Červen v zahradě: Které práce zařadit do zahrádkářského kalendáře?

  • 09.06.2023

Říka se, že mrkev zasazená na svatého Jana (24. 6.) je zdravá. Přelom jara a léta tedy rozhodně není pro zahrádkáře časem oddechu. Naopak, červen v zahradě je pestrý. Některé rostlinky se nám za péči odmění první chutnou úrodou, ale stíháme ještě pozdější jarní výsev a výsadbu.

Na řadu přichází také péče o již zelenou zahradu. Rostlinám je vhodné dodat potřebné živiny a ochránit je před škůdci, přičemž potřebují hojné zavlažování, překypření půdy a odstranění plevele. Které práce byste si tedy měli zařadit do vašeho červnového zahrádkářského kalendáře?

červen v zahradě
Foto: iStock

Okrasná zahrada

V červnu je okrasná zahrada již zpravidla zelená a voňavá. Jarní květiny postupně odkvétají a nahrazují je letničky.

Péče o květiny v červnu

Některé růže jsou již plně rozkvetlé. U čajových a keřových odrůd dbáme na vyštipování povadlých květů. Pozor, botanickým druhům, které kvetou jednou ročně, květiny nevyštipujeme. Užitečné je odstraňování uschlých květin i ze všech trvalek a okrasných keřů. Prodloužíme tím období kvetení. Aby růže a jiné trvalky kvetly i nadále, je vhodné použít hnojivo pro tvorbu květin a fungicid k ochraně před nemocemi.

Trvalky, které kvetly již brzy na jaře, můžeme v červnu přesazovat a rozmnožovat. Vysoké trvalky vyvazujeme k opoře, aby je nezlomil vítr. Pokud jsme tak v předchozích letech neučinili, v polovině měsíce je vhodný čas vyjmout ze země cibule narcisů a tulipánů. Přistoupíme k tomu, když rostlina odkvete a nadzemní část zežloutne. Poškozené cibulky vytřídíme a zdravé vysušíme na vzdušném místě. Skladujeme je ve tmě a v suchu až do výsadby, což bývá ideálně v září. Červen v zahradě je také vhodný pro poslední výsadbu letniček a dřevin s kořenovým obalem i vysévání dvouletých rostlin.

Červnová péče o trávník

Trávník v červnu v ideálním případě tvoří již souvislý zelený koberec a má za sebou první sečení. Kromě toho, že pokračujeme v pravidelném sečení a v případě déle trvajícího sucha se postaráme o závlahu, je červen ideální na hnojení. Používáme hnojivo určené pro trávník během léta, které dodá potřebné živiny a zvýší odolnost vůči suchu a vysokým teplotám.

Péče o stálezelené dřeviny

Červen je vhodný také pro tvarování a řezání solitérů a listnatých či jehličnatých živých plotů. Menší keře stříháme plotovými nůžkami, pro větší ploty je praktický plotostřih. Nezapomínáme ani na hnojení speciálním hnojivem na keře a v období sucha a vyšších teplot ani na pravidelné zavlažování.

Ovocná zahrada

Ovocná zahrada nás v červnu potěší prvními sladkými plody, ale stromky vyžadují i dostatek vláhy, probírku, ořezávání a další péči.

Červnový sběr plodů

Máme-li vysazeny jahody, v prvních dnech měsíce se jim ještě můžeme pověnovat. Půdu překypříme a odstraníme plevel. Můžeme použít mulčovací materiál, aby nám dozrávající plody na vlhké půdě nehnily. Pak už s jahodami nehýbeme, jen sklízíme dozrálou úrodu. V červnu také sklízíme zimolezy, rybíz, angrešt, maliny a rané třešně.

Péče o ovocné stromy a révu

Červnové práce na zahradě zahrnují probírku plodů broskví, jabloní a hrušek, abychom se na podzim mohli těšit z pěkné úrody. Odstraňujeme zejména deformované a poškozené plody a systematicky prořídneme husté trsy. Zejména mladé stromky v případě potřeby zaléváme, půdu kolem nich můžeme i lehce překypřit a přihnojit. Vhodné je ošetření jádrovin proti padlí a strupovitosti.

Pokud jsme realizovali přeštěpování, zkontrolujeme a ošetříme štěpy a uvolňujeme pásky. Starší stromky prosvětlíme v koruně tím, že odřízneme suché a poškozené větve směřující dovnitř. Pěstujeme-li vinnou révu, uděláme poslední podlom nerodivých letorostů, přičemž vyvazujeme a aplikujeme ošetření proti padlí a peronospoře.

Péče o ovocné stromy a révu
Foto: iStock

Zeleninová zahrada

Červen je v zeleninové zahradě mimořádně pestrý. Zatímco některé rostliny vyžadují intenzivní péči, z jiných už sklízíme první úrodu a další teprve vysazujeme nebo sejeme.

Červnová sklizeň

Červen v zahradě, zejména v teplejších oblastech ve sklenících a ve fóliovnících přináší potěšení ze sklizně rané zeleniny – špenát, salát, čínské zelí, hrách, kedluben, česnek, cibulka, petržel, mrkev, ředkvička a další. Po sklizni si záhony můžeme připravit na další výsadbu a výsev.

červnová sklizeň
Foto: iStock

Co sázet v červnu v zeleninové zahradě

V červnu pokračujeme v sázení teplomilných sazenic, pozdě ještě není ani na výsev. Průběžně můžeme stále sít nebo sázet listový salát. Červen je stále vhodný i na výsev rané řepy, podzimní kedlubny, brokolice, okurky, mrkve, fazolí, ledového salátu i pozdního kopru. Máte-li předpěstované sazenice, můžete vysazovat následující zeleninu:

  • ledový salát
  • pozdní zelí
  • kedluben gigant
  • pozdní kapusta
  • celer
  • lilek
  • keříčkovou i plíživou dýni
  • okurky
  • papriky
  • rajčata
  • pór
  • květák
  • podzimní brokolici

Červnové práce v zeleninové zahradě

Pokud jste vysazovali či seli již dříve, v obdobích sucha nezapomínáme na pravidelné zavlažování zejména mladých rostlin. Podle potřeby přihnojujeme především přípravky s vysokým obsahem draslíku. Záhony pravidelně okopáváme a odstraňujeme plevel.

Tyčová rajčata vyvazujeme a vyštipujeme. Pozor, keříčková rajčata neolamujeme. Vyvázat potřebují i dobře vzrostlé papriky, abychom předešli polámání rostlin a ztrátě úrody. Červen je také vhodný pro jednocení mrkve a petržele. Rostlinky přetrháváme přibližně na vzdálenost 5 cm.

Brambory je třeba v červnu ohrnout a ošetřit přípravkem proti plísni. Rostlinky sledujeme, abychom mohli včas zakročit v případě výskytu mandelinky bramborové. Pokud se na rostlinách objeví, ideální je vysbírat ji ručně. Zejména na malých zahradních záhonech to nebývá náročné. Plísní jsou ohroženy i okurky. Obzvlášť při deštivém počasí aplikujeme fungicidní přípravky již od začátku června.

Rostlinky papriky a rajčat pravidelně kontrolujeme, v případě výskytu mšic použijeme vhodný ochranný postřik. Pokud jsou součástí zeleninové zahrádky i bylinky, v červnu si už zpravidla vychutnáváme jejich pestrost a štědrou úrodu. Nezapomínejme na důsledné zavlažování záhonů. Bylinky pravidelně seřezáváme a stříháme, aby nám nezestárly a neztratily svěžest. Případné poupata či květiny odstraňujeme, ať rostlinu neobírají o živiny.

Bylinky pro použití sbíráme ideálně v dopoledních hodinách, kdy obsahují nejvíce živin. Z některých druhů jako je levandule nebo rozmarýn, můžeme v červnu oddělovat odřezky k množení. Pozor, bylinky v případě potřeby hnojíme jen organickými hnojivy.

P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.

Autor článku: Martina Dudová

Zastřešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modré střeše – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku