Trápí vás bolest hlavy a migréna? Toto jsou nejúčinnější bylinky, které pomohou

  • 19.10.2023

Bolest hlavy a migréna dokážou nejednou zkomplikovat a omezit naše každodenní fungování. Kromě léků z lékárny existuje také mnoho domácích tipů, které pomáhají zmírnit tyto nepříjemné stavy. Přečtěte si o těch nejúčinnějších bylinkách a přírodních postupech.

bylinky na bolest hlavy
Zdroj: iStock

Levandule lékařská

Levandule je již od pradávna známá svými uklidňujícími účinky. Pomáhá zmírnit bolest hlavy zejména v případech, kdy ji způsobil stres.

Použití

Pro perorální užití si uvařte čaj z levandule lékařské. Na 4 dl vody vám stačí 1,5 čajové lžičky levandulových pupenů. Nasypte je do gázy nebo sítka na čaj, zalijte horkou vodou a nechte louhovat 10 minut. Šálek nebo nádobu, ve které čaj připravujete, nezapomeňte přikrýt malým talířkem.

K zevnímu použití se skvěle hodí levandulový olej. K jeho přípravě můžete kromě levandule lékařské použít i levanduli úzkolistou. Pokud nemáte čas si olej připravit sami, zakupte si jej v obchodě s přírodní kosmetikou. Při migréně nebo bolestech hlavy si naneste mírné množství oleje na prsty a masírujte spánky. Trochu oleje si můžete nanést i pod nos.

levandule, levandulový čaj a levandulový olej na bolest hlavy
Zdroj: iStock

Meduňka lékařská

Meduňka má stejně jako levandule uklidňující účinky na organismus. Dokáže zmírnit stres a podpořit spánek, čímž ulevuje od bolesti hlavy a migrény.

Použití

Meduňku lékařskou můžete jednoduše pěstovat doma a kdykoli si z ní připravit chutný čaj. Když na vás budou doléhat bolesti hlavy, odtrhněte si pár lístků a zalijte je horkou vodou. Čaj pomalu popíjejte. V létě si z meduňky připravte výluh tak, že ji večer zalijete studenou vodou a necháte celou noc louhovat.

čaj z meduňky lékařské na bolest hlavy
Zdroj: iStock

Kozlík lékařský

Kořen kozlíku je již od pradávna používán jako účinný přírodní lék proti migréně. Má analgetický, uklidňující a uspávací účinek. Proto se často podává i při nespavosti.

Použití

Při migréně zalijte 1 kávovou lžičku drceného sušeného kořene kozlíku lékařského 200 ml studené vody. Nechte louhovat alespoň 12 hodin, a poté nápoj vypijte. Pro rychlou úlevu si připravte čaj.

Pozor: Kozlík nikdy neužívejte dlouhodobě ani ve větším množství. Mohly by se u vás objevit zažívací potíže, srdeční arytmie nebo nevolnost. Pokud zaznamenáte nežádoucí účinky, přestaňte kozlík okamžitě užívat.

Kozlík lékařský
Zdroj: iStock

Máta peprná

Esenciální olej z máty peprné by neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Kromě toho, že pomáhá uvolnit dýchací cesty při rýmě, dokáže ulevit i při bolestech hlavy.

Použití

Esenciální mátový olej přidejte do relaxační koupele nebo si jím namasírujte spánky. Další možností využití bylinky pro zmírnění bolestí hlavy je příprava čaje z čerstvé máty.

Další domácí tipy na bolest hlavy

Kromě bylinek a éterických olejů můžete zkusit i jiné osvědčené tipy na bolest hlavy nebo jejich kombinaci.

Studené obklady

Bolest hlavy je v mnoha případech způsobena letními vedry. Tehdy ji dokážou účinně zmírnit studené obklady. Namočte ručník nebo dětskou látkovou plenku do studené vody a přiložte si ji na čelo. Studené obklady si dávejte na čelo tak dlouho, dokud se vám neuleví.

Přírodní osvětlení

Modré světlo z televize, telefonu nebo počítače často způsobuje migrénu. Pokud trpíte náchylností na umělé světlo, může vám škodit i silné umělé osvětlení v nákupních centrech. Když se u vás opět objeví migréna, vyhýbejte se místům se silným osvětlením a místo chladného bílého osvětlení použijte svíčky nebo tlumené teplé osvětlení.

Pitný režim

Nedostatečný příjem vody patří mezi nejčastější příčiny, které způsobují bolest hlavy. Vypijte alespoň 5 sklenic vody denně. Během teplých dnů nebo při zvýšené fyzické námaze pijte ještě víc.

P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.

Autor: Barbora Kňazovčíková

Zastřešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modré střeše – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku