Vyrobte si domácí kopřivové hnojivo pro bohatou úrodu

  • 29.06.2023

Pokud se chcete těšit z bohaté úrody v zahradě, nemusíte spoléhat jen na komerční hnojiva. Například z takové kopřivy si můžete jednoduše vytvořit organické tekuté hnojivo, které působí rychleji než kompost nebo chlévský hnůj. V tomto článku si vysvětlíme, jak si vyrobíte domácí kopřivové hnojivo.

Zapamatujte si:

Kvašený rostlinný výluh z kopřivy obsahuje nejen dusík, fosfor a draslík, ale také cenné prvky jako zinek a železo, stopové prvky a další látky. Tyto výživné složky podporují růst a zlepšují obranyschopnost vašich rostlin.
domácí kopřivové hnojivo
Zdroj: iStock

Jak vyrobit domácí kopřivové hnojivo?

Postup pro výrobu kopřivového hnojiva je opravdu jednoduchý a zejména ekonomicky výhodný. Hlavní složkou je kopřiva, která vám pravděpodobně roste v zahradě nebo na nedaleké louce, a voda.

Budeme potřebovat:

  • rukavice,
  • velkou nádobu (nejlépe s víkem),
  • kopřivu,
  • vodu,
  • tyč k mlácení.
kopřivový výluh
Zdroj: iStock

Krok 1: Nasbírejte kopřivu

Začneme tím, že si nasbíráme kopřivu. Mladé kopřivy, které rychle rostou, jsou pro výrobu hnojiva nejvhodnější. Nejlepší je sbírat je na jaře, ještě předtím, než rostlina rozkvete. Ideálním obdobím pro sklizeň je duben a květen. Pokud jste to nestihli, nevadí – stále ji můžete nasbírat později, ale hnojivo bude o něco méně účinné.

Důležité je nasadit si před sklizní kopřivy ochranné rukavice. Hodit se bude také tričko nebo svetr s dlouhými rukávy, které vás ochrání před popálením.

Při trhání si můžeme pomoci i nůžkami na bylinky, ale hravě to zvládneme i bez nich. Rostlinu se snažíme odtrhnout bez kořene. Nasbíráme si tolik kopřivy, abychom jí naplnili nádobu alespoň do třetiny. Čím více kopřivy natrháme, tím bude hnojivo silnější.

Jak se zbavit mandelinky bramborové

Přečtěte si také:

Jak se zbavit mandelinky bramborové

Krok 2: Posekejte kopřivu

Nasbíranou kopřivu položíme na trávník a začneme po ní mlátit tyčí nebo jiným nástrojem. Případně ji můžeme nasekat. Potřebujeme ji „rozbít“, aby se z ní výživné látky snadněji uvolnily.

Náš tip:

Pokud vyrábíte jen malé množství hnojiva na vyživení pokojových rostlin, můžete k „rozbití“ kopřivy použít kuchyňský mixér. Hnojivo vám doporučujeme umístit v zahradě nebo na balkoně, jelikož po několika dnech začne zapáchat.

Krok 3: Smíchejte kopřivu s vodou

Kopřivu vložíme do nádoby nebo do sudu. Je důležité, aby nádoba nebyla kovová. Přidáme odstátou vodu a promícháme ji s kopřivou. Hladina vody by měla být přibližně 10 cm pod okrajem. Nádobu zakryjeme a směs necháme odstát přibližně měsíc. Během tohoto období ji alespoň jednou týdně promícháme.

Krok 4: Hnojení

Po 4 týdnech se nám vytvořil silný výluh, který můžeme používat jako hnojivo pro rostliny na zahradě. Výluh zředíme s vodou v poměru 1:10 a poléváme jím rostliny u kořenů. Kopřivový výluh obsahuje mnoho dusíku a je vhodné jím rostliny zalévat zejména v období růstu.

Použijte jej jednou týdně k hnojení zeleniny – obzvláště rajčat, košťálovin či ovocných nebo okrasných keřů. Nikdy jím nehnojte cibuli, česnek, hrách nebo fazole. Pokud jím chcete hnojit pokojové rostliny, dělejte to jen v malých dávkách.

Jaké jsou výhody kopřivového hnojiva?

Kopřiva snadno přijímá živiny a minerální látky z půdy, a poté je ukládá ve svých listech. Díky tomu je bohatá na živiny, které jsou zapotřebí pro určité rostliny. Listy kopřivy obsahují množství vitamínů, dusík, vápník, železo, hořčík a selen. Všechny tyto látky podporují zdraví rostlin a stimulují jejich růst.

Rostliny mají stejně jako lidé imunitní systém, který je třeba posilovat. Právě kopřiva obsahuje sloučeniny prospěšné nejen pro lidské zdraví, ale také pro zdraví rostlin. Proto se rostliny ošetřené tímto hnojivem stávají méně náchylné k určitým chorobám. Zdravé rostliny se silným imunitním systémem jsou také méně napadány škůdci a lépe snášejí sucho, teplo či jiné nepříznivé podmínky.

P.S. – Věděli jste, že originální nápady na projekt domu či rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrú strechu.

Autor: Barbora Kňazovčíková

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku