7. ročník stavařské soutěže: Masarykova střední škola v Letovicích opět zabodovala!

  • 24.03.2024

Dne 15. února uspořádala již 7. ročník stavařské soutěže zejména pro žáky 8. a 9. tříd ZŠ. Již dávno se nejedná o akci místního významu, o čemž svědčila účast jedenácti soutěžních družstev ze tří krajů a zejména plná tělocvična, místo soutěžního klání.

7. ročník stavařské soutěže
Zdroj: HELUZ

7. ročník stavařské soutěže

Navrhnout a postavit most a provést na něm zatěžovací zkoušku si vyzkoušeli žáci ZŠ na soutěži Postav most! I v tomto ročníku se modely mostů stavěly ve dvou kategoriích. V kategorii I – mosty dovezené a kategorii II – mosty stavěné na místě. V kategorii II čekalo soutěžící velké překvapení – dřevěné prvky a pouhá papírová lepící páska. Všechny týmy se s tímto nečekaným zadáním vyrovnaly s grácií a šikovností.

postav most
Zdroj: HELUZ
7. ročník stavařské soutěže školská soutěž
Zdroj: HELUZ

Mosty stavěné žáky ve svých školách či domovech musely překlenout mezeru 1000 mm a být postaveny z klasických dřevěných špejlí, provázků, popř. nití a lepidla. Nesměly být použity plastové provázky, či vlasce. Typ lepidla nebyl určen. Maximální váha modelu byla stanovena 300 g a šířka mostovky 150 mm.

příprava modelů na zatěžkávací zkoušku a zatěžování soutěžních vzorků
Foto: příprava modelů na zatěžkávací zkoušku a zatěžování soutěžních vzorků – HELUZ

Vítězem soutěže se stal model, který disponoval nejlepším poměrem celkové nosnosti a vlastní hmotnosti s přihlédnutím k bodům od odborné poroty za design a stavařský přístup. Vítězové si odnesli nejen diplomy a pocit dobře odvedené práce, ale díky našim štědrým sponzorům také krásné ceny.

Heluz byl velice rád jedním ze sponzorů této soutěže, neboť letovická škola je jedním z velice aktivních našich partnerů a spolupráce s touto školou se projevuje zejména v aktivní účasti zednických družstev na našich soutěžích a škola je stálým účastníkem exkurzí do našeho výrobního závodu v Hevlíně.

Jak tedy dopadly jednotlivá soutěžní družstva?

Na začátek je nutno říci, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se a provolat známé: „Děkujeme všem za účast a sláva vítězům“. V tomto případě jsou ale vítězi všichni. Ještě jednou sláva vítězům a obrovské poděkování organizátorům.

Osobně poděkovat za účast soutěžícím a k umístění na stupních vítězů přišla i paní ředitelka pořádající školy, která spolu s organizátory soutěže předala vítězům i věcné ceny.

7. ročník stavařské soutěže část soutěžních modelů
Zdroj: HELUZ

1. KATEGORIE – Mosty přivezené

  1. místo: ZŠ Lysice, tým Lysice 3
7. ročník stavařské soutěže 1. KATEGORIE - Mosty přivezené
Zdroj: HELUZ

2. místo: ZŠ Blansko, tým Proč ne?

7. ročník stavařské soutěže 2. místo: ZŠ Blansko, tým Proč ne?
Zdroj: HELUZ

3. místo: ZŠ Lysice, tým Lysice 1

3. místo: ZŠ Lysice, tým Lysice 1
Zdroj: HELUZ

2. KATEGORIE – Mosty vyráběné na místě

  1. místo: ZŠ Hovorany, tým ZŠ Hovorany
  2. místo: ZŠ Bratří Čápků, Ústí nad Orlicí, tým 8. A
2. KATEGORIE - Mosty vyráběné na místě
Zdroj: HELUZ

3. místo: ZŠ Lysice, tým Lysice 1

Zdroj: HELUZ

Atmosféra na soutěži byla jako vždy úžasná a jistě se už všichni těšíme na další ročník soutěže, který přinese i nové zadání a novou stavařskou výzvu. Nám nezbývá než poděkovat pořádající škole za krásnou soutěž a soutěžícím za krásné modely.

Jenom pro rekapitulaci. Víte jaké zatížení udrží dva svazky řeznických špejlí, trocha lepidla a provázku v rukou mistrů?

42,8 kg. To je přesně tolik, kolik udržel most z tohoto materiálu, díky jeho konstruktérům – vítěznému týmu kategorie 1 ze ZŠ Lysice.

7. ročník stavařské soutěže vítězný most
Zdroj: HELUZ

P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.

PR článek + foto: HELUZ

Diskuse na téma článku