Rýmovník - pěstování, využití a účinky

  • 17.02.2024

Aktuálně se prodíráme další vlnou chřipkového období, proto jsou velmi aktuálními tématy zdraví, jeho ochrana a prevence. Co však dělat, když už na vás otravné nachlazení přijde?

Určitě jste už slyšeli o mnoha „babských receptech“, které pomáhají při rýmě, nachlazení, ucpaném nosu, dutinách či kašli. Mezi vzhledem nenápadných, ale efektivitou velmi užitečných pomocníků patří jednoznačně i rýmovník. Znáte tuto rostlinku i vy?

rýmovník
Foto: iStock

Rýmovník, rýmník nebo kubánské oregano je rostlina, která při dotyku (resp. pomíchání jejích listů) voní jako směs máty, meduňky a eukalyptu. Plectranthus argentatus se k nám dostal z teplejších oblastí jako je Austrálie, Afrika a Asie, kde se vyskytuje ve formě přibližně metr vysokých keřů.

Jak pěstovat rýmovník?

Přestože tato rostlina pochází z velmi vzdálených teplých oblastí, pěstovat ji můžete i doma. Zimu a mráz rýmovník nesnese, proto je v chladných částech roku potřeba udržovat jej uvnitř vaší domácnosti, ale během léta ho klidně můžete dát například na balkon či terasu. Potřebuje dostatek světla, ale ne přímé sluneční záření. Vadí mu průvan, proto není vhodná ani poloha například u často otevíraného okna.

účinky rýmovníka proti chřipce
Foto: iStock

Držet jej můžete v květináči s odtokovým otvorem a dnem vysypaným kamínky. Daří se mu v běžném substrátu (ideální je však propustná zemina s vyšším podílem písku). Když je povrch zeminy vysloveně suchý, polijte ho. Stačí mu mírná zálivka, proto dbejte na to, abyste jej nepřelili. Rýmovník je vhodné jednou ročně – ideálně během jara (v březnu nebo dubnu) přesadit.

Pokud máte k dispozici výhonek, ze kterého si chcete rýmovník vypěstovat, stačí jej vložit do sklenice s vodou, protože se rychle zakoření a do měsíce jej můžete přemístit do květináče. Při pravidelném zastřihování se dokáže pěkně rozkošatět.

Jak vám může pomoct?

Rýmovník do ovzduší soustavně vypouští malé množství silic, díky čemuž má pozitivní vliv na dýchání. Jeho listy jsou přírodním zdrojem vitamínů C, A a E. Má protizánětlivé a protiplísňové účinky. Postačí vám pět lístků rýmovníku zalitých 0,2 l vody a máte hotový výborný čaj, který velmi efektivně působí proti nachlazení. Dochutit si jej můžete lžičkou medu či citrónem.

Rýmovník stimuluje pocení, proto se používá i při horečkách. Díky pocení pomůže odstranit toxiny přes kůži, proto pokud vás kromě nachlazení nebo chřipky trápí také zvýšené teploty nebo horečka, může pomoci i v tomto směru.

čaj z rýmovníka
Foto: iStock

Domácí repelent a tinktura z rýmovníka

Při respiračních problémech je vhodná inhalace rýmovníku. Lístky stačí třít v rukou a čichat. Na noc ho můžete dát pod polštář nebo na noční stolek. Uleví od ucpaného nosu i bolesti v krku. Když podrtíte jeho lístky a smícháte je s cukrem, můžete jej podávat i dětem jako rychlou pomoc. Podrcené lístky smíchané s malým množstvím olivového oleje můžete aplikovat na hruď či mezi lopatky při zánětech průdušek.

Díky svému výraznému aroma je skvělým odpuzovačem molů a jiného hmyzu, proto je často využíván jako přírodní repelent. Účinně funguje proti mouchám i komárům.

Používá se i při kožních problémech – od štípnutí hmyzem, přes rány až po ekzémy. Jelikož má protizánětlivé účinky, výborně funguje proti zarudnutí, svědění a podráždění, ale i proti otokům.

Zklidňující účinky čaje z rýmovníku se hojně využívají také proti stresu a pro navození klidného spánku.

Pro svou výbornou chuť se používá také jako koření do jídel. Jeho usušené a podrcené lístky můžete využít při přípravě masa, na pomazánky nebo do dresingů a salátů. Dokáže uklidnit žaludek a pomoct i při nadýmání.

Při různých problémech se proto dá rýmovník všestranně využít nejen pro vaše zdraví, ale i v kuchyni. Na internetu dnes naleznete mnoho skvělých receptů pro přípravu čajů, tinktur nebo sirupů, díky kterým si můžete efektivně pomoci.

Autor článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: iStock

Nejnovější diskuse