Jak se zbavit mandelinky bramborové

  • 23.06.2023

Evropané byli po první ochutnávce brambor skeptičtí. Zelenina z Jižní Ameriky se jim vizuálně nelíbila a měla prý hořkou příchuť. Stalo se tak již v roce 1586, kdy do Anglie dorazily první brambory z Kolumbie. Od té doby uplynulo mnoho času a dnes jsou brambory surovinou, bez které si neumíme náš jídelníček ani představit. Bohužel chutnají nejen nám, ale také škůdcům. Naštěstí existují způsoby, jak se zbavit mandelinky bramborové efektivně a bez chemie.

jak se zbavit mandelinky bramborové
Zdroj: iStock

Věděli jste, že…

K masivnímu přemnožení mandelinky bramborové došlo v Evropě po druhé světové válce? V tomto období totiž výrazně vzrostlo pěstování a transport brambor napříč celým kontinentem.

Berušky – přirozený způsob, jak se zbavit mandelinky bramborové

Ne nadarmo je beruška symbolem štěstí. Pro zahrádkáře to platí dvojnásob. Beruška je přirozený způsob, jak se zbavit mandelinky bramborové. Chutnají jí vajíčka a larvy mandelinky a kromě toho zbaví rostliny i mšic. Existují dva způsoby, jak si berušky do zahrady pořídit.

Prvním je pěstování rostlin v blízkosti brambor, které přilákají berušky. Mezi tyto rostliny patří měsíček, heřmánek, máta, koriandr, řebříček, mák a fenykl. Berušky láká žlutá barva, proto v trávníku nechme kvést pampelišky. Druhým způsobem je koupit v zahrádkářství nebo specializovaných prodejnách larvy berušek. Ty umístíme na místo, kde jsou zasazeny brambory. Po vylíhnutí budou berušky mandelinku bramborovou požírat.

Jelikož škůdci jsou pro berušky potravou, budou pobývat v blízkosti brambor a neměli by svůj „rajón“ opustit. Jejich přítomnost v užitkové zahradě můžeme podpořit pěstováním výše zmíněných rostlin.

Berušky – přirozený způsob, jak se zbavit mandelinky bramborové
Zdroj: iStock

Nálevy z rostlin

Přírodním a účinným způsobem, jak se zbavit mandelinky bramborové jsou nálevy z rostlin. Aromatická vůně nálevu odpuzuje mandelinku bramborovou. Zahrádkářům se nejčastěji osvědčil nálev z kopřivy, měsíčku, žebříčku, ořechových nebo rajčatových listů. Pro intenzivní vůni muškátů si někteří zahrádkáři pochvalují i tuto metodu.

Ideální poměr je 1 kg rostlin a 10 litrů studené vody. Pro efektivnější účinek je dobré listy nastříhat nebo nařezat, aby se z nich uvolnilo co nejvíc látek. Směs necháme odstát minimálně 24 hodin a po přecezení ji aplikujeme na stonky a listy brambor. Nálev z kopřivy je vynikajícím přírodním hnojivem pro okrasné a užitkové rostliny, které jim dodá dusík. Takže kromě toho, že je zbaví mandelinky bramborové, dodá jim i živiny.

Střídání půdy

Ve stadiu dospělého jedince dokáže mandelinka bramborová přezimovat v půdě. V zahradě nebo na poli se vyskytuje prakticky ihned po vyklíčení brambor. Mandelinka nemá důvod opouštět teritorium se snadno dostupnou potravou. Abychom tomu alespoň částečně zabránili, je důležité nesadit brambory každý rok na stejné místo. Pokud nám to rozložení zahrady umožňuje, je dobré místo, kam brambory sázíme, střídat.

Jak se zbavit mandelinky bramborové – vysajte ji
Zdroj: iStock

Jak se zbavit mandelinky bramborové – vysajte ji

Mnoho zahrádkářů se přiklání k názoru, že ruční sběr je sice pracný, ale účinný. Někteří povýšili ruční sběr mandelinky bramborové na její vysávání pomocí vysavače na hmyz. Je to pohodlný a bezpečný způsob, jak se mandelinky bramborové zbavit bez chemie. Funguje na podobném principu jako klasický vysavač a má dobíjecí akumulátor. V trubici vysavače na hmyz se vytvoří sací síla, která dovnitř vtáhne jakýkoli hmyz.

Některé vysavače na hmyz jsou dokonce vybaveny i LED svítilnou, takže si na škůdce můžete posvítit i po západu slunce. Taková sklizeň je hygienická a pokud nechceme hmyz zabíjet, můžeme ji ve vysavači přemístit a vypustit na svobodu daleko od naší zahrady.

Mýdlová voda proti mandelince bramborové

Patří mezi nejstarší tipy na mandelinku bramborovou. Roztok připravíme tak, že nastrouháme mýdlo na praní, které rozmícháme v kbelíku s vodou. Mýdlovou vodu můžeme na rozdíl od nálevů z rostlin použít ihned. Složení mýdla není pro brambory nebezpečné, ale lepkavá konzistence mýdlové vody ucpe mandelinkám dýchací otvory a udusí je.

Na podobném principu funguje také domácí postřik na mandelinku bramborovou z vody, oleje, prostředku na mytí nádobí a sody bikarbony.

Mýdlová voda proti mandelince bramborové
Zdroj: iStock

Popel

Proti škůdcům je nejlepší použít jemný prosetý popel. Stačí jej v bohaté vrstvě posypat kolem rostlin nebo připravit roztok, který budeme nanášet na bramborové výhonky. Doporučuje se smíchat přibližně 100 gramů popela s 10 litry vody. Následně roztokem poprašujeme rostliny. Zahrádkáři jej doporučují aplikovat zejména ráno, kdy je na listech brambor ještě rosa.

Část popela se sice dostane do půdy, ale déšť nebo silný vítr jej mohou z rostlin odstranit. Proto je třeba proceduru opakovat po každém dešti, respektive podle potřeby nebo minimálně jednou týdně. Pokud nemáme popel, můžeme k posypání v okolí brambor použít například kukuřičný škrob.

Nimbový olej

Patří mezi přírodní prostředky pro preventivní ochranu rostlin a odstranění škůdců. Je velmi mastný a má specifický zápach, který mandelinkám bramborovým nevoní.

Postřik z nimbového oleje proti mandelinkám bramborovým připravíme z 1 litru vody v pokojové teplotě, dvou lžiček nimbového oleje a jedné lžičky prostředku na mytí nádobí. Do čistého rozprašovače smícháme všechny ingredience a pořádně je promícháme. Hotový postřik aplikujeme na vrchní a spodní stranu listů brambor. Nimbový olej aplikujeme jednou týdně, nejlépe ráno nebo večer, ale ne během přímého slunečního záření.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku