Betonový plot: Poznejte jeho výhody a nevýhody

  • 04.02.2024

V posledních letech betonový plot stále častěji nahrazuje klasický plot z pletiva. Takový typ oplocení je příznačný zejména pro pozemky v satelitních obcích v blízkosti větších měst. Správný výběr oplocení je důležitý z několika důvodů. Chrání váš pozemek a je to rozhodnutí, které ovlivní komfort vašeho bydlení v příštích letech. Předtím, než se rozhodnete, zda je betonový plot vhodným oplocením vašeho pozemku, poznejte jeho výhody i nevýhody.

betonový plot
Foto: iStock

Výhody betonového plotu

  • chrání před prachem a nečistotami z okolního prostředí – tento benefit oceníte zejména tehdy, pokud bydlíte v rozestavěné části. S výstavbou je spojena vyšší prašnost a právě bariéra betonového plotu jej dokáže zčásti eliminovat.
  • částečně chrání před silným větrem – pokud bydlíte v rovinatých oblastech, kde často fouká silnější vítr, oceníte betonový plot zejména během pobytu na zahradě. Samozřejmě, že betonový plot nedokáže zcela zabránit nepřízni větrného počasí, ale určitě jej dokáže snížit. Ocení ho i zahrádkáři. Je totiž skvělou ochranou pro rostliny, kterým vyhovuje závětří.
  • chrání před hlukem – pokud bydlíte v rušné části nebo v blízkosti frekventované cesty, betonový plot přispěje k odhlučnění vašeho bydlení.
  • poskytuje soukromí – ohraničení pozemku bez zvědavých očí okolí je jednoznačně hlavní výhodou plotu. Zároveň patří mezi nejčastější důvody, proč si vybrat právě toto oplocení.
  • delší životnost – průměrná životnost betonového plotu je přibližně 30 let
  • vyšší odolnost – ve srovnání s pletivem je pevnější a odolnější vůči různým mechanickým poškozením a také vůči silnému větru a dešti.

Zkrášlete betonový plot

  • závěsné květináče na plot – jednou z možností, jak se vypořádat například s malým pozemkem nebo jak zútulnit betonové oplocení, jsou květináče. Milovníci bylinek na něj mohou osadit rámy z dřevěných palet, na kterých mohou být květináče s bylinkami. Na betonový plot můžete také zavěsit květináče s popínavými jahodami. Je to ideální volba, chcete-li pěstovat jahody, ale máte malý pozemek.
  • tabule na kreslení pro děti – veselé dětské obrázky přinesou barvy na fádní betonový plot. Na betonový plot mohou děti kreslit a psát křídami, aniž by jej znehodnotily. Křídu stačí opláchnout vodou a najednou je plot znovu čistý.
  • domácí mazlíček vám neuteče – právě betonový plot je efektivním řešením, pokud máte doma psa, který je zvyklý přeskakovat nebo podhrabávat plot
  • zvyšuje cenu nemovitosti – jelikož je investice do betonového plotu je vyšší, zároveň tím zvýšíte i cenu své nemovitosti. V případě prodeje máte o argument více, proč je nemovitost, kterou prodáváte, hodna vyšší ceny.
  • nevyžaduje údržbu – není třeba ho opravovat, zadělávat díry v pletivu, natírat barvou sloupky, které časem podlehnou rzi. Stojí pevně a není třeba mu věnovat žádný další čas, práci ani peníze. Samozřejmě za předpokladu, že byl správně osazen.
  • rychlá montáž – osazení betonového plotu je časově nenáročné. Šikovní odborníci vám pozemek oplotí za pár dní.
výhody betonového plotu
Foto: iStock

Tip od Modré střechy

Zakryjte betonový plot krásnou zelení. Vhodnými rostlinami k betonovému plotu jsou břečťan, přísavník nebo trubkovec.

Nevýhody betonového plotu

  • vyšší cena – vzhledem k použitým materiálům a práci je cena za betonový plot vyšší, ale adekvátní za to, co nabízí. Při realizaci je třeba počítat s úpravami terénu a stavbou základů, což cenu pochopitelně zvýší.
  • opticky zmenšuje pozemek – netransparentní ohraničení pozemku (zejména menšího) ho může opticky zmenšit nebo může působit stísněně
  • méně ekologický – výroba a likvidace je méně ekologická než u plotu z pletiva. Betonový plot se vyrábí z cementu, kamene a písku. Při získávání těchto surovin dochází ke znehodnocování přírodních zdrojů, k velké spotřebě elektrické energie a vody. Rozklad zbytků z betonového plotu se odhaduje přibližně na 50 let.
  • méně kontaktu s okolím a sousedy – toto může být výhoda i nevýhoda, záleží na vás. Pokud máte raději soukromí a neradi se seznamujete se sousedy, bude pro vás výhodou. Pokud naopak patříte mezi extroverty, kteří si rádi rozšíří kontakty se sousedstvím, tento plot zřejmě nebude nic pro vás.
nevýhody betonového plotu
Foto: iStock
  • je náročné jej přemístit – pokud jednou postavíte tento plot, je to nejspíš natrvalo. V případě, že se objeví nesrovnalosti s hranicí vašeho pozemku a podobně, bude mnohem náročnější plot posunout. Důvod je ten, že betonový plot je stavbou, která má pevné základy. Není snadné jej přemístit jako sloupky plotu s pletivem.
  • působí méně esteticky – někomu se mohou betonové panely zdát neútulné a ošklivé. V současnosti jsou na trhu dostupné různé vzory a barvy, které učiní z betonové stěny estetické oplocení. Stromy, keře a květiny v blízkosti plotu udělají také své a příjemně zakryjí část plotu.
  • je třeba ohlášení drobné stavby – stavbu betonového plotu je třeba ohlásit na příslušném stavebním nebo obecním úřadě. S jeho stavbou můžete začít až po vydání rozhodnutí od úřadu.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku