Dvojsklo nebo trojsklo? Poradíme, které zasklení oken si vybrat

  • 15.06.2023

Věděli jste, že při výběru skel pro vaši stavbu platí pravidlo: „Každá světová strana vyžaduje jiný typ okna.“? V současné době jsou kvalitní izolace a energetická účinnost klíčovými prioritami. Dvojsklo a trojsklo patří mezi nejpoužívanější možnosti. Poskytují vysokou izolační hodnotu a představují významný krok směrem ke snížení provozních nákladů. Prozradíme vám, jaký je rozdíl mezi dvojsklem a trojsklem a jaké zasklení oken zvolit.

Dvojsklo nebo trojsklo
Zdroj: iStock

Správný výběr izolačního skla a jeho umístění mají vliv na to, jestli bude v domě v létě příliš horko, jak rychle se zahřeje v zimě a kolik světla pronikne dovnitř. Pokud je sklo vhodně zvoleno, dokáže se sluneční energií efektivně pracovat, propouštět ji, nebo ji blokovat podle potřeby. To vede k výrazným energetickým úsporám a zlepšuje pohodlí v domácnosti. Dvojsklo nebo trojsklo? Poradíme, které zasklení oken si vybrat.

Faktory ovlivňující vlastnosti izolačního skla

  • Tloušťka floatového skla – je klíčová pro odolnost skla vůči tlaku a větru. Mírně může také ovlivnit barevnost skla a propustnost světla. Obecně platí, že větší formáty skla mají větší tloušťku.
  • Standardní tloušťky skla – 4, 6, 8, 10 mm
  • Možnosti distančních rámečků – hliník, nerezová ocel, plast
  • Standardní tloušťky distančních rámečků – 8, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 20, 22, 24 mm
  • Výplň meziskelního prostoru – vzduch nebo inertní plyn Argon. Argon má nižší tepelnou vodivost, což zlepšuje izolační vlastnosti skla až o 25%.
Faktory ovlivňující vlastnosti izolačního skla
Zdroj: IZOS

Kdy a jak řešit zasklení oken

Energetické využití izolačních skel je třeba brát v úvahu již v rámci projektování. Právě kombinace kvalitního izolačního skla s energeticky úsporným zdivem přináší nejlepší výsledky.

Správné umístění a izolace oken je nezbytná, aby nedocházelo k degradaci. To zahrnuje správné zaizolování zevnitř i zvenčí. S větším množstvím zasklených ploch se zvyšují požadavky na sklo.

Z čeho se skládá dvojsklo?

Dvojsklo je složeno ze dvou skleněných panelů, mezi kterými je vzduchový prostor, známý jako mezisklo nebo meziskelní rámeček. Mezisklo může být naplněno inertním plynem, který zlepšuje izolační vlastnosti.

Toto sklo je vhodné pro zasklívání plastových, dřevěných a hliníkových oken. Oproti běžnému jednoduchému sklu výrazně redukuje tepelné ztráty. Jeho použití je široké. Své uplatnění nachází při rekonstrukcích, v rekreačních nebo nebytových objektech.

Typická tloušťka samotných skel se pohybuje kolem 4 mm. Rámeček mezi nimi má tloušťku 16 mm. Celková tloušťka sestavy dosahuje 24 mm. Poskytuje relativně dobré izolační vlastnosti, ale pro většinu obydlených prostor nemusí být dostatečné.

plastová okna s trojitým zasklením
Zdroj: IZOS

Jsou plastová okna s trojitým zasklením lepší volbou?

Izolační trojsklo se skládá ze tří skleněných tabulí a dvou distančních rámečků. Základní tloušťka je 44 mm. Podobně jako u dvojskla, tak i zde se může mezisklo plnit vzácným plynem pro zvýšení izolace.

Trojsklo má až o 40 % vyšší izolační hodnotu v porovnání s dvojsklem. Je vhodné pro zasklívání plastových, dřevěných a hliníkových oken. Přispívá k výrazným energetickým úsporám v objektu, vyšší bezpečnosti a zároveň umožňuje dostatečné pronikání světla. Jednou z velkých výhod trojskla je jeho schopnost výrazně omezit rosení oken.

Parametry trojskla splňují požadavky pro novostavby i pasivní budovy. Rovněž je vhodné pro rekonstrukce, při kterých se výrazně sníží energetická náročnost. Doporučuje se pro zasklívání ploch s orientací na sever.

Každá světová strana vyžaduje jiný typ izolačního skla

Při výběru mezi dvojsklem a trojsklem je důležité myslet na potřeby a požadavky konkrétního místa. Dvojsklo může být vhodné pro lokality s mírnějším klimatem, zatímco trojsklo se doporučuje pro oblasti s extrémnějším počasím nebo s vysokou úrovní hluku.

Správná orientace pokojů má větší vliv, než si mnozí uvědomují. Solární faktor určuje množství slunečního tepla, které proniká dovnitř místnosti. Platí, že čím vyšší je solární faktor, tím více se místnost přehřívá. Tento fakt může představovat problém zejména v létě, a v případě, že máte dům nebo místnost orientovanou na jih.

Nechcete-li mít v létě nastavenou klimatizaci na maximum během celého dne, doporučuje se používat okna s nízkým solárním faktorem v jižních částech bytu. Nicméně, výsledkem nízkého solárního faktoru může být méně světla v interiéru. Proto je důležité věnovat pozornost také faktoru světelné propustnosti skla a zvolit optimální poměr mezi oběma koeficienty, abyste se v místnosti cítili pohodlně. V případě potřeby můžete využít i různé stínící techniky, jako jsou žaluzie, rolety nebo markýzy, abyste si přizpůsobili množství světla podle potřeby.

provozní náklady rodinný dům
Zdroj: IZOS

Vhodnou variantou v tomto případě může být izolační trojsklo IZOS SHADOW o tloušťce 44 mm. Skládá se ze tří skleněných tabulí a dvou distančních rámečků. Jeho výjimečnou vlastností je schopnost blokovat sluneční záření. Je určeno pro místa, kde nelze použít stínící techniku. S extrémně nízkou hodnotou prostupu tepla Ug 0,5 W/m²K je vhodné i pro velkoformátová okna. Je ideální pro novostavby a stavby s velkým množstvím prosklení a výraznými architektonickými prvky. Doporučuje se pro zasklívání ploch orientovaných na východ, jih a západ.

Vyhřejte svůj interiér v zimě zcela zdarma

Izolační trojsklo slouží k vyhřívání interiéru tím, že propouští sluneční záření dovnitř. Je ideální volbou pro novostavby a pasivní domy. Hodí se také při rekonstrukcích s cílem dosáhnout maximálních energetických úspor. V chladnějších měsících přináší tepelné zisky zdarma. Trojsklo IZOS ENERGY+ o tloušťce 44 až 46 mm splňuje všechny tyto potřebné vlastnosti. Doporučuje se pro zasklívání ploch s orientací na východ, jih a západ, nejlépe v kombinaci s vnější stínící technikou, která zabraňuje přehřívání místností v létě.

V každém případě, bez ohledu na volbu, oba typy skel poskytují významné zlepšení izolace a energetickou účinnost oproti starším jednosklům. Tím přispívají k pohodlí a úspoře nákladů v domácnosti.

Které zasklení byste si vybrali vy? Dvojsklo nebo trojsklo?

P.S. – Věděli jste, že Modrou střechu najdete také u našich sousedů? Navštivte slovenskou „Modrú strechu“ a poraďte se s dalšími „střecháči“.

Autor článku: Michaela z Modrej strechy

Zdroj foto: IZOS, iStock

Diskuse na téma článku