Pomoc - základová deska Praha západ

Zobraz úvodní příspěvek
Zdravím, stavíme svépomocí. Už X měsíců máme domluveneho zkušeného pana přes základovou desku, bohužel, jak už to tak bývá, je nespolehlivy. Momentálně započal práce, vybagrovane jsou pasy. Má málo času a nás čas velmi tlačí. Touto dobou už jsme měli vyhlížet stěhovaky :-D Je tu někdo, kdo by to s námi probral, event.mel čas nám pomoci nebo cokoli? Děkuji Svobodová
Odpovědět
1
2
@jakuda no stavbyvedoucí je jeho kamarád, toto je pan přes desku. Hold jsme byli duverivy. Že má čas atd. Smlouvu jsme nepodepsali, protože se nám tam něco nelíbilo, s tím, že se to opraví. Což stále není. Ale nakonec jsme ho nechali začít, protože jsme hold pospíchali. No jo no, naše chyba. Jinak máme společného kamaráda, takže snad nedojde na nejhorší.. Jen se mi jeho přístup nelíbí. Takže ani, už pracujeme na změně.. Není to tak jednoduché, takhle na rychlo. A ne, předraženě, ale spíš levněji :-(
Odpovědět
Profilova fotka
@bara2323 Nevím, ale když už si platím stavbyvedoucího, tak je to jeho zodpovědnost a v případě že se mi něco nelíbí, tak bych hnal k zodpovědnosti primárně jeho. To že nějaký pán na desku je jeho kamarád by mě nezajímalo ... stavbyvedoucího si najímám, aby zajistil hladký průběh stavby.
Odpovědět
A jak je to prosím tedy s tím zemnícím páskem. Sehnali jsme nový stavební dozor. Ten řekl, že je hloupost tam dát pásky, hromosvody (on to totiž pouze přivezl do boudy na pozemek a nedal to tam, ikdyž měl) kvůli dešti. Ten pán, který desku zhotovuje tvrdí, že to nevadí. Beton bude až v pondělí. Pršet možná bude. Asi to s ním ukončíme..
Odpovědět
Zdravím, takto uvažující dozor bych odeslal ..... Pásek se dává do spodních vrstev základových pasů z důvodu jeho prodloužení životnosti, kde bude celý obalen betonem. Z něho se vyvedou vývody (ne almgsi) v místech svodů. Nechte to udělat hromosvodáře, co zná spousty drobných niancí. Pásek v základech být nemusí, pokud jej dáte třeba do základu plotu poblíž, ale vše se tím komplikuje a prodražuje.
Odpovědět
Profilova fotka
my jsme pasek teda davali a natirali jsme ho tusim nejakou asfaltovou barvou. Jak rika muj muz, stavime si to preci pro sebe, tak at je to poradne, ne?
Odpovědět
Profilova fotka
@bara2323 pasek do zakladu urcite ano otazka zda v betonu nebo vedle betonu na tu se odpoved ruzni i od odborniku ale pokud tam nebudete mit ten pasek nebudete mit pak na co pripojit svody ze strechy
Odpovědět
Profilova fotka
@bara2323 Pasek ano, do betonu. Pozor vyvody musi byt zn/fe. Obcas se najde ze misto ocelovego dratu tam da hlinikovy (AlMgSi) ale ten besmi prijit do zeme, takze vam na to hromosvodar neda revizi
Odpovědět
@martin_fio jéé, špatně sem se vyjádřila. Nový stavbyvedoucí řekl, že se to musí udělat těsně před zabitím betonem z důvodu deště.
Odpovědět
Jak píšu, šlo nám o déšť. Každopádně dnes to tam dal. Pásky, hromosvody. Zabralo to tedy chvilku. Zase mám pocit, že byl ztracený den. Strávil tam asi 3 hodky. Není šachta, není kanalizace.. Ale tentokrát asi křivdim. Musí se postupně. Beton přijede v pondělí ze Zapy. Takže skoro dva dny na raně případným nepříznivým vlivům počasí.. Snad to dobře dopadne. Díky
Odpovědět
@bara2323 co se FeZn pásku na uzemnění hromosvodu týče, tak ten by měl být položený na podsyp základů - ne v betonu - tam vám sice teoreticky vydrží déle, ale zase je problém v jímání - protože beton nezemní stejně jako půda, kam chcete primárně energii odvéct - ne do základové spáry. Spoje je potřeba ošetřit např asfaltovým nátěrem - právě kvůli korozi (tady se opravdu důkladně vyhrajte) Na vylití základů je pak potřeba mít nachystané prostupy do domu i případně vnitřními nosnými zdmi (voda, elektrika, odpady, plyn) + samozřejmě armování (na to pozor, polovina lidí vám bude tvrdit, že je to zbytečné, že oni to nedávali a 20let v pohodě, ale zde záleží na více faktorech, především na skladbě půdy - těch pár tisíc za armování vás nezabije a může ušetřit do budoucna nemalé problémy). Vylití pásů není nic světoborného, pak to jen chce založit dobře bednění - většinou se zakládá přímo při vylití pásů do mírně "zavjadlého" betonu aby se to lépe propojilo a lépe se vám tam i dávají roxory na propoj (chce to mít ale vše nachystané a mít dostatek lidí, třebas dva zedníky nebo šikovné pracanty, aby se to stihlo) - osobně nejsem zastánce zakládání bednění na maltu po vytvrdnutí základu. Trošku mě ale fascinuje, že se bojíte dělat základové spáry + desku, ale na dřevostavbu si troufáte. Tam bych řekl, že je daleko složitější si všechno pohlídat. :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@doog nedá mi to, takže musím reagovat... proč samozřejmě armování ? Dříve se míchal beton v míchačce, žádné železo se nedávalo a ty domy tu stojí 60let.... Chtěl bych vás vidět jak budete zakládat bednění do jak píšete mírně zavadlého betonu, ani v dvou lidech by se to nestihlo... Roxory se samozřejmě zapichují. Nedivím se, že nejste zastáncem zakládání bednění na maltu po vytvrdnutí základu, když se totiž bednění zakládá pomocí betonu a né malty... to jen tolik k té vaší odbornosti... ;-)
Odpovědět
@doog Poznámka zcela na místě. My ale stavíme stavebnici. Montujeme předem připravene moduly. Pod dohledem koordinátora. Není to úplně na klíč, ale smontovat to je jednoduché. Zároveň tam dáváme climatizer plus jako izolaci. Na to máme od firmy záruku 30 let. Až bude kostra hotová, my samy děláme střechu, rozvody a vnitřek. Na něco řemeslníky, většinu si zvládne partner sám. Pravda je, že z desky má velký respekt. Ovšem po tom, co se dnes odehrálo to vypadá, že si uděláme i desku. Je to skutku adrenalin, spoléhat se na ostatní. Uf!
Odpovědět
Článek se načítá
@bara2323 Ten climatizer tam dává firma pro upřesnění..
Odpovědět
@petrsv1000 dříve se jezdilo do práce na krávě a vždy dojeli, jezdíte i dnes na krávě do práce? Dřív se tahala elektrika jen v hliníku po půdě a znám domy, kde to dodnes tak mají a všechno svítí a funguje.. děláte si tak rozvody elektřiny taky když to funguje? To jsou mi vždycky argumenty jako prase.. :-) Někdo se ale hold nepoučí, snad jen z vlastních chyb až to přijde.. Co se týče zakládání bednění do betonu po vylití pásů, tak jsem to tak přesně založil s jedním zedníkem na můj dům 150m2. Chce to hold dělat a ne postávat a popíjet a pak se divit, že to nestíhám.. Pro dva lidi nic nadlidského.. No a k tomu vašemu invektivu na mou odbornost.. viděl jsem x staveb kde bednění zakládají na maltu a dle slov i ostatních stavebních dozorů to je běžná praxe od "zednických mistrů z horní dolní po známosti přes tetičku" kteří jsou na každé druhé stavbě svépomocí. Jejich omluva je stejná jako Vaše k armování - už tak postavili x domů a zatím žádný nespadl, takže je to správně přece :-) Takže ta praxe zakládání ZB na maltu, kterou jsem popsal, je v 75% staveb nejen svépomocí, kde nezaložili bednění přímo po vylití základové spáry a proto se o ni zmiňuji. Není to samozřejmě fatální chyba, která by ovlivnila statiku domu, ale není to prostě ideální způsob. Rozhodně ale nechápu, jak chcete soudit moji odbornost na základě mých připomínek, co se v praxi dělá špatně.. ledaže budete jeden z těch "zednických mistrů z horní dolní po známosti přes tetičku" tomu pak rozumím :-)
Odpovědět
Profilova fotka
ja jsem zalozil ZB na hlinu primo do vykopu :) ale je pravda ze jsem se hodne pidil po nekom kdo to delal stejne a v okoli jsem nikoho nenasel
Odpovědět
@bara2323 nejhorší je smrt z vyděšení, když nad prací budete přemýšlet, tak to určitě zvládnete. Jen to chce dobře vyměřovat a dát si s tím trošku práce a dodržet pracovní postupy - nenechat si nakukat od některých odborníků, ať se na to či ono vykašlete - pokud se vám něco nebude zdát, vždy to proberte se stavbyvedoucím, doufám ale že máte schopného. U desky trochu pozor na rovnost - u dřevostavby více než u cihly je ideální mít desku co nejvíce rovnou, takže tam bych si (pokud si nevěříte) někoho přizval na stažení.
Odpovědět
@geodett no pokud jste měl ZB od spodu základové spáry, tak to není nic proti ničemu (pokud pominu, že na spodu spáry by měl být podsyp) - jen je to asi škoda peněz dávat do zemi bednění. Spíše jsme tu ale s kolegou polemizovali defakto o napojení ZB jako pokračujícího základu na základovou spáru v zemi,
Odpovědět
Profilova fotka
@doog ja to delal z duvodu nemoznosti vykopat zakladove pasy mene nez 1-1,5 m siroke, delal jsem to v zakladech stareho domu o tom napojeni jak pisete chapu ze do mekkeho betonu je to z hlediska propojeni nejlepsi, akorat je to honicka :)
Odpovědět
@doog Než mít uhnitý základový zemnič tak je lepší nemít žádný. Pak je při bouřce veselo. Záleží na půdě, ale všeobecně vlhkost betonu zajistí dostatečnou vodivost. Hodnota uzemnění u novostavby se základovým zemničem v betonu 2,5 ohm. Měřeno přes toto léto, kdy bylo fakt sucho. Ještě doplním jak vypadá fezn drát od veřejného osvětlení, které bylo na podzim loňského roku realizováno. Narazil jsem na něj při přípojce vody. Asi tolik k životnosti zemnění mimo beton. Pozinkování po necelém roce fuč a teď už jen záleží jak bude rez rychlo postupovat.
Odpovědět
Profilova fotka
@doog ná krávě nejezdím z důvodu komfortu, armování nedělám z důvodu zbytečnosti... co přijde ? spadne to ? beton se rozpadne ? Osobně jsem neviděl nikoho kdo byto zakládal na maltu, tak jsem se toho chytl, když jste to psal.... tolik k té odbornosti, kdyby jste psal o betonu tak se zmiňovat nebudu... Jinak máte pravdu, jsem z Horní od tetičky :-)
Odpovědět
@doog Teď už máme schopného stavbyvedoucího!!. Zítra sraz na pozemku. Prozatimni personál (vedoucí a zedník) se dohadují o peníze mezi sebou a volají nám v podnapilych stavech. Údajně někdo někomu zapřel peníze, které už dostali. No jsme hotovi. Je to síla ]-( Zítra se bude dělat čistka. :-( Máme Kubík betonu za 1600,- plus 15% VČ CESTY. je to přiměřená cena, jestli se to dá porovnat? Bereme 13 kubíků. Zapa. A nemáte prosím tipy na další levný materiál, štěrk, kari sítě atp.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 letech
Dobrý den, doporučil byste někdo prosím spolehlivého dobrého bagristu pro Prahu-západ? Někoho, kdo by byl schopný větších výkopových prací (místo na garáž ve svahu), popřípadě i výkopů na přípojky. Máte někdo dobrou zkušenost? Děkuji! 🙂
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?