11 tipů, jak ušetřit na elektřině. Začněte už teď!

  • 21.12.2022

Poplatky za energie stoupají. Už jen při pomyšlení na nejbližší vyúčtování za elektřinu vám projde mráz po zádech. Každý musí této situaci čelit podle svých finančních možností a začít každodenními maličkostmi, které se ale suma sumářům odrazí na celkové spotřebě elektřiny. V následujícím článku jsme pro vás shrnuli jednoduché, ale efektivní tipy, jak ušetřit na elektřině.

jak ušetřit na elektřině
Zdroj. iStock

1. Perte při nižší teplotě

I vy perete prádlo na 60 a více stupňů? Je to zbytečné. Ne každý typ znečištění a materiál prádla vyžaduje tak vysoké teploty. Ručníky, kuchyňské utěrky a extrémně špinavé oblečení perte ve vyšší teplotě. Běžně znečištěné prádlo ale stačí prát při 30 nebo 40 stupňové teplotě. Jedná se o způsob, jak ušetřit na elektřině, ale zároveň nezničit oblečení. Neefektivním praním při vysokých teplotách oblečení rychleji vybledne a materiál ztratí kvalitu.

2. Vypněte televizor

Zapnutý televizor skoro 24 hodin denně, někdy dokonce i v noci během spánku, je obrovský zlozvyk v mnoha českých domácnostech. Největší problém je, že často pořad v televizi vůbec nesledujeme. Zvykli jsme si na jakousi zvukovou a obrazovou kulisu, bez které neumíme fungovat. Neustále zapnutý televizor škodí nejen naší peněžence, ale také zdraví. Několik výzkumů vědců prokázalo nepříznivý vliv záření z televizní obrazovky na spánek, nervový systém či pozornost.

Velkým problémem je i televize v takzvaném „stand-by“ provozu. Během ní je sice televizor vypnutý, ale svítí na něm malé zelené nebo červené světélko. Tím pádem se televizor nachází v provozu a spotřebovává elektrickou energii. Stejné je to také u dalších elektrospotřebičů v domácnosti.

3. Vánoce jako u Griswoldových

Kdo zná tuto vánoční komedii, tak ví, že dům této rodiny byl doslova celý obsypán vánočními světýlky. V posledních letech je přehnané vánoční osvětlení českým folklórem. Pomalu není domu či balkonu, kde by nesvítily vánoční světýlka. Položte si otázku, zda je opravdu nezbytné mít haldy vánočních světel na střeše, na oknech, u vchodových dveří nebo na stromku?

Pokud se neumíte vzdát tohoto „kouzla Vánoc“, omezte alespoň množství vánočního osvětlení, nenechte ho svítit ve dne i v noci (velmi časté), přehnaně brzy před Vánocemi nebo pozdě po nich.

dům ozdobený vánočními světýlky
Zdroj: iStock

4. Více větrejte

Někdy stačí jen otevřít okna dokořán a rychle vyvětrat interiér. Čerstvý vzduch rychle nahradí ten vydýchaný, a navíc se ohřeje mnohem rychleji. Pozor na častou chybu – zapnuté topení a otevřené větrací okno. Toto opravdu není způsob, jak ušetřit na elektřině.

5. Na hrnec patří poklice

Ruku na srdce – opravdu dáváte poklici na hrnec pokaždé, když vaříte? A co zbytečně hodně vody v hrnci na těstoviny? K uvaření balení špaget opravdu nepotřebujete 5 litrů vody. Dalším způsobem, jak ušetřit na elektřině, je nevařit každý den. Ani mlsným jazýčkům neuškodí navařený oběd na dva dny.

6. Příliš vysoký ohřev vody

Zkontrolujte si nastavení teploty na svém bojleru. Optimální teplota nastavení termostatu bojleru by se měla pohybovat v rozmezí 50 – 55 °C. V chladnějších ročních obdobích o něco více. Při velmi vysoké teplotě může vzniknout vodní kámen, který zanese ohřívání. Z tohoto důvodu bojler spotřebuje mnohem více elektrické energie.

Samozřejmě, správné nastavení teploty vody závisí také na počtu členů domácnosti. Proto se již při jeho koupi informujte u odborníků, který typ bojleru je pro vaši domácnost nejideálnější, abyste ušetřili co nejvíce nákladů.

šetření energií
Zdroj: iStock

Rychlý tip na zahřátí!

Při sledování televize nebo odpočinku se nemusíte zahřát jen zvýšením teploty na termostatu. Rychle, efektivně a levně vás zahřeje i obyčejný termofor nebo teploučká deka. Pomalu, ale jistě se blíží Vánoce. Obdarujte všechny členy rodiny tímto užitečným dárkem.

7. LED žárovky

Vyměňte všechny klasické žárovky v domácnosti za LED verze. LED žárovky jsou úspornější verzí osvětlení. Svítí stejně dobře jako klasické žárovky, rozsvítí se okamžitě, mají výbornou životnost a nezahřívají se. Jsou sice o něco dražší, ale z hlediska dlouhodobého šetření jsou výbornou cestou, jak elektřinu v domácnosti ušetřit.

8. Elektrospotřebiče s nižší spotřebou elektřiny

Při nákupu elektrospotřebičů se nerozhodujte prvoplánově a investujte do elektrospotřebičů s nižší spotřebou elektrické energie. V tomto případě platí, že pořizovací náklady se vám vrátí velmi rychle, přičemž často jde jen o několik stovek eur navíc.

Od března loňského roku došlo ke změně v označování elektrospotřebičů. Aktuální energetické štítky jsou v rozsahu A – G, přičemž D představuje dosud označované produkty ve třídě A+++.

tipy pro šetření elektřiny
Zdroj: iStock

9. V létě nepoužívejte sušičku

Uberte si trochu ze životního komfortu a v létě nebo během teplých jarních dní nesušte prádlo v sušičce. Pomůžete tím nejen své peněžence, ale malou měrou přispějete k ochraně životního prostředí. Ne pokaždé je opravdu nezbytné používat elektrickou energii. Víte, jak se říká: „Korunka ke korunce sedá“.

10. Vypínejte počítač

Počítač, který je ve spánkovém režimu, je sice neaktivní, ale zároveň zcela zbytečně utrácí elektrickou energii. Možná je pro vás praktičtější a rychlejší otevřít počítač a být hned přihlášen, ale z hlediska šetření elektřiny jde o velký problém. Rozhodujícím faktorem, zda počítač vypnout nebo uspat, je pochopitelně i čas, který u něj trávíte. Pokud počítač používáte jen několik hodin denně, po skončení činnosti jej úplně vypněte.

11.Teplé jídlo do lednice nepatří

Odkládání teplého jídla v ledničce zvyšuje její výkon, a tím způsobuje vyšší spotřebu elektřiny. Kromě toho se tímto pravidelným zlozvykem může lednička poškodit. Pro vyšší životnost a také šetření elektřiny je třeba pravidelně provádět údržbu a ledničku odmrazit. Dalším zlozvykem, který určitě nepřispívá šetření na elektřině, je její časté a dlouhé otevírání.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku