Voda v šachtici z vrtu

Dobry večer, prosím o radu. Máme problém s vrtem a to, že se nám do šachtice dostává voda. Firma tvrdí, ze je to z vrtu, ze přetéká (já si tím jistá nejsem) Dnes nám opět přestala fungovat studna v dome a šla jsem odčerpávat vodu čerpadlem, neslo ale odčerpat vše. Poté co jsem znovu pustila studnu v domě voda v šachtě odtekla, kam? Cca po třech hodinách jsem se šla podívat do sachtice a znovu tam bylo trochu vody, poté co jsem pustila vodu v domě tak ze šachty odtekla. Jak je to možné? Co je špatně? Dekuji za rady
Odpovědět
@elisskaa No prostě vrt je plný a dere se to až do šachtice, co na tom není jasné?
Odpovědět
Pohledejte na webu, nevím kde, ale také jsem o tom někde četl, prý je to dost velký problém, pokud se voda tlačí z vrtu ven. Když tak zkuste dohledat nějakou studnařskou firmu a zkonzultujte to s nimi, nejlepší by to bylo přímo s firmou, která ten vrt dělala.
Odpovědět
Snad jen tak okrajově by mohlo to, že by se na trubku nasadilo nějaké prodloužení s těsněním (např. KG trubka), aby ta voda nevytekla, jinak prostě bez pravidelné odčerpávačky hladiny se to neobejde, dokud nezačne sucho
Odpovědět
Profilova fotka
Může opravdu pouze přetékat. Vlivem deštivého a snehoveho počasí má vrt vyšší vydatnost a proto vyvěrá. 😊 Též bych použil jako dočasné řešení odčerpání přebytečné vody. 😊 Nebo zvýšit odběr vody samotný. Jinak kdo ještě vrt nemá a zajímalo by ho, jak se vrt dělá, můžete shlédnout mě nové video. 😊https://youtube.com/channel/UCNhVQeY_qDYBUNMOQd4wlfQ
Odpovědět
Dekuji za odpovědi. Byl problém i v létě i když ne tak často jako teď, jelikož se denně dětem nepouštěl bazén plus zalévání zahrady. Kam ta voda ze šachtice teda mizí, pokud ja ji zapnu v domě?
Odpovědět
Asi vám nerozumíme... Když doma pustíte vodu= dojde k odběru= klesne hladina ve studni (vrtu) = stáhne se zpatky dolů i voda, která vyvěrá z vrtu do šachty, nebo?? 🤔 Nebo máte 2 vodní zdroje? Vrt a studnu? Nějak se v tom ztracím...
Odpovědět
Nevím jak máte řešeno zhlaví vrtu, ale když říkáte že do šachty se dostává voda, tak v případě že by se tam dostávala z vrtu - tedy kdy by přetekla horní hrana trubky vrtu - museli by jste toto vidět ( nebo respektive můžete ověřit - kde je v té době hladina vody ve vrtu ). Vy tam ale píšete ještě cosi o tom, že Vám přestala fungovat studna v domě... Můžete ten problém trochu více rozepsat - upřesnit, případně sem dát fotku ?
Odpovědět
Asi jsem to chaoticky napsala máme jen vrt, který je rozveden do domu. A stává se, ze se v šachtici objevuje voda (dle firmy z vrtu) Když je tam hodně vody musím to odčerpat kalovým čerpadlem, jelikož to přestane fungovat (asi utopené čerpadlo) v pátek se to stalo, tak jsem šla odčerpávat vodu kalovým čerpadlem, nepodařilo se mi odčerpat všechna najednou, ale v domě už tekla. Pustila jsem vodu, abych něco odteklo, když je plný vrt (nikdy jsem si nevšimla, ze by přetékalo z trubek vrtu) Poté co jsem to udělala a chtěla jít doodčerpat vodu ze šachtice jsem zjistila, ze se odpustila tím ze jsem ji pustila v domě. Znovu se voda objevila v šachtici a stačilo jen pustit vodu v domě a v šachtici zmizela. Ale kam? Kudy? Posílám teď aktuální foto, ale jelikož je teď přes víkend větší spotřeba tak tam je vody málo. Když jsem šla odčerpávat v pátek, tak byla nad spodní schod. @franti_p @kafr
Odpovědět
@franti_p @kafr Toto je ještě starší foto, kde už té vody je více.
Odpovědět
@kafr
Odpovědět
Já bych v případě takovéhoto zatopení vrtu pustil ( pokud by to šlo odčerpávání vody ponorným čerpadlem ve vrtu ) a byl u zhlaví abych mohl odčerpávání pozorovat. Odčerpal bych jen část vody, aby hladina klesla a tudíž klesla v trubce vrtu. S odčerpáváním bych přestal a sledoval co se bude dít - napřed jestli zmizí ta voda ve zhlaví vrtu - kudy a kam. No a následně co se bude dít dál - kudy tam bude vnikat další voda ( proto bych neodčerpával moc vody - aby to netrvalo tak dlouho, než se začne něco dít ). Dle mého jsou dvě možnosti kudy se tam voda dostává - jednou je že se opravdu tlačí z vrtu, druhá je ta, že se tam tlačí podpovrchová voda z podloží - nějakou škvírou ze spodu, z boku plastového zhlaví. Jako první bych řešil zjištění kudy voda vniká - o jakou vodu jde, podle toho pak způsob řešení.
Odpovědět
@franti_p Dekuji. Zkusím to pozorovat a snad se to podaří nějak vyřešit.
Odpovědět
Článek se načítá
Uvidíte co zjistíte, určitě to sem pak napište - lidi to bude zajímat čím to je. Jde o to, že pokud stoupá hladina vody z vrtu ven, tak svým způsobem je to pořád voda z vrtu - kdy nehrozí nějaké velké znečištění vody, ale pokud se tam tlačí nějaká podpovrchová voda, která může být klidně i závadná - nepitná, tak to by byl větší problém, protože by Vám znehodnocovala vodu ve vrtu, kterou zřejmě i pijete ... Pokud by jste měli vrt na pozemku který je svažitý a měli by jste ho někde výš a byla to ta voda podpovrchová, vykopal okolo vrtu - respektive u spodku zhlaví drážku, do které bych uložil drenáž a tu podpovrchovou vodu takto odvedl pryč. Jestli máte vrt na rovinatém pozemku - šlo by něco obdobného, ale bylo by to mnohem náročnější, udělal bych v podstatě to samé, někde poblíž nějakou šachtu, která by měla dno hlubší než dno šachty vrtu a tam bych svedl tu vodu z okolí vrtu - no ale muselo by se to někam odčerpávat. Pokud by to byla voda z vrtu, tak bych tam umístil ještě jedno čerpadlo - nějaké menší - pokud by se tam vlezlo, s hlídáním hladiny - respektive by se mohlo umístit jen určitou od horního konce trubky vrtu - s hlídáním hladiny, toto by spínalo když by hladina ve vrtu dosáhla určité výše a vodu by odčerpalo pryč a nedošlo by k přetečení vody do zhlaví vrtu. To jen můj laický názor jak bych to řešil, v každém případě až budete vědět čím to je, je třeba zkonzultovat s nějakým odborníkem na studny. Na netu je těch firem více a myslím si, že když někoho oslovíte s takovýmto problémem, určitě rád pomůže, poradí, byť třeba jen radou.
Odpovědět
@franti_p Dobrý den, Dekuji Vám za rady. Zatím nevíme odkud se voda bere. Ale liší se nám názory firem jedna která vrtala a druhá která dělala šachtice a připojení. A teď otázka má být šachtice dole provrtaná? Měli jsme tam asi dvě dírky prý se to tak děla tvrdí firma která dělala šachtici. Firma co dělala vrt říká, ze to tak být nemá. Mate někdo prosím zkušenost?
Odpovědět
@elisskaa Jak je to přesně udělané? Zdá se mi, že to je plastová skořepina nasazená na vrt. Je to tak? A je vidět mezera mezi vrtem a tou skořepinou. Každopádně jsou tři možnosti, jak se tam ta voda dostává: 1. vrtem 2. z podloží 3. obojím :) Že se tam může dostat voda z venku, to je úplně klidně možné. Řešil jsem to na betonových skružích, které byly na sebe posazené a z vnějšku se mi tam tlačila voda mezi skružemi. A to dost rychle. Takže jestli máte někde dole díru, klidně to může sáknout tudy. A protože se to bude s okolím chovat jako spojené nádoby, klidně se tam vytlačí voda do výšky terénu. Ve vašem případě začne unikat do studny. Případně může téct i mezi studnou a tou skořepinou, vypadá to tam podle trubky na mezeru. Já bych všechno, co jde zadělal a utěsnil. Druhá možnost je, že to vyteče z vrtu, protože je hodně vydatný. Pokud by to tak bylo, zkusil bych vymyslet nějaký plovák a spínač do šachty, který, když by se mi zvedala voda, sepnul čerpadlo a vodu pustil třeba do jezírka nebo někam na zahradu. Základem ale je zjistit odkud se ta voda bere. Nevím odkud jste, ale teď se oteplilo, sníh taje, sledoval bych ty otvory, jestli skrze ně se voda tlačí. Ještě mě napadá, že část vody může napršet a nasněžit vrchem, pokud nemáte dobře utěsněné víko. Ale třeba je to udělané blbě v tom smyslu, že všechna ta voda někudy z víka stéká do studny.
Odpovědět
@atilius Ne má zkušeností se studnou ale když se to vezme logicky tak asi z trubky vrtu se nebude vyplavovat to bláto. Bude to asi vytlačená voda kolem trubky vrtu a vynáší sebou i to bláto. Taky bych asi souhlasil že ta vytlačená voda nemusí být pitná. Podle mě kdyby byla šachta opravdu těsná tak by se asi šachta zaplnila přepadávající vodou z vrtu ale voda puštěním vody v domě by už neustoupila. Nevím jestli se to děje jen když je zem nasycená vodou a nebo je hladina vrtu tak vysoká. Každopádně není asi dobré když se voda z šachty vrací do vrtu. Řešení, jestli je možnost odvést vodu vyspádovanou trubkou mimo šachtu, nebo podstatně složitější řešení čerpadlem s hlídáním hladiny. Když to budete sledovat tak určitě narazíte na situaci hladiny pod úrovní trubky vrtu ale budou obě vyrovnané.
Odpovědět
@wpavel Jestli se vyhrne z trubky hodně vody a ta plastová skořepina není zatěsněná, tak to nabere bláto z okolí. Na tom prvním obrázku je vidět, že je jako trubka okolo trubky a to mi těsné nepříjde. Každopádně, žádná vnější voda do vrtu nesmí přijít.
Odpovědět
Přesně jak tu píše Atilius a Wpavel - já bych se také spíš klonil k tomu že se tam tlačí voda někde odspodu zhlaví studny - klidně mezerkou mezi trubkou vrtu a zhlavím. Kdyby to byla voda z vrtu - byla by čistá a ten spodek zhlaví je jakoby zabarven bahnem. Stačí opravdu malá dírka a povrchová voda se do zhlaví vrtu natlačí. Ona má tlačící se voda docela sílu a utěsnění není někdy jednoduché, obzvlášť když se to řeší dodatečně jen zevnitř zhlaví. Když se to utěsňuje při osazení zhlaví, tak to lze řešit i obsypáním trubky bentonitem ( utěsňuje při vlhkosti ), ale jak už je zhlaví hotové ... Nedávno jsem utěsňoval betonové skruže v šachtě - používal jsem Soudal Aquafix transparent 300 ml - ten fakt dobře utěsňuje a přilnul k materiálu i pod vodou, měl jsem potom ještě i nějaké dva obdobné tmely jiných značek ( v rámci covidu měli zavřeno a je ten Soudal nemohl sehnat ) a ty takhle dobře nefungovaly. Ten Soudal ucpal i dost širokou spáru - díru, i když mi tam tekla - tlačila se okolní povrchová voda. Pokud se Vám tam tlačí opravdu ta povrchová - podpovrchová voda, záleží jaký máte pozemek - zda rovinatý, nebo svažitý a kde máte vrt, řešil bych to asi takto : 1) dodatečné utěsnění spáry kterou tam voda vniká, ( vzhledem k tomu, že voda opravdu pronikne - dokáže si udělat cestu tlakem ), tak bych současně šel do zemních prací ( i když okolí vrtu máte pěkně upravené ), prostě bych okolo zhlaví udělal drenáž - muselo by se jít o něco hlouběji než je spodní hloubka zhlaví ( do drážky kolem zhlaví položit geotextilii - na ní drenážní trubku vhodného průměru s odvodem ve spádu někam dál od vrtu, drenážní trubku obsypat štěrkem vhodné frakce, na něj ještě hrubší frakci, na to položit opět geotextilii a pak to zasypat zeminou ). Toto řešení by mělo postačit - pokud máte kam tu vodu odvést někam pryč ve spádu od vrtu. Pro jistotu bych možná ještě u spodního okraje zhlaví navrtal otvor pro malou KG trubku, kterou bych napojil do uvedené drenáže ) to i pro případ, kdyby se nějaká voda i přes utěsnění dostala do zhlaví vrtu ... Při dobře udělané drenáži by se tam ale už neměla dostat. 2) Pokud máte rovinatý pozemek a nemáte možnost drenáž odvést spádem někam od vrtu - šel bych obdobným způsobem jak jsem popsal výše, pouze bych v blízkosti vrtu udělal nějakou nádrž, která by byla umístěna hlouběji než spodek zhlaví - tam bych odvedl drenáží tu povrchovou vodu, do této nádrže bych dal nějaké čerpadlo, které by spínalo při určité hladině vody a vodu bych prostě odčerpával někam pryč ... Vím, je to složitější, nákladnější, ale ta povrchová - podpovrchová voda Vám znečišťuje, znehodnocuje pitnou vodu z vrtu a to může být velký problém, když tato voda natéká do vrtu. jak ale píšu, prvotní je zjištění jak se Vám ta voda do zhlaví vrtu dostává. Přeji ať se Vám to brzo podaří zjistit a řešit. Myslím že ale jen utěsněním případné spáry - dírky někde dole ve zhlaví to nevyřeší, voda má opravdu docela sílu se někam dostat - natlačit, proto bych to raději kombinoval s tou drenáží.
Odpovědět
Voda je prevít, ta se natlačí všude. Ještě mě napadlo, zkontrolujte si ty průchody trubek. Kolem nich tam klidně může téct voda taky. Ono stačí, když bude hodně mokro a nebude pršet. utřel bych to okolo trubky do sucha a sledoval, co se děje. Případně, jestli tam nejsou vidět mapy od vody. A ještě tohle: Pustila jsem vodu, abych něco odteklo, když je plný vrt (nikdy jsem si nevšimla, ze by přetékalo z trubek vrtu) Poté co jsem to udělala a chtěla jít doodčerpat vodu ze šachtice jsem zjistila, ze se odpustila tím ze jsem ji pustila v domě. Znovu se voda objevila v šachtici a stačilo jen pustit vodu v domě a v šachtici zmizela. Co to přesně znamená? Voda před puštěním v domě byla nad trubku studny nebo pod úrovní? Jestli byla nad, pak byla zaplavená studna a puštěním vody v domě jste odčerpali tuhle vodu. Ale jestli byla pod úrovní trubky, tak to je zajímavé. Jaké máte podloží? Písek, hlínu, jíl? Jak se u vás sákne voda na zahradě?
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?