Rýmovník: Jak ho pěstovat a využít

  • 11.11.2023

Rýmovník, latinsky Plectranthus Amboinicus, patří mezi léčivé bylinky. Pěstuje se velmi snadno a využít jej můžete na různé způsoby. Má silnou vůni. Z jeho listů se připravuje čaj, sirup, tinktura nebo obklady. Rýmovník, jak už jeho název prozrazuje, pomáhá při rýmě, kašli, bolestech hlavy, ale i při zánětu hrdla a při různých ekzémech či jiných kožních potížích. Má však i jiné využití, protože odpuzuje komáry a jiný hmyz.

rýmovník a dóza domácího sirupu proti nachlazení Plectranthus amboinicus
Zdroj: iStock

Proč mít rýmovník doma

Rýmovník patří mezi léčivé bylinky, které mohou užívat i děti. Je naprosto neškodný a nemá téměř žádné vedlejší účinky. Využijete ho, když budou vaše děti nachlazené, bude je bolet v krku, trápit kašel nebo budou bojovat s virovým onemocněním. Kromě toho jej využijete i v kuchyni.

Má totiž zajímavou vůni, a tak usušené a rozdrcené lístky používáme k ochucení masa, ale dokonce i do pomazánek, podobně jako pažitku. Navíc, v podobě koření nejenže dobře chutná, ale také zklidňuje žaludek. Díky pronikavé vůni se používá také jako přírodní repelent. Odpuzuje komáry, mouchy a jiný létající hmyz. Pokud se chcete chránit před hmyzem ve vašem domě, dejte si kvetoucí letničky rýmovníku na okno. Spolehlivě odplaší veškerý hmyz.

Rýmovník má řadu předností

Jako přírodní antibiotikum jej můžete inhalovat. Uleví vám od bolesti v krku i od ucpaného nosu. Na noc si můžete dát větvičku pod polštář nebo lístky třít v ruce a následně vdechovat jejich vůni. Stejně tak jej můžete použít i na rány, podobně jako lístky aloe vera.

Umyjte půl hrníčku lístků rýmovníku, zalijte převařenou, ale mírně vychladlou vodou, a vzniklým nálevem potírejte rány. Rýmovník můžete použít i na ekzém. Na větší rány můžete přiložit i vyluhované lístky a jemně je obvázat na noc obvazem.

Jak si doma rýmovník vypěstovat

Můžete si koupit sazenici rostliny nebo semena. Případně požádejte o řízek někoho, kdo už rýmovník pěstuje. Ten stačí ponořit do vody a počkat, až zapustí kořeny. Potom zasaďte malý rýmovník do květináče. Použijte propustnou, nejlépe pískovitou nebo hlinitou půdu.

Při pěstování rýmovníku byste měli mít na paměti, že potřebuje hodně světla, ale přímé sluneční záření mu nevyhovuje. Co se týče zálivky, zalévat ho je třeba opravdu pravidelně, ale ne často. Můžete ho pěstovat i venku, ale v zimě jej přesuňte dovnitř. Teploty nižší než 12 °C mu nedělají dobře. Pokud chcete, aby se mu dařilo co nejlépe, jednou za měsíc, od jara do podzimu, ho můžete i pohnojit.

Jak si připravit sirup z rýmovníku

Jak jsme již naznačili výše, z rýmovníku si můžete připravit čaj, tinkturu nebo sirup. Sirup z této rostlinky vám pomůže při nachlazení, bolestech v krku, ale také v boji s různými virovými onemocněními. Proč? Je zdrojem vitamínu C. Navíc bude chutnat i vašim dětem, protože má příjemnou a osvěžující chuť.

Bylinný sirup z rýmovníku na kovové lžičce s čerstvou rostlinou Plectranthus amboinicus
Zdroj: iStock

Recept

  • přidejte do hrnce přibližně 40 lístků rýmovníku
  • zasypte je 1 kg cukru
  • nakrájejte na kolečka 1 větší citron a také jej přidejte do hrnce
  • zalijte vodou tak, aby hladina vody byla až nad cukrem
  • nechte takto sirup 1 den odstát
  • následně směs uvařte a nezapomeňte ji občas promíchat

Když bude mít sirup z rýmovníku medovou barvu a příjemnou konzistenci, je hotov. Potom ho přeceďte přes sítko a nalijte do lahví. Důkladně je uzavřete.

Kdy a proč pít čaj z rýmovníku

Čaj z rýmovníku, ať už z čerstvých nebo ze sušených listů, má silné aroma a příjemnou osvěžující chuť. Měli byste po této přírodní medicíně sáhnout tehdy, když se cítíte nachlazení, bojujete s chřipkou, máte kašel nebo vás bolí v krku. Čaj z rýmovníku totiž uvolňuje dýchací cesty, zmírňuje zánětlivé procesy v těle a podporuje imunitní systém.

Tip Modré Střechy:

Umyjte několik lístků rýmovníku a přelijte je převařenou, ale ne vroucí vodou. Doslaďte medem, ochuťte citrónem a vypijte co nejteplejší. Uvidíte, že se vám uleví.
čaj z rýmovníku
Zdroj: iStock

Pomůže vám i při bolestech hlavy, migréně, stresu či při úzkostech nebo nespavosti. Působí uklidňujícím a relaxačním způsobem. Rovněž se používá k léčbě nadýmání, plynatosti, nevolnosti, průjmu, zácpy nebo při jiných trávicích problémech. Kromě toho, že podporuje trávení, stimuluje také činnost jater a žlučníku a zmírňuje křeče v žaludku.

Čaj nemusíte jen pít, můžete jej použít i jako obklad na místech, kde máte ekzém, akné, vyrážku nebo popáleniny. I takto připravený rýmovník si zachovává protizánětlivé, antibakteriální a hojivé účinky. Právě tyto jeho přednosti využijete i při různých alergiích. Stejně pozitivně působí i při astmatu.

P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Nejnovější diskuse