuje ten náš kotel taky a prakticky není slyšet. Máme doma tichou lednici s garancí 36 dB od výrobce a stojí uprostřed bytu, takže pokud se zvolí správný systém, neměl by to být problém.
Odpovědět
@michal_prihoda Čerpadlo je nutné vybírat v prvé řadě dle parametrů a mít na paměti, že se zvyšující se teplotou topné vody klesá COP a tím ztrácí účinnost. Hlučnost těchto čerpadel do interieru by měla být v pohodě a vibrace vyřešit uložením.
Odpovědět
@michal_prihoda vidím tady několik problémů: 1) tepelné čerpadlo pracuje na principu výměny tepla - pokud nebudeš mít venkovní jednotku, bude ti ochlazovat tu místnost, kde stojí, což nechceš 2) venkovní jednotku si jen tak nemůžeš v paneláku umístit kam chceš - musí s tím souhlasit všichni majitelé v domě, což pochybuju, že by ti všichni podepsali 3) pro tepelné čerpadlo potřebuješ nový kabelový přívod - ve starých panelácích navíc bývá pouze 1f (pokud máš vše na plyn) 4) klasické tepelné čerpadlo ti asi nebude stačit pro vytápění do radiátorů, ale dělají se i nové s jiným chladivem, které zvládnou i 70 stupňů, ale nevím, kolik stojí + musíš počítat s akumulační nádrží, což myslím do 2 m nedáš
Odpovědět
@michal_prihoda Totální nesmysl bez výměny vzduchu zvenčí to nemůže fungovat to je základ.
Odpovědět
Profilova fotka
@wpavel chápu, že je třeba výměna vzduchu, u vnitřních jednotek to je řešeno přívodním a odvodním potrubím, které bych mohl vyvést na střechu (bydlím v posledním patře) máme původní rovnou střechu překrytou sedlovou střechou a tam by byla cirkulace dostatečná. Jen nevím jak by se na to tvářili ostatní spolubydlící 😁 jinak mám samozřejmě balkón, kde by se dala umístit venkovní jednotka, jen jsem nechtěl rozkopat celý byt.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@kekita pravda, máme ještě starý 1f rozvod částečně v hliníku ale počítal jsem s tim, že by na relativně malou plochu bytu stačilo 4-6 kW čerpadlo (moc se v elekrtice nevyznám, proto se tady taky na vše ptám). Venkovní jednotku můžu umístit na balkón, ale nechtěl jsem rozkopat celý byt když bych měl bezprizorní místnost. Jinak byt je v mém osobním vlastnictví a vytápět ho můžu čím uznám za vhodné, pokud to nebude omezovat sousedy si myslím. Každopádně je to celé jen návrh a chtěl jsem si zde nechat poradit, zda by šel vůbec zrealizovat.
Odpovědět
Profilova fotka
@kekita a dělají se i jednofázová čerpadla http://www.tepelna-cerpadla-aquarea.c...
Odpovědět
@michal_prihoda ano, delaji se jednofazove z toho duvodu, ze ve spouste zemi je pouze 1f rozvod, ne jak u nas 3f. Kdyz si zvolis 1f, tak tu fazi neumerne zatizis a proste ti to shori-zvlast, kdyz to mas v hliniku. To neni, ze je to jenom 6kw cerpadlo-tam musis pripocist komplet spotrebu. Vareni, prani, zehleni, lednice, pocitace, televize + jak uvadis i bojler! Navic je problem v tom, ze pokud cerpadlo v zime nestiha, tak mas v nadrzi topne patrony na dotopeni, coz je taky velka spotreba.
Odpovědět
Profilova fotka
@kekita a proč to tedy neshoří v jiných zemích? A nemám vše v hliníku, byt je po částečné rekonstrukci a všechny "žrouty" (myčka, pračka, trouba, digestoř, konvice) mám na měděném rozvodu, předělávali jsme jádro a kuchyň. Předpokládám, že by čerpadlo muselo mít svůj samostatný jistič, takže bych k němu musel dovést odpovídající zásuvku pochopitelně také v mědi. Pak už jen stačí navýšit hlavní jistič a mělo by být vyřešeno. Nebo se pletu?
Odpovědět
@michal_prihoda protoze maji uplne jinak udelane a dimenzovane rozvody a napr. hlavni jistic maji treba 100-200A. Ty mas tak 20-25A. Hlavni problem je v tom, ze v puvodnim stavu mas privod. Je uplne jedno, co mas za nim-kuchyn a koupelna v medi ti nepomuze. Vsechna ta zatez jde pres privodni kabel - tam se secte vsechen proud, ktery odebiras v celem byte a protece ti to pres nej. Takze ten musis mit spravne dimenzovany. Potom rozvody po byte uz nejsou takovy problem.
Odpovědět
Profilova fotka
@kekita hlavní jistič mám 25A, ale dodavatel energie nabízí zvýšení, například právě kvůli tepelnému čerpadlu samozřejmě každý Ampér navíc se připlácí. Pokud by neměl určitou rezervu, tak by to nenabízel ne?
Odpovědět
Profilova fotka
@kekita a pokud jde o přívodní kabel mezi hlavním jističem a skříní s jističi v bytě není problém ho vyměnit v mém případě jde cca o 3 m převážně v liště. Počítám stejně s tím, že by distributor požadoval úpravy s výměnou silnějšího hlavního jističe. Co je před hlavním jističem už by byl asi problém táhnout to že 7 patra do sklepa do hlavního rozvaděče.
Odpovědět
Nevím - nějak nechápu jak si to představujete v panelovém domě... Venkovní jednotka musí mít dostatečný přístup - množství vzduchu, aby mohla pracovat správně. Také je nějak omezena délka vedení mezi vnitřní jednotkou a venkovní jednotkou, pokud je moc velká, omezuje to výkon TČ. Nehledě na to, že jak to popisujete Vy, tak by jste musel vést vedení někam směrem nahoru na střechu a venkovní jednotku umístit na střechu. To určitě není v normě, nehledě na ten způsob vedení. Co se týče panelového domu - ještě bych pochopil, kdyby jste bydlel v přízemí a venkovní jednotka by byla umístěna venku na terénu, ale i tak by Vám to nikdo nepovolil - pokud by ten prostor kde by jednotka stála nebyl Váš soukromý, ale i tak by to zřejmě nešlo. A to vůbec neberu v potaz tu elektřinu - jednofázové vedení, ve Vašem případě Al vodiče v bytě, zřejmě poddimenzované jištění ( u třífázového TČ se příkon rovnoměrně rozloží na jednotlivé fáze ), u jednofázového to v běžném panelákovém bytě je prostě problém. Jinak berte v potaz, že venkovní jednotka se zadní stěnou umisťuje nejméně cca 40 cm od stěny, před jednotkou musí být volný prostor nejméně cca 2,5 - 3 m, kvůli dostatku vzduchu. Ohledně umístění vnější jednotky musí být splněny hlukové studie - obzvlášť pokud je jednotka umístěna blízko veřejného, či soukromého pozemku a hluk může obtěžovat. Doporučil bych Vám toto neřešit zde na fóru, kde můžete řešit jen teoreticky, ale obrátit se na nějakou firmu, která se TČ zabývá, aby odborník - technik na místě samém posoudil možnosti. Tohle teoretizování zde, je víte na co ...
Odpovědět
@michal_prihoda to bys musel vymenit komplet-od hlavniho rozvadece pres patra. A navic norma ČSN 33 2130 ed2 - jednofázový přívod do bytové rozvodnice se provádí do celkového soudobého příkonu 5,5kW jinak třífázově. Takze pokud mas 4-6kW cerpadlo+ostatni spotrebice, musis rozvody predelat na 3f. To mas 9 000kc jenom za jistic + privod. Nevim, jestli bys musel platit i kabel pres stupacky (nevim, jestli je distributora nebo tvuj)-kdyby ano, tak by to byla dalsi palka.
Odpovědět
Profilova fotka
@franti_p představa byla taková, že vše budu mít umístěno ve stávající kotelně v bytě a vyvedený jen odtah a přítah na střechu dělají se vnitřní jednotky s potrubím kterým cirkuluje potřebný vzduch. Firmy už jsem samozřejmě oslovil a teď čekám na odpovědi. Mezitím se tady snažím najít a vyřešit případně zádrhely, které by mi mohly bránit v realizaci. Čekal jsem, že někdo bude mít již za sebou řešení některých z nich a poradí, například s jednofázovým rozvodem aloe. Jinak chápu, že tepelné čerpadlo do paneláku asi moc lidí ještě neřešilo 😂
Odpovědět
Profilova fotka
@kekita předpokládám, že by to distributor neplatil ze svého. O tom soudobém příkonu jsem nevěděl, takže je to zřejmě nereálné, jedině v případě předělání na 3f, což by asi opravdu byla pálka 👍 díky za snahu a trpělivost.
Odpovědět
Já Vás chápu, s problémy které nastávají ohledně plynu bude takovýchto řešení určitě přibývat. TČ se dělají jak splitové, tak monobloky, hodně záleží na délce vedení mezi jednotkami, neboť dochází ke snižování výkonu - tepelné účinnosti čerpadla. Uvidíte jaké řešení Vám nabídnou, ale i tak to bude chtít aby to viděl technik a posoudil možnosti, protože jen teoretické posouzení je opravdu na dvě věci... Pokud by jste měl ohledně napájení možnost třífázového rozvodu - přivést tam případně vedení jen pro to TČ ( pokud Vám odborník posoudí že bude možné použít ), tak to třífázové by bylo rozhodně lepší.
Odpovědět
Profilova fotka
@franti_p chápete to velmi dobře, chtěl bych vyřešit svoji závislost na plynu, protože plynem topíme, vaříme a ohříváme vodu, takže až to náš Sovětský přítel utne, tak jsme úplně v pr... A chtěl bych to do příští topné sezóny vyřešit. A hledám řešení, které mě z dlouhodobého hlediska nezruinuje. Petry do paneláku by byl ještě větší extrém 🤣🤣🤣
Odpovědět
Kamna v paneláku - dříve humor, v dnešní době a situaci spíše černý humor: https://www.youtube.com/watch?v=o01MF...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?