Vyvýšený záhon

Ahoj, dělali jste někdo vyvýšený záhon, z čeho jste dělali, co vyšlo nejlevněji. Dřevo je sice hezké estetické, ale nevím jak dlouho to vydrží, nechce se mi to zvenku každý rok natírat. Máte někdo i jinou variantu. Díky za návrhy.
Odpovědět
Budeme dělat asi z modřínových prken a nenatírat, nechám zešednout. Budeme ho kopat do hloubky, nevysychá tolik, takže nad zemí bude třeba jen 30 cm dřeva už obruba. Dá se dělat třeba z cihel, ale zase se řeší že sají vodu a víc to vysychá.
Odpovědět
jak se říká, dle vkusu každého soudruha... Mě se nejvíc líbí staré fošny, trámy z bouračky, odložené z půdy apod. Ohoblovat nahrubo, natřít nějakou sametovou lazurou a vypadá to krásně. Má to prostě svoje kouzlo. Nově koupený kus je do toho jak pěst na oko. Takže je jen třeba mít tohoto dost. Vnitřek bych určitě vyložil nopovkou.
Odpovědět
Nejlepší budou staré cihly z bouraček nebo kameny, ale cihly by šly klidně očistené do malé výšky taky na sucho naskládat, kameny taky
Odpovědět
@vladimir_sacha Spočítejte si kolik to bude cihel...a uvidíte, že docela dost.
Odpovědět
Jo,kde budu shánět staré cihly nebo trámy 😛
Odpovědět
Profilova fotka
@milan1965 Dělal jsem už 4 kusy (3x rozměr 200x120x60 a jeden 350x120x60). Šířka prkna 3cm, výška prkna 20cm. V rozích trámky 60x60mm. Uvnitř nopovka, zespodu "králičí" pletivo. 2x natřeno barvou. A pokud to zhnije, udélám znovu. Stejně by se měl vnitřní obsah za cca 4-5 vybrat a záhon založit znovu (už v něm nemá co tlít). Takže vtu dobu záhon zreviduju jak jsou na tom prkna a případně vyměním ...
Odpovědět
Dřevo výjde každopádně nejlevněji. Já jsem to taky dost řešil. V úvahu přícházely: cihly - je jich hodně a pokdu to člověk nemá z vlastní bouračky, docela to stojí i dost peněz. A potom, jestli je nechám jen na sucho, nebo ne. Navíc to zabírá plochum, na které bych mohk pěstovat kamení a mít to jako sucho zídku - podobný problém jako s cihlama, nevýhodou ještě je, že mezery mezi kameny budou prorůstat plevelem a zabere to víc místa, než cihly ztracené bednění - 10 cm cihly, dobře by se s tím pracovalo, co se týče ceny, ej to tak někde uprostřed, je to věčné, ale vzhledově se mi to nelíbí. proutí - měli jsme lískové, mělo vydržet 10-15 let, vydrželo pět. Jakože, co bylo venku bylo OK, ale ty zapíchané části v zemi shnily. A nevýhodou bylo, že mezi tím proutím prorůstal plevel a nešlo to pořádně čistit. - na začátku jsme měli provizorní i z vrbového proutí, výhodou je, že když má člověk přístup k vrbám, tak ej to v podstatě zadarmo, každé jaro se stříhají a majitelé vrb se toho většinou zbavují, pokdu náhodou nepletou košíky Trámky - to je vcelku dobré, když k nim člověk má přístup od jinud. Nákup trámků se ukáže jinak jako docela drahá sranda. Ale už to něco vydrží a vypadá to hezky. Prkna - nejlevnější varianta, asi taky nejméně odolná. Zase záleží na dřevu. Podle nějaké tabulky, co jsem našel, tak životnost dřeva v zemi: smrk, borovice: 5 let modřín: 10 let dub: 15 let akát: 15 let teak: 25 let jinak, když jsem si dělal kalkulaci na +- 60m obvodu záhonů a výška cca 40cm, tak mi vyšlo toto: cihla klasik: 8700Kč (cihla 1ks/6kč) prkna smrk: 5800 Kč Trámy dub: 27000Kč Klády (koupit jako palivové dříví): 7500Kč; pozn.: zabere dost místa Hranoly: 8x8 28500 Kč (1m/ 80Kč) Kámen: 5500 Kč (450 kč/t - počítám cca 1.5t na 1m3) + doprava Nakonec jsem sehnal modřínové fošny za super cenu 6000Kč/m3 a to mě na těch 60m a výšku 42cm vyšlo na 8200Kč.
Odpovědět
Díky hoši za příspěvky, poslední dva super.
Odpovědět
Profilova fotka
@milan1965 delal jsem to ze zbylych klad ze srubu, verim ze nez to shnije tak tu nebudu 🙂 https://beruna.cz/misc/zahon.jpg
Odpovědět
Profilova fotka
@milan1965 Asi bych se řídil tím, k čemu máš jednoduchý přístup a finance. Mám kolegu z práce, co má katr, takže u mě dřevo jasná volba. Taky jsem uvažoval nad obvodem ze ztraceného bednění a něčím to obložit, ale nechtělo se mi s tím dělat .. a taky dřevěný, když už nebudeš chtít, nebo ho budeš chtít přestěhovat, tak je mnohem variabilnější 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
Jako ženská jsem šla cestou nejmenšího odporu..vzala 2cm prkna,co zbyly z jiných projektů na zahradě,nařezala,namořila,dolu vyhrabala pod zem prostor na natažení králičí folie,na to usadila sešroubovaný prkna,dovnitř jen igelitovou černou folii a hotovo,nijak jsem se s tím nemazala...upřímně jsem ani nevěděla,zda se takové záhony osvědčí a budeme je používat,tak jsem do toho ani nechtěla zbytečně investovat...budeme mít třetím rokem,opakovat nátěr není zatím třeba a i kdybych to musela 1x za cca 4-5 let přetřít,tak s tím problém nemám... Vysoké záhony jsem záměrně nechtěla,ani si neumím si představit pak výměnu obsahu po letech,tady měním co rok hlínu bez problémů,jiné vyuziti v případě potřeby,atd...tohle kdykoliv rozeberu,když budu chtít a zase z toho vytvořím něco jiného,až už záhony nevyužiju;-)
Odpovědět
Profilova fotka
topič: tak nás to čeká letos taky, staré co máme asi 3 roky byly jen na zkoušku, takže nenatřené, sešroubované, ještě by asi pár let vydržely, ale jeden vyloženě odfláknutý se začal šklebit, tak když budeme ve výrobě , uděláme asi všechny. Co se týká povrchu chceme vyzkoušet opálení plamenem, japoncům se to osvědčilo ;-) .
Odpovědět
Článek se načítá
Máme ze ztraceného bednění 10cm a místo betonu či stříšek nahoře, máme dřevěné desky.Je to kompromis, protože jsem snila o dřevěných záhonech, ale bohužel jsem viděla u rodičů, že to moc nevydrží. Toto je pevné a jak někdo psal skoro věčné. Záhony máme ve svahu kaskádovitě.
Odpovědět
Profilova fotka
@jaasminka ukaž prosím foto, kaskády mě zajímají, díky
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?