Klid nade vše: Jak bezpečnostní skla chrání domov před vloupáním a hlukem

  • 09.11.2023

Bezpečnost domova je základním předpokladem pro klidný život. Ochrana před vnějšími hrozbami ale není jen o dobrém zámku na dveřích. Kvalitní izolační skla jsou tichými, ale silnými strážci naší bezpečnosti a pohody. V článku se podíváme na to, jak mohou bezpečnostní skla poskytnout ochranu nejen před nežádoucím hlukem, ale také před potenciálním nebezpečím.

dům s francouzskými okny v dekoru dřevo izos
Zdroj: IZOS

Odolnost vůči průniku

Říká se, že řetěz je jen tak silný jako jeho nejslabší článek. V případě domácnosti platí toto pravidlo dvojnásob, protože okna představují častý cíl pro zloděje. Kvalitní izolační skla jsou navržena tak, aby odolávala násilnému průniku. Výrobci používají různé typy izolačních skel se zvýšenou pevností, které mohou být vybaveny také integrovanou ocelovou sítí nebo pláštěm z tvrzeného skla. Taková skla značně ztěžují jejich poškození nebo rozbití.

Ochrana před úrazem

Bezpečnostní izolační skla poskytují ochranu před vloupáním, ale i před domácími úrazy. V případě náhodného rozbití se takové sklo nerozletí na ostré střepiny, ale rozpadne se na malé a tupé kousky, které výrazně snižují riziko zranění. Pokud je sklo navíc doplněno bezpečnostní fólií, tak výrazně eliminuje riziko vniknutí nezvaných hostů do našeho domu a chrání náš majetek proti vandalismu.

moderní dům s hs portálem a bezpečnostní skla izos heluz
Zdroj: IZOS

Máte zájem o sklo, které je robustní a odolá výzvám? Zvýšení bezpečnostních parametrů skel je díky technologiím společnosti IZOS realizovatelné například prostřednictvím aplikace bezpečnostních fólií nebo procesem kalení skla. S těmito metodami jsou schopni vytvořit skleněné panely, které vyhovují jakémukoli standardu bezpečnosti od interiérových skel, která neohrozí děti při jejich náhodném rozbití, až po exteriérové skleněné prvky, které poskytují odolnost proti vloupání.

Vrstvené bezpečnostní sklo (s bezpečnostní fólií)

● pokud jsou skla obohacena o více vrstev fólií, zvyšuje se tím jejich odolnost vůči proražení, což je činí vhodnými pro větší výkladní okna bez parapetu nebo pro pochůzné skleněné konstrukce

● čím více fólií, tím vyšší odolnost proti násilnému vniknutí

● při poškození střepy přilnou na fólii

Tepelně tvrzené bezpečnostní sklo (kalené)

● pětinásobně vyšší odolnost proti ohybovému napětí ve srovnání se standardním sklem

● zvýšená schopnost odolávat teplu v porovnání se standardním sklem

● pokud dojde k poškození, roztříští se na drobné, tupé kousky

Zdroj: IZOS
Bezpečnostní třídy skla IZOS
Zdroj: IZOS

Bezpečnostní třídy skla

Bezpečnostní třídy jsou určeny v souladu s aktuálními evropskými normami. Podle normy se odolnost vůči úrazu a nárazu klasifikuje pro různé druhy skel (v závislosti na výšce, ze které je zkušební těleso puštěno, a podle typu rozlomení skla), kde při rozbití skla nedojde ke zranění osoby nebo k jejímu pádu přes sklo. Bezpečnostní kategorie popisují, jak se bezpečnostní skla rozpadají při nárazu, imitujícím kontakt člověka se sklem. Sklo by při rozbití nemělo způsobit zranění a mělo by zabraňovat pádu člověka přes rozbité sklo.

Podle normy se odolnost vůči průniku vztahuje na bezpečnostní zasklení, které odolává vloupání nebo manuálnímu znehodnocení. Tato skla jsou rozdělena do pěti kategorií P1A až P5A, které se používají pro okenní plochy v obytných budovách nebo obchodních výlohách. Testy těchto skel spočívají v použití ocelové koule vážící 4,1 kg padající z různých výšek, přičemž pokud nedojde k rozbití skla, test se považuje za úspěšný.

Například kategorie P1A odolá třem pádům koule z výšky 1,5 metru, zatímco P5A zvládne devět pádů z výšky 9 metrů. Nejvyšší úroveň bezpečnosti představují další tři kategorie P6B až P8B, které jsou určeny například pro banky, galerie nebo klenotnictví. Bezpečnostní skla v těchto kategoriích se testují pomocí laboratorní sekery.

Snížení hluku z exteriéru

Hluk výrazně ovlivňuje kvalitu života. Izolační skla s akustickými vlastnostmi účinně snižují hluk z vnějšího prostředí. Ať už jde o ruch velkoměsta, hluk dopravy nebo hlasitých sousedů, kvalitní izolační skla dokážou zredukovat decibely vnikající do vaší domácnosti.

Energetická účinnost

Kvalitní izolační skla snižují hluk, zvyšují bezpečnost a zároveň pomáhají udržet ideální teplotu v interiéru. Zabraňují úniku tepla v zimě a přehřívání interiéru v létě. Výsledkem je nejen vyšší komfort bydlení, ale také snížení nákladů na vytápění a chlazení.

Estetická hodnota

Kromě bezpečnostních a funkčních výhod nesmíme vynechat ani estetický aspekt izolačních skel. Současné technologie umožňují, aby byla okna nejen bezpečná a funkční, ale i vizuálně přitažlivá, což zvyšuje celkovou hodnotu nemovitosti.

Investice do kvalitních izolačních skel je investicí do klidu, bezpečnosti a komfortu vaší domácnosti. Je to rozhodnutí, které ochrání to, co je ve vašem domově nejcennější – vaši rodinu a majetek.

P.S. – Věděli jste, že originální nápady na projekt domu či rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.

Autor článku: Michaela z Modrej strechy

Zdroj foto: IZOS, iStock

Diskuse na téma článku