Vlhkost v domě

Ahoj, máme difuzně uzavřenou dřevostavbu a většinu roku v ní máme obrovskou vlhkost (pokud dobře měří vlhkoměr). Níže pro příklad dnešní údaje z obýváku, v ostatních pokojích je to podobné: Teplota uprostřed pokoje: 20st, vlhkost: 77pr. Teplota na parapetu: 18st, vlhkost: 80pr. Pocitově mi to tak nepřijde, takže nevím, jak postupovat. Když udělám na 5 minut průvan, klesne to třeba o 5 procent a během hodiny je to zpátky. Moje otázky: 1) asi bych nejdřív zkusil koupit kvalitní vlhkoměr, ať mám jistotu. Máte nějaký tip na něco spolehlivého? 2) pokud se potvrdí, co by pak bylo nejlepší dál: - elektrický odvlhčovač do každé místnosti - výkonný elektrický odvlhčovač do obýváku, který zvládne celý dům (bungalov 100m2) - klimatizace do obýváku, která umí i odvlhčovat - lokální rekuperace - nějaké jiné nápady??
Odpovědět
- jeste jsem nasel system Aereco, to by mohlo byt dobre reseni. Nema nekdo tady? Jake je to v porovnani s lokalni rekuperaci??
Odpovědět
S nejvyšší pravděpodobností je příčinou nedostatečné větrání. Podle doporučení by se měl veškerý vzduch v místnosti vyměnit každé 3h. Pokud jednou denně otevřete okna na 5min tak to zdaleka nestačí. Je taky možné, že máte nějaký vodní problém třeba často sušíte prádlo v domě, není někde problém rozvody vody a odpadů? K těm otázkám 1) odvlhčovače jen snižují vlhkost, smrádek a CO2 zůstává. K romu kvalitnímu vlhkoměru by jste si měli pořídit i měřák CO2. 2) klimatizace sice snižuje vlhkost, ale jen pokud chladí. Takže na snížení vlhkosti to nemá význam. Ta spíše pomůže s chlazením v létě a topením v zimě. 3) Aereco je obyčejné podtlakové větrání, takže sice zajistí větrání, ale nesníží ztráty větráním. Jestli se nepletu, tak se podobný systém instaloval i do domků Rd Rýmařov a zřejmě zde byla i diskuze na toto téma. 4) ideální řešení je centrální rekuperace, provizorní a dost drahá varianta je decentrální rekuperace. Pokud uvažujete o Aereco, kde musíte dodělat rozvody vzduchu, tak nevím proč rovnou neudělat centrální rekuperaci.
Odpovědět
Profilova fotka
Měli jsme to samé… přijel vyrobce zkontroloval dum a bylo nam receno ze malo větrame… doporucil nam rekuperaci a bylo to to nejlepsí… vlhkost klesla a je doma i přijemněji…. Dala se rekuperace řešit přes zelenou usporám …
Odpovědět
@lnika takže jste rekuperaci montovali dodatečně? Můžete mi napsat značku/typ?
Odpovědět
Musíte se naučit správně větrat. Když máte takovou vlhkost, počítejte s tím, že to nevyvětráte za den. Zkuste se inspirovat pokyny k užívání od Rýmařova https://www.rdrymarov.cz/novinky-a-ak... Teď v zimě bude sušší vzduch než v létě, proto bych to zkusil přes zimu správným větráním srazit. Pokud přemýšlíte o centrální rekuperaci, tak si nejprve zjistěte, jakou máte skladbu stropu a co by to vůbec znamenalo rozvést rozvody. V jednoduchosti musíte do každé místnosti dovést trubku o průměru 8-10 cm. Následně můžete vybírat konkrétní rekuperaci (my třeba máme Ventbox 300 od Thermwetu). Alternativou můžou být lokální rekuperační jednotky (v každé obytné místnosti je jedna na zdi a roura vede ven skrz zeď). Na provedení asi jednodušší, jen bude třeba správně utěsnit parotěsku u trubek. Tohle třeba dodává FlexiLife ve svých dřevostavbách, tak třeba by Vám řekli nějaké zkušenosti.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Příspěvek byl smazán adminem. @zdislavamarkova A další reklama.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?