Teplovodní podlahové vytápění plus žebřík

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den, mám dotaz. Máme teplovodní podlahovku ( elektrokotel ) všude v domě, a v koupelnách budeme mít navíc žebříķy...doraz zní....Máme mít žebřík na elektriku do zásuvky, nebo na vodu? V případě na vodu , jak se to udělá, aby do něj šlo podstatně více teplo. Děkuji moc
Odpovědět
1
2
Jen k tematu zebriky dodatek @zubr487 hezkou nedeli :)
Odpovědět
@gepe Dobrý den. Já nevím jaký máte dům. Na vnitřní jednotce moc nezáleží, záleží na typu čerpadla. Je mi divná velikost nádrže 1600l. To vypadá, že se jedná o nějakou rekonstrukci kde ta nádrž byla, nebo je to nějaký velký dům s čerpadlem zem-voda. Ty často nemívají inverter a proto se k nim dává AN, ale ne tak velká. To není normální velikost. Srovnejme si klasickou realizaci pro novostavbu s PT. Klasika je, že TČ je rovnou napojené na jednoduchý rozdělovač PT. Pomocí trojcestného ventilu navíc ohřívá bojler který je obvykle součásti interní jednotky. Regulace je zajištěna samotným TČ a do PT se pouští voda s teplotou kolem 27 až 40C. Nic dalšího k tomu není potřeba Pro Vaši varintu je nutno přidat zónovou regulaci (cena cca 10 až 30tKč podle typu a počtu okruhů), dále směšovací rozdělovač (cena cca 15tKč), pro zajištění minimálního průtoku je nutná taktovací nádrž (AN 1600l je v ceně zhruba 25tKč). Díky tomu, že potřebujete topit na vyšší teplotu pro žebřík a akumulaci, topíte třeba na 50C Co se týká účinnosti, tak se podívejte do tech parametrů svého čerpadla. Nevím co máte za typ, ale např. pro čerpadla Nibe udává výrobce závislost v příloze. Srovnejte si závislosti pro topnou vodu 35 a 55C Pro průměrnou venkovní teplotu 4C klesne COP z 2.7 na 2. Neboli účinnost klesla na 70% proti klasice. . .
Odpovědět
@zubr487 dobry den, technicke nalezitosti a provedeni je mj. v technicke a projektove dokumentaci domu. Dum neni rekonstruovany a ma nadstandardni obytnou plochu vcetne suterenu, kde mj. PT je take. Diky za konzultaci, mrknem na to :)
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 a proč by se musela do žebříku hnát teplejší voda než do podlahovky? Žebřík snese i 30st. vodu. Sice nebude horký, ale nějaké teplo předá i tak a ručník na něm uschne rychleji než kdyby byl úplně vypnutý. A v případě, že bude potřeba, je možné okruh vždycky vypnout a zapnout patronů.
Odpovědět
@jakuda To je pravda, ale celou dobu tady řešíme, jak dostat do žebříku vyšší teplotu. Cituji vstupní otázku "jak se to udělá, aby do něj šlo podstatně více teplo". Záleží na tom, jaký je jeho účel. Já ho mám jen na sušení ručníků. Otázku chápu tak, že má i topit. Jak jsem ale psal, podle mě by mělo PT zajistit požadovanou teplotu. V tom případě souhlasím s tím, že stačí žebřík zapojit na jeden okruh podlahového rozdělovače.
Odpovědět
@gepe Vy máte hotovo, takže nemá moc cenu do toho šťourat. Jen si pořádně prohlédněnte tu závislost COP na teplotách. Platí obecně pro čerpadla Vzduch-Voda. Hodně lidí si myslí, že ušetří pokud budou topit jen po příchodu z práce. Jenže to znamená topit vyšší teplotou a ve výsledku neušetří, ale naopak zaplatí víc.
Odpovědět
@zubr487 mame TC vzduch voda chapu. To prave nedelame, ze bychom resili topeni v zavislosti na tom jak jsme doma, ci tarifech. Topime v podstate stale - suteren (cely dum podsklepeny) jede furt. Ono i tak pro nas bude lepsi se na to vic podivat, aspon vic porozumime tomu, co vse mame doma :) Napr. trosku mimo tema... diky hlubsimu porozumeni klimatizacim, vcetne konzultace jsme nechali predelat klimatizacni jednotky z odvodu cerpadly na odvody samospadem kondenzatu do odpadu.
Odpovědět
@zubr487 dobry den :) jen strucne, mame tedy venkovni jednotku TC Mitsubichi Zubadan 14kw, ktere ma plynulou regulaci vykonu kompresoru. Takze mimo ohrevu teple uzitkove vody, ohriva vodu i primo do PT. Termostaty v mistnostech jsou proto, aby se dala regulovat topna soustava, aby v dome nebylo moc horko. Tepelne ztraty domu jsou spocitany na 6kw.
Odpovědět
@gepe Dobrý den, jak jsem psal, je to hotové, tak bych se v tom nevrtal. Většina instalací TČ+ PT nepoužívá prostorové termostaty a k přehřívání nedochází. Normálně by nikoho nenapadlo dávat na TZ=6kW čerpadlo s výkonem 14kW. Pokud je nutné použít taktovací nádrž, tak se používá 200l nádrž a ne 1600l. Něco zde nesedí..
Odpovědět
@zubr487 poopravim se a sedet to bude lip :) v dokumentaci je taktovaci nadrz o danem objemu, avsak nakonec pouze v dokumentaci co mame. Od dodavatele, ktery byl jiz pri stavbe domu a staraji se nam o klimatizace a rekuperaci, mame nove info z doby realne realize a stavu :)) nadrz neni. Ostatni veci nam osvetlil i ukazal. TC jako celek je naddimenzovane. Vse je ok a sedi. Takze porad budeme mit doma teplo a teplou vodu :) takze tak, uz v tom nevrtame a diky :)
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?